Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Pojawiły się 164 nowe pytania
Nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy dotyczą przede wszystkim przepisów obowiązujących od czerwca, dotyczących nowych zasad pierwszeństwa pieszych.
Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami jest marzeniem większości dzisiejszych 18-latków.. Nie od dziś wiadomo, że prawo jazdy i posiadanie auta zdecydowanie ułatwia codzienne życie, ale także otwiera drogę do realizacji marzeń i odnajdywania pasji w sportach motorowych.
W ciągu ostatnich 20 lat motoryzacja rozwinęła się w oszałamiającym tempie, co możemy obserwować na co dzień na naszych drogach. Pod koniec listopada specjalistyczny portal L-intruktor informował o nadchodzących zmianach w egzaminach na prawo jazdy. Zapowiadano wówczas, że w grudniu baza pytań zostanie poszerzona o nowe zagadnienia związane z najnowszymi przepisami, które weszły w życie w ostatnich miesiącach.
Zmiany w egzaminie na prawo jazdy
Nowe pytania pojawiły się w bazie pytań egzaminacyjnych 6 grudnia 2021 roku. Wcześniej z bazy zniknęły pytania, które nie były zgodne z przyjętymi kilka miesięcy temu przepisami.
Jak wymienia portal prawodrogowe.pl, nowe pytania dotyczą między innymi następujących kwestii:
- nowe pojazdy: status hulajnogi elektrycznej i urządzeń transportu osobistego
- kategoria: urządzenia wspomagające ruch
- hulajnoga a karta rowerowa
- pierwszeństwo pieszych wchodzących i znajdujących się na przejściu dla pieszych
- piesi oczekujący przed przejściem
- pieszy korzystający z telefonu
- pierwszeństwo w rejonie torowisk
- dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym i pora dnia
- bezpieczna odległość między pojazdami podczas przejazdu autostradą czy drogą ekspresową
Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z 32 pytań – 20 podstawowych i 12 tzw. specjalistycznych. Są one losowane z puli zawierającej kilka tysięcy pytań. Pytania są wyceniane na 1, 2 lub 3 punkty, a żeby zdać, należy uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwych do zdobycia. Czas trwania egzaminu wynosi 25 minut, a koszt podejścia do niego to 30 złotych.
Z prawie wszystkimi pytaniami, jakie mogą paść na egzaminie, a także z odpowiedziami, które uważane są przez autorów tych pytań za poprawne, można się zapoznać, ściągając odpowiedni plik ze strony Ministerstwa Infrastruktury.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: