Znowu trzeba uważać na żółte znaki na drogach. Ważny apel służb
Na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pojawiło się przypomnienie oraz apel do kierowców, związany z ćwiczeniami wojskowymi STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Kierowcy muszą uważać na specjalne znaki oraz stosować się do konkretnych wytycznych.
Spis treści
- Co oznaczają żółte znaki drogowe z czołgiem?
- Jak zachować się na widok kolumny wojskowej?
- Czy kolumnę wojskową można wyprzedzić?
Co oznaczają żółte znaki drogowe z czołgiem?
Nietypowe znaki o których mowa, to znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówiące o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Jest to skala różniąca się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.
Kto hamuje na widok żółtego światła, może dostać 1000 zł mandatu
Świadomość ich istnienia oraz znaczenia jest teraz szczególnie ważna, ze względu na trwające międzynarodowe ćwiczenia wojskowe STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Na terenie Polski rozpoczęły się one pod koniec lutego i potrwają do końca maja. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe.
Jak zachować się na widok kolumny wojskowej?
Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach jest tak skoordynowany, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać ruch cywilnych pojazdów. Kolumny są pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.
Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.
Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.
Czy kolumnę wojskową można wyprzedzić?
Żadne przepisy nie zabraniają wyprzedzania pojazdów wojskowych – traktowane są tak samo jak cywilne. Jeśli nie mają żadnych dodatkowych oznaczeń, możecie swobodnie je wyprzedzać.
Co innego gdy pierwszy i ostatni pojazd mają specjalne tablice w kolorze pomarańczowym i wyposażone są w niebieskie chorągiewki po stronie kierowcy, zaś ostatni pojazd w kolumnie ma chorągiewkę zieloną. Wtedy jest to kolumna i nadal można ją wyprzedzać, ale pod warunkiem, że zrobimy to w ramach jednego manewru. Prawo zabrania wjeżdżania między pojazdy w kolumnie. Jeśli spotkacie ją na drodze jednopasmowej, to taki manewr może okazać się niemożliwy do wykonania. Pamiętajcie, że nie możecie podczas wyprzedzania przekraczać prędkości.
Jeśli natomiast kolumna jest uprzywilejowana, to wyprzedzanie jej jest tylko możliwe w terenie niezabudowanym, z zachowaniem wszystkich wcześniejszych zasad.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze: