Ziewanie – zaraźliwe niebezpieczeństwo w trakcie jazdy
Juergen Zulley, niemiecki profesor psychologii biologicznej i badacz snu ostrzega pasażerów będących w długiej trasie przed nadmiernym ziewaniem lub zasypianiem. Może to być bowiem zgubne dla kierowcy.
Ziewanie za kierownicą może być niebezpieczne. |
![]() |
Pasażerowie powinni robić wszystko by nie zasnąć, bo drzemka lub ziewanie niosą za sobą bardzo duże ryzyko dla kierującego pojazdem. Najprościej rzecz ujmując – kierowca może wkrótce zasnąć.
Zulley twierdzi, że szansa zaśnięcia kierowcy za kółkiem jest dużo większa, gdy wiezie on śpiącego pasażera, niż gdy jedzie z pasażerem, który dotrzymuje mu towarzystwa, będąc ”na jawie”.
Dane dotyczące wypadków drogowych pokazują, że jeden na cztery wypadki drogowe na niemieckich drogach spowodowany jest tym, że kierowca przysypiając na chwilę, traci kontrolę nad pojazdem.
Zulley alarmuje pasażerów, by zwracali uwagę na to, jak zachowuje się kierowca, czy nie jest zmęczony, czy nie ziewa często. Pasażerowie powinni również nalegać na przerwy, w trakcie których kierowca może rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza, chwilę odpocząć. Oczywiście, jeśli jest to możliwe kierowcy w długiej trasie powinni się zmieniać.
Szerokiej drogi! Zarówno na fotelu pasażera, jak i kierowcy.
Najnowsze
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Rolls-Royce, synonim luksusu i wyrafinowania, przenosi doświadczenie podróżowania swoimi samochodami na nowy, zmysłowy poziom. Wprowadzając Rolls-Royce Scent, marka debiutuje z unikalnym konceptem zapachowym, który wzbogaca wnętrze flagowego modelu Phantom o nowy wymiar doznań. -
Citroen C5 X PHEV 225 KM – test. Hybryda, która cię zaskoczy
-
70 990 zł za nowe, spalinowe auto z takim wyposażeniem? MG3 miażdży konkurencję!
-
Chiński desant na polskie drogi – spis modeli i cen. Czy Kowalski z Malinowską wiedzą, co kupują?
-
Masz problem z odpaleniem swojego diesla w mroźny poranek? Te sposoby ci pomogą
Zostaw komentarz: