Zostawiasz wodę w aucie na upale? To poważny błąd! Sprawdź, czego jeszcze nie można zostawiać
W samochodach wozimy różne rzeczy, mniej lub bardziej przydatne podczas podróży. To naturalne, choć warto czasem zweryfikować przyzwyczajenia. Zaparkowany samochód nie zawsze jest przyjaznym miejscem dla wielu rzeczy. Na przykład podczas upałów. Zostawiasz wodę w aucie na upale? Błąd!
Zostawiasz wodę w aucie na upale? Dowiedz się, dlaczego tego nie robić. Zacznijmy od tego, że w czasach kiedy nawet tanie samochody używane mają klimatyzację, bardzo łatwo zapomnieć o tym, jak bardzo nieprzyjaznym miejscem jest wnętrze pojazdu podczas upału. Szczególnie gdy przez dłuższy czas stał on na słońcu z zamkniętymi szybami.
Przypomnijmy więc, że w upalny dzień, temperatura w samochodzie szybko osiąga około 60 stopni Celsjusza. Natomiast podczas dłuższego postoju na słońcu, tworzy się tak zwany efekt szklarni, a temperatura elementów pojazdu może sięgać nawet 80 stopni Celsjusza! Wnętrza aut przystosowane są zwykle do wytrzymywania nawet tak dużych temperatur, ale większość rzeczy, jakie zostawimy w samochodzie, już nie.
Zostawiasz wodę w aucie na upale? Błąd
Każdy lekarz potwierdzi, że regularne nawadnianie się jest bardzo ważne dla zdrowia każdego człowieka. Szczególnie istotne jest to podczas upałów, więc wożenie ze sobą butelki wody jest bardzo istotne. Ale niesie to ze sobą pewne ryzyko.
Plastikowa butelka wystawiona na działanie promieni słonecznych i wysoką temperaturę, zacznie wydzielać szkodliwe substancje, przenikające do wody. Ponadto w butelce, która została już otwarta, po kilku godzinach namnożą się bakterie.
Szkodliwe działanie słońca i temperatury dotyczy zresztą wszystkich napojów. Szczególnie te gazowane mogą okazać się „wybuchowe”. Wzrost temperatury powoduje też wzrost ciśnienia, a w butelce lub puszce napoju gazowanego już w temperaturze pokojowej jest ono kilkukrotnie wyższe od atmosferycznego. Po mocnym nagrzaniu, napój może zacząć wydostawać się także z fabrycznie zakręconej butelki, a w przypadku puszek istnieje nawet ryzyko rozerwania jej.
Środki w sprayu nie powinny pozostawać w samochodzie
Z powyższych powodów, nie powinniśmy w aucie pozostawiać także środków w sprayu. Wszystkie środki opakowane ciśnieniowo, źle reagują na wzrosty temperatur i może dojść do rozszczelnienia lub nawet rozerwania opakowania. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak przykrą niespodzianką może być wnętrze auta zalane na przykład sprayem na komary.
Czy można prowadzić samochód po piwie bezalkoholowym? To zależy
Nie pozostawiaj w samochodzie także kremów przeciwsłonecznych
Niektóre środki przeciwsłoneczne sprzedawane są w sprayu, a o niebezpieczeństwach z nim związanych już wspomnieliśmy. Nie powinno się jednak pozostawiać w aucie nawet zwykłego kremu na opalanie. Wysoka temperatura może sprawić, że zmieni on swoje właściwości i nie będzie nas chronił równie skutecznie, jak powinien.
Okulary przeciwsłoneczne w nagrzanym samochodzie
Wysokie temperatury i długotrwałe wystawienie na mocne promienie słoneczne, nie są obojętne także dla okularów przeciwsłonecznych. Może się to wydawać paradoksalne, ale one również mogą przegrać walkę z takimi warunkami, zmniejszając stopień ochrony przed promieniami UV. Ponadto nagrzane okulary zwyczajnie nas poparzą, kiedy wsiądziemy do samochodu.
Jedzenie i lekarstwa w rozgrzanym aucie
Nie jest chyba zaskoczeniem, że wszystkie organiczne rzeczy, źle znoszą wysokie temperatury. Żywność pozostawiona na długo w rozgrzanym samochodzie, może łatwo się zepsuć. Szczególnie gdy będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Tym bardziej powinniśmy uważać z lekami i innymi produktami farmakologicznymi. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą one łatwo zmienić swoje właściwości. W najlepszym wypadku, stracą swoje zdrowotne działanie, a w najgorszym mogą stać się toksyczne.
Nie susz mokrych ręczników i strojów kąpielowych w samochodzie
Gdzie łatwo i szybko wysuszyć ręcznik i strój kąpielowy? Skoro w stojącym na słońcu aucie jest ta gorąco, to najlepiej tam, prawda? Jeśli je rozłożymy na oparciach foteli, schnięcie może przebiegać całkiem szybko. Niestety jest to ryzykowny zabieg.
Jeśli pamiętacie nasz tekst na temat zasady 5 minut przy używaniu klimatyzacji, to wiecie, skąd w jej układzie biorą się szkodliwe grzyby i bakterie. A biorą się gdy pojawi się wilgoć oraz wysoka temperatura. Tak samo wygląda to w przypadku suszenia ręczników i strojów kąpielowych w aucie. A zagnieździć się one mogą nie tylko w suszonych rzeczach, ale także tapicerce tymi rzeczami zmoczonej.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: