![](https://www.motocaina.pl/thumbor_image/1920/864/1/0/!2F2023!2F08!2Fzeroemisyjnosc.jpg)
Zeroemisyjność – jak opracować strategię dekarbonizacji dla twojej firmy?
Przechodzenie na flotę niskoemisyjną i kompensacja śladu węglowego w kierunku staje się coraz istotniejsze i działania z tego obszaru wdrażają kolejne przedsiębiorstwa. Korzyści zeroemisyjności można rozpatrywać na różnych płaszczyznach. Co warto wiedzieć o dekarbonizacji i od czego zacząć swoje działania z tym związane?
Zanieczyszczenie środowiska i ocieplenie klimatu to globalne problemy i wyzwania dla współczesnych społeczeństw. Podejmuje się szereg działań, które mają albo w jakiś sposób cofnąć zmiany, albo je spowolnić. Branżą stanowiącą potencjał pod tym względem, jest transport. Energia odnawialna w firmie to zarówno wyraz dbałości o środowisko naturalne, jak i potencjalne źródło oszczędności. Jednocześnie przez regulacje unijne jak porozumienie paryskie i FitFor55 firmy są zobligowane do przedsięwzięcia działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych.
Zrozumienie zeroemisyjności
O zeroemisyjności w transporcie możemy mówić wtedy, kiedy w trakcie użytkowania samochód nie emituje gazów cieplarnianych ani szkodliwych związków do atmosfery (źródło: prof4.pl). Jeżeli energia pochodzi z OZE, rezultat ten pozwalają uzyskać samochody elektryczne. Dzięki zrównoważonym technologiom przedsiębiorcy mają dostęp do dużej oferty samochodów o różnych parametrach technicznych, dzięki czemu łatwiej dobiorą modele spełniające ich oczekiwania. Minimalizowanie emisji jest konieczne, dlatego zwiększa się liczba stacji ładowania pojazdów elektryczne, które stanowią ważny punkt w transformacji energetycznej. W maju 2023 r. było w Polsce aż 5597 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów (raport PSPA). Obejmują one stacje ładowania pojazdów z szybkim i wolnym ładowaniem.
Analiza śladu węglowego firmy – pierwszy krok w kierunku dekarbonizacji
Jednym z pojęć, z jakimi nieodzownie wiąże się zeroemisyjność, jest dekarbonizacja. W uproszczeniu jest to redukcja emisji w biznesie. Ważne jest zrozumienie, ile ich emituje firma poprzez swoją działalność i jakie działania można przedsięwziąć, aby tę emisję zmniejszyć. Zrównoważone technologie w transporcie drogowym pozwalają na analizę tego, jak przebiega ślad węglowy, a to będzie punktem wyjścia do zmian i ułatwi efektowne zarządzanie elektryczną flotą i nie tylko. Z jednej strony zmniejsza się emisja szkodliwych związków, z drugiej można czerpać ekonomiczne korzyści zeroemisyjności.
Jak wprowadzić zmiany na rzecz zrównoważonego rozwoju?
Strategia niskoemisyjna i zarządzanie elektryczną flotą powinno być poprzedzone diagnozą i analizą potrzeb. Podstawą jest ocena śladu węglowego, co wchodzi w skład KPI dekarbonizacji, czyli wskaźników pomiarów postępów w emisji gazów cieplarnianych. Pomóc w tym mogą specjaliści z Shell. Istotnym krokiem jest opracowanie planu dostosowanego do biznesu i wspólnie z ekspertem przygotowanie się do jego wdrożenia. Tutaj także z pomocą przychodzi Shell. Oferuje odpowiednią infrastrukturę – stacje ładowania pojazdów znajdują się w całym kraju, a karty paliwowe pozwalają na generację oszczędności. Można je także zintegrować z systemem telematycznym, co pozwoli na efektywne zarządzanie flotą elektryczną. Warto przy tej okazji przeprowadzić szkolenia z elektromobilności dla kierowców. Strategia niskoemisyjna to również energia odnawialna w firmie.
Podsumowanie
Zeroemisyjność jest przyszłością transportu drogowego. Aby zrobić pierwszy krok w tym kierunku, wystarczy ocena śladu węglowego i obserwacja wskaźników KPI dekarbonizacji. Stosując się do zaleceń ekspertów i wyznaczonego planu, redukcja emisji w biznesie będzie postępować szybko.
Najnowsze
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Rolls-Royce, synonim luksusu i wyrafinowania, przenosi doświadczenie podróżowania swoimi samochodami na nowy, zmysłowy poziom. Wprowadzając Rolls-Royce Scent, marka debiutuje z unikalnym konceptem zapachowym, który wzbogaca wnętrze flagowego modelu Phantom o nowy wymiar doznań. -
Citroen C5 X PHEV 225 KM – test. Hybryda, która cię zaskoczy
-
70 990 zł za nowe, spalinowe auto z takim wyposażeniem? MG3 miażdży konkurencję!
-
Chiński desant na polskie drogi – spis modeli i cen. Czy Kowalski z Malinowską wiedzą, co kupują?
-
Masz problem z odpaleniem swojego diesla w mroźny poranek? Te sposoby ci pomogą
Zostaw komentarz: