Złodzieje samochodów nie mają wakacji. Jakie marki i gdzie kradną najczęściej?
Złodzieje samochodów nie są już taką plagą jak jeszcze 20 lat temu, ale wciąż działają i nie mają wakacji. Co wybierają i gdzie?
Złodzieje potrafią uprzykrzyć życie. Idziesz na parking po samochód i stwierdzasz, że auta nie ma. To szokująca sytuacja i nic przyjemnego. Szanse odzyskania skradzionego auta przez policję? Niewielkie. Według statystyk za cały 2022 rok, wskaźnik wykrywalności wynosił zaledwie 25,9%. Oznacza to, że tylko co czwarte auto jest znajdowane przez policję. Jakie marki najczęściej padają łupem złodziei i gdzie grasują oni najczęściej? Mamy odpowiednie dane.
Złodzieje samochodów – gdzie grasują najczęściej?
Według raportu Unilink „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa przestępczości w Polsce 2023” najczęściej auta kradziono w województwie mazowieckim. Przy czym wskaźnik ten nie wynikał z większej liczby mieszkańców w tym województwie, bo porównywano wskaźniki liczby skradzionych aut na 10 000 mieszkańców. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wynosi 4,47. Dla porównania najmniej kradną w województwie podkarpackim, gdzie analogiczny wskaźnik wynosi zaledwie 0,26 na taką samą liczbę mieszkańców (10 000). To przepaść. Obraz sytuacji w skali kraju z podziałem na poszczególne województwa prezentuje poniższa mapa:
Złodzieje samochodów – duża liczba kradzież w aglomeracjach
Rzut oka na powyższą mapkę, pokazuje, że oprócz województwa mazowieckiego, wysokim wskaźnikiem kradzieży wyróżniają się również województwa: pomorskie oraz dolnośląskie. Zdaniem ekspertów z Unilink ma to związek z dużą liczbą kradzieży notowanych na terenach aglomeracji: warszawskiej, wrocławskiej i trójmiejskiej. Gdy, jednak przyjrzymy się dokładnie statystykom policyjnym, okazuje się, że nawet na obszarze jednego miasta, sytuacja może być zróżnicowana. Na przykład w całej Wielkopolsce, aż 64 proc. kradzieży aut przypadało w 2022 roku tylko na obszar miasta Poznania, a szczególną atencją złodziei okazało się poznańskie Nowe Miasto – w tej dzielnicy stolicy Wielkopolski zginęło 12 proc. aut skradzionych w całym województwie.
Złodzieje samochodów – w Warszawie przodują te dzielnice
Dane stołecznej policji z 2022 roku pokazują, że prawie połowę kradzieży samochodów z całej aglomeracji warszawskiej odnotowano na terenie następujących dzielnic:
- Mokotów
- Ursynów
- Wilanów
- Białołęka
- Praga-Północ
- Targówek
- Praga-Południe
- Rembertów
- Wawer
- Wesoła
W powyższych dzielnicach szansa na utratę auta w wyniku kradzieży była wyższa niż np. na warszawskiej Ochocie, Żoliborzu, Woli, czy Bemowie. A jakie modele aut cieszyły się szczególnym zainteresowaniem przestępców?
Złodzieje samochodów – jakie marki sobie upodobali?
Według danych IBRM Samar, kradzieżowy ranking oparty na statystykach z 2022 roku prezentuje się następująco:
- Toyota – 781 szt.
- Audi – 532 szt.
- Volkswagen – 415 szt
- BMW – 392 szt.
- Hyundai – 389 szt.
- Mercedes – 367 szt.
- Renault – 343 szt.
- Fiat – 304 szt.
- Peugeot – 287 szt.
- Kia – 229 szt.
Złodzieje samochodów – jakie modele są na ich celowniku?
Statystyki pozwalają również oszacować, jakie konkretnie modele samochodów najczęściej znikały z parkingów w 2022 roku:
- Hyundai Tucson – 192 zt.
- Fiat Ducato – 191 szt.
- Toyota Corolla – 191 szt.
- Toyota RAV4 – 185 szt.
- Audi A4 – 122 szt.
- Jeep Grand Cherokee – 120 szt.
- Toyota Yaris – 102 szt.
- Kia Sportage – 99 szt.
- Audi A6 – 97 szt.
- BMW 5 – 96 szt.
Gdy spojrzymy na wiek kradzionych aut, zdaniem ekspertów Unilink, złodzieje zdecydowanie częściej kradli egzemplarze z rocznika 2014 i nowsze. Takie samochody stanowiły ok. 2/3 wszystkich skradzionych w 2022 roku aut.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: