Zespół Formuły E pomaga dbać o środowisko. Jak to robi? Czy wyścigi idą w parze z ekologią?
Zespół jest zdeterminowany, by wspierać zmiany w sporcie motorowym ukierunkowane na ekologię.
Krótko przed rozpoczęciem drugiego sezonu Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA ekipa Mercedes-Benz EQ poinformowała, że organizacja FIA przyznała jej trzygwiazdkową akredytację środowiskową. Zespół jest zdeterminowany, by wspierać zmiany w sporcie motorowym ukierunkowane na ekologię.
Celem programu akredytacji środowiskowej FIA jest pomoc i zachęcanie uczestników do pomiaru i poprawy ich wyników w zakresie ochrony środowiska. Poza prowadzeniem kontroli program koncentruje się na ciągłym doskonaleniu obowiązujących procedur oraz wprowadzaniu rozwiązań tworzonych pod kątem zrównoważonego rozwoju.
W grudniu 2020 roku zespół Formuły E Mercedes-Benz pomyślnie zakończył zdalny audyt na potrzeby przyznania akredytacji. Trzygwiazdkowy status w programie FIA jest efektem wspólnych osiągnięć w placówkach Mercedes-Benz Motorsport w Brackley i Brixworth, a także HWA AG w Affalterbach. Wcześniej również firma HWA AG, która odpowiada za operacje przytorowe, została wyróżniona trzygwiazdkową akredytacją środowiskową.
Ian James, szef zespołu Formuły E Mercedes-Benz EQ, wyznał:
Bardzo się cieszę, że tuż po swoim debiutanckim sezonie w Formule E nasz zespół zdobył trzygwiazdkową akredytację środowiskową FIA i tym samym dołączył do ekipy Formuły 1 Mercedes-AMG Petronas oraz szeregu zespołów, organizatorów i serii, które osiągnęły już ten kamień milowy. Odpowiadamy nie tylko za przestrzeganie wymagań FIA, ale także za robienie wszystkiego, co tylko możemy, by zmniejszyć nasz ślad węglowy. Ten swego rodzaju znak jakości jest więc dla nas bardzo ważny, ale tak naprawdę musimy nieustannie korzystać ze wszystkich dostępnych sposobów, aby nasz zespół był jak najbardziej przyjazny środowisku. I dokładnie to zamierzamy robić.
Mamy szczęście, że – poza samym Mercedesem – wspierają nas partnerzy, którzy są liderami w zakresie zrównoważonego rozwoju w swoich dziedzinach. Nasze działania na rzecz ekologii dopiero się zaczynają, a dzięki wsparciu między innymi Vestas, NEOM i SAP wykraczają poza branżę motoryzacyjną. Chcemy podążać tą drogą w 2021 roku i później, wdrażając pomysły, które mają realne znaczenie. To niezwykle ważne dla nas jako zespołu i jako start-upu, który istnieje od zaledwie 18 miesięcy.
W ciągu bieżącego roku zespół będzie realizował dwanaście „Celów zrównoważonego rozwoju”. Obejmują one zarówno szkolenia i edukację z dziedziny ekologii, jak i zmiany w procesach zakupowych oraz procedurach dotyczących podróży.
Jean Todt, prezes FIA, powiedział:
Gratulujemy zespołowi Formuły E Mercedes-Benz EQ otrzymania trzygwiazdkowego statusu w ramach akredytacji środowiskowej FIA. Tym samym ekipa dołącza do zespołu Formuły 1 Mercedes-AMG Petronas, spełniając kryteria wymagane do uzyskania najwyższego poziomu certyfikacji. Świadczy to o silnym zaangażowaniu marki w rozwój z dbałością o środowisko. Mercedes-Benz EQ to trzeci zespół Formuły E z tym statusem po Mahindra Racing i Envision Virgin Racing. Cieszę się, że to grono systematycznie rośnie.
Przeczytaj też: Formuła E i Extreme E łączą siły, by walczyć ze zmianami klimatu
Inicjatywy na torze wyścigowym i poza nim są zgodne z ofensywą Mercedes-Benz na rzecz zrównoważonego rozwoju „Ambition2039” oraz strategią biznesową producenta w zakresie aktywności w sporcie motorowym/
Wyścigi odgrywają kluczową rolę „laboratorium wysokich prędkości” – to poligon doświadczalny służący do rozwoju najnowocześniejszych technik i procesów, zarówno w samochodach wyścigowych, jak i drogowych. Wraz ze swoimi zespołami Formuły E i Formuły 1 Mercedes-Benz bada innowacje, promuje transfer techniki i prezentuje nowoczesne, przyjazne dla środowiska rozwiązania techniczne z zakresu mobilności, od napędów hybrydowych po silniki elektryczne.
Zespół Formuły E Mercedes-Benz EQ czerpie korzyści przede wszystkim z rozwiązań wdrożonych wcześniej w dwóch centrach technicznych w Brixworth i Brackley, dysponujących już certyfikatem zgodności z międzynarodową normą zarządzania środowiskowego ISO 14001. Zaawansowana fabryka podwozi w Brackley do zasilania wszystkich swoich działań i obiektów (m.in. tunel aerodynamiczny, centrum danych, cyfrowe środowisko symulacyjne oraz stanowiska testowe) wykorzystuje odnawialne źródła energii. Centrum techniczne Brixworth, gdzie Mercedes-AMG High Performance Powertrains (HPP) opracowuje i produkuje układy napędowe zarówno do bolidów Formuły E, jak i Formuły 1, ponad połowę energii elektrycznej generuje z paneli słonecznych oraz lokalnej elektrociepłowni CCHP, a wkrótce współczynnik ten osiągnie 100%.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: