Zdrowie w podróży – część czwarta: jedzenie i picie
To ostatnia część naszego poradnika zdrowie w podróży. Dziś dowiesz się, czy pić alkohol i wodę z kranu w dalekich krajach, co jeść, żeby przeżyć i jakie dokumnety warto mieć przy sobie w świecie.
Pierwsza część poradnika zdrowie w podróży – SZCZEPIENIA – kliknij tu. Druga część – CHOROBY PODRÓŻNE – kliknij tu. Trzecia część – APTECZKA, JEJ SKŁAD I TRANSPORT –kliknij tu. |
O czym trzeba pamiętać w podróży?
- Pij na zdrowie – alkohol pomaga – w podróży warto czasem napić się wódki w ramach żołądkowej higieny.
- Nie pij wszystkiego – woda z kranu, woda z niezakręconej butelki lub niepewnego źródła mogą spowodować choroby. Do zimnych napojów nie bierz lodu – zrobiony z nieprzegotowanej wody rozstroi brzuch na wiele dni. Są kraje w których nie należy pić napojów chłodzonych lodem, są takie w którzy picie ich jest względnie bezpieczne np. w Tajlandii.
- Lody, puddingi, ciastka z kremem, desery, zimne przekąski – dobrze na to uważać.
- Ciepłe jedzenie – dobrze, jeśli naprawdę przeszło przez ogień. Stołu się z lokalną ludnością, nie w restauracjach dla turystów.
- Ręcznik – ma być tylko Twój i ma być czysty. Stosuj szybkoschnące ręczniki, które mają specjalne środki antybakteryjne.
- Myj ręce, stosuj specjalne odkażacze do rąk (do kupienia w supermarkecie, aptece, drogerii).
- Sprawdzaj skórę, obserwuj zmiany chroń ją przed poparzeniami słonecznymi.
- Zaszczep się!
- Pamiętaj o odpowiednio dobranym ubraniu – czasem w ciepłym klimacie dobrze mieć koszulę z długim rękawem i długie przewiewne spodnie.
- Okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV, muszą być w Twoim bagażu. Kup je przed wyjazdem.
- Nakrycie głowy – czapka, chustka, wielofunkcyjna chusta tunelowa np. Buff. Chustkę da się też zamotać na szyi – dobrze osłonić szyję w czasie jazdy na motocyklu.
- Zabierz repelenty na komary – denga i malaria są ciężkimi chorobami.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, potrzebujesz pomocy, podejrzewasz chorobę – zgłoś się do lekarza i to jak najszybciej. Jeśli twój stan wymaga hospitalizacji poproś o pomoc najbliższą Ambasadę lub konsulat RP (zabierz ze sobą z domu odpis adresów i telefonów naszych placówek). Jeśli masz siłę i możliwości – wracaj do kraju.
Miej ze sobą informację (wydrukowaną w kilku językach) o twojej grupie krwi, alergiach, chorobach oraz czy nosisz soczewki kontaktowe.
Ubezpiecz się przed podróżą i koniecznie dowiedz się, jak firma ubezpieczająca definiuje termin „podróż”.
Zabierz ubezpieczenie ze sobą, zapisz sobie numer na infolinię ubezpieczyciela – zanim pójdziesz do lekarza czy do szpitala, możesz zadzwonić i poprosić o wskazanie odpowiedniej placówki medycznej. Zawsze zbieraj wszystkie rachunki od lekarzy, ze szpitali etc.
Zeskanuj stronę paszportu ze zdjęciem. Nie zawsze musisz pokazywać oryginalny dokument.
Jedź spokojnie! Szerokiej drogi!
Najnowsze
-
Europejska premiera Suzuki e-Vitara
W Mediolanie miała miejsce europejska premiera Suzuki e-Vitara. Jest to pierwszy w 100% elektryczny SUV japońskiej marki. W salonach marki ma pojawić się już w przyszłym roku. -
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
-
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
-
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
Zostaw komentarz: