
Zmiany w OC od 17 czerwca. Mandat będzie odbijać się czkawką
Polisę OC na samochód musi posiadać każdy. To obowiązek, o którym nie można zapomnieć. Już niedługo ubezpieczyciele będą mogli pozyskiwać dane o mandatach i punktach karnych nałożonych na osoby ubezpieczające pojazdy. A to oznacza, że po zatrzymaniu przez policję kierowca nie uniknie podwyżki cen polisy OC.
Spis treści:
Ubezpieczenia komunikacyjne to ważny temat dla milionów właścicieli samochodów i jednośladów w Polsce. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi przecież wykupić polisę OC, a wielu z nich wykupuje również dobrowolne autocasco (AC).
1 stycznia 2022 roku zmieniło się prawo drogowe. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo pieszych i piętnować naganne zachowania na drogach. Piraci drogowi i pijani kierowcy muszą być gotowi na surowsze kary i wyższe mandaty. Poza tym punkty karne będą usuwane z konta kierowcy dopiero po dwóch latach i to od dnia opłacenia kary. Ich liczba przełoży się też na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele będą mogli sprawdzić historię kierowcy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i na tej podstawie określać wysokość składki (zależnie o rodzaju i liczby punktów karnych).
Powiązanie cen polisy OC z punktami karnymi
Im większe prawdopodobieństwo spowodowania przez kierowcę wypadku, tym wyższe jest ryzyko związane z zawarciem z taką osobą polisy OC, a to oznacza, że rata polisy powinny być wyższa. To dość oczywiste.
17 czerwca 2022 roku wchodzą w życie przepisy, które umożliwią pozyskiwanie przez ubezpieczycieli informacji na temat mandatów i punktów karnych nałożonych na osobę chcącą zarejestrować pojazd. W przypadku najpoważniejszych przypadków łamania przepisów wzrost składki polisy OC będzie mógł wynieść nawet kilkaset procent. Nieoficjalnie mówi się, że najwyższe podwyżki będą dotyczyć kierowców karanych za jazdę po alkoholu, przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych.
Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, towarzystwa otrzymają dane tylko o tych przestępstwach i wykroczeniach drogowych, o których jest mowa w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń.
Wśród przestępstw można wymienić:
- spowodowanie katastrofy
- nieumyślne spowodowanie wypadku
- prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
Wśród wykroczeń można wymienić:
- spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym
- wykroczenia przeciwko pieszym
- jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
- prowadzenie nieoświetlonego pojazdu
- tamowanie ruchu
- niepodporządkowanie się znakom, w tym ograniczeniu prędkości
- nieudzielenie pomocy
- prowadzenie bez uprawnień
- nielegalne dopuszczenie do ruchu
- naruszenie innych przepisów PRD
- naruszenie przepisów związanych z przejazdami kolejowymi
- nieostrożność poza drogą publiczną

Ubezpieczyciele chętnie skorzystają z nowych praw
Towarzystwa ubezpieczeniowe deklarują, że będą korzystać z bazy danych na temat mandatów i punktów karnych. To oznacza, że kierowca, który zostanie ukarany za wykroczenia drogowe, nie będzie mógł uniknąć konsekwencji w postaci podwyżki ceny polisy OC.
Nie ma żadnych progów podwyżek cen polisy OC przewidzianych przez prawa. Każda z firm ubezpieczeniowych będzie musiała opracować własny system wyliczania wysokości składek. W ten sposób ceny polisy OC będą jeszcze bardziej zróżnicowane niż do tej pory.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: