Zatrzymanie prawa jazdy w 2022 roku – za jakie przewinienia możesz się tego spodziewać?
Wielu kierowców na polskich drogach myśli, że zatrzymanie prawa jazdy odbywa się tylko wtedy, gdy przekroczymy nadmiernie prędkość lub będziemy prowadzić po alkoholu. Nic bardziej mylnego. Uprawnienia można stracić także za inne przewinienia.
Nadmierna prędkość na polskich drogach to już prawdziwa zmora i niestety najczęstszy powód zatrzymania prawa jazdy w naszym kraju. Ciągle słyszymy, że kierowcy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h. Wielokrotnie na łamach naszego portalu pisaliśmy o przypadkach, gdy niepoprawny kierowca mknął w zabudowanym terenie nawet ponad 120 km/h. Te niechlubne wyniki polskich kierowców sprawiły, że na drogach jest coraz więcej patroli drogówki.
Prędkość – wróg nr 1
Jeśli przekroczymy prędkość dozwoloną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym musimy liczyć się z tym, że policjanci zatrzymają nasze prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli dojdzie do zatrzymania po namierzeniu przez policyjny radar, wówczas dokument zostanie nam odebrany natychmiast. Pamiętajmy, że wtedy nie będzie miało znaczenia to, czy przyjmiemy mandat, czy skierujemy sprawę na drogę postępowania sądowego.
W sytuacji, gdy naszą nadmierną prędkość zarejestruje fotoradar, wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu, a kierowca straci uprawnienia po ogłoszeniu wyroku. Często taka sprawa trwa od 1 do 3 miesięcy. Oczywiście w polskim kodeksie ruchu drogowego nie mogło zabraknąć kar dla tzw. recydywistów. Jeśli kierowca, który stracił uprawnienia zostanie ponownie zatrzymany za kierownicą przez policję, wówczas może mieć zatrzymane prawo jazdy na kolejne 3 miesiące. Gdy taka sytuacja się powtórzy ponownie, wtedy kierujący straci swoje uprawnienia i będzie musiał ponownie iść na kurs oraz zdać egzaminy. A jak wiemy, nie jest to wcale łatwe, szczególnie, gdy nie testowaliśmy swoich umiejętności na placu przez kilka, a nawet kilkanaście lat.
Punkty karne a prawo jazdy
Kolejną okolicznością, w której kierujący może stracić swoje wymarzone prawo jazdy, to oczywiście przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Młodsi kierowcy stażem mają do do dyspozycji 20 punktów karnych, a ci bardziej doświadczeni na drodze – 24 punkty karne.
Osoby, które niedawno zdały prawo jazdy, a z jakichś powodów uzbierały 20 punktów będą musiał ponownie zdać wszystkie egzaminy. Doświadczeni kierowcy po uzyskaniu 24 punktów karnych muszą przejść badania psychologiczne i zaliczyć specjalny kurs reedukacyjny. Od 1 stycznia 2022 roku zostaną całkowicie zniesione szkolenia, które dawały możliwość kierowcy na zmniejszenie liczby punktów karnych.
Za dużo pasażerów w samochodzie? Odbiorą Ci prawo jazdy
W trakcie kontroli drogowej może się okazać, że policjant poprosi nas o to, aby wszyscy pasażerowie wysiedli z pojazdu. Jeśli przewozimy więcej osób niż jest to dozwolone i co najważniejsze – zapisane w dowodzie rejestracyjnym, to wówczas stracimy prawo jazdy na 3 miesiące.
Policjanci zwracają na to szczególną uwagę w trakcie rutynowych kontroli. Nierzadko młode osoby w ogóle nie stosują się do tego przepisu i przewożą kilka osób na tylnej kanapie samochodu i nawet w… bagażniku.
Zatrzymanie prawa jazdy za wykroczenie i przestępstwo
Wielu kierowców pyta w internecie, kiedy sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na dłuższy okres. Już spieszymy z odpowiedzią. Taki wyrok może zapaść, gdy policjant zobaczy, że na drodze popełniliśmy poważne wykroczenie. Zazwyczaj są to takie sytuacje, gdy kierowca, np. nie zatrzyma się do kontroli, bardzo poważnie przekracza prędkość. Wówczas, kierujący może stracić prawo jazdy od 6 miesięcy nawet do 3 lat.
Pamiętajmy, że jeśli w wyniku nieposzanowania zasad ruchu drogowego spowodujemy wypadek z uszczerbkiem na zdrowiu lub co gorsza, ofiarami, zakaz prowadzenia może być orzeczony nawet na 10 lat.
Piłeś? Nie jedź
Te słynne słowa działają na wyobraźnię. Niestety nie na wszystkich kierowców. Ciągle wspominamy o pijanych kierowcach, którzy spowodowali wypadek, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Picie alkoholu i wsiadanie za kierownicę może nas sporo kosztować.
Pamiętajmy, że zatrzymanie prawa jazdy po alkoholu może nastąpić po spożyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości. Warto wiedzieć, na czym polega różnica. Jeśli policjanci sprawdzą, że kierowca ma zawartość alkoholu w organizmie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas może otrzymać sądowy zakaz prowadzenia na czas od 6 miesięcy do 3 lat. Takie zachowanie nazywane jest wykroczeniem.
Kierowca, który zostanie przyłapany z zawartością alkoholu powyżej 0,5 promila otrzyma wyrok zatrzymania prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet i do 15 lat. Taki czyn jest traktowany jako przestępstwo. Takie same zasady są stosowane w przypadku kierowców, którzy stosują środki odurzające i siadają za kierownicą.
Ucieczka z miejsca wypadku to fatalny pomysł
Chociaż wydaje się to wręcz niemożliwe, żeby uciekać z miejsca wypadku, czy kolizji drogowej, to jednak wciąż są kierowcy, którzy dopuszczają się takiego czynu. Jeśli kierowca nie udzieli pomocy poszkodowanym, nie wezwie odpowiednich służb i zrobi wszystko, by jak najszybciej zniknąć z miejsca zdarzenia, wówczas musi się liczyć z karą zatrzymania prawa jazdy na okres 3 lat.
W tej kwestii sądy w Polsce są wprost nieugięte i nie ma co liczyć na zmniejszenie wyroku. Kierowcy, którzy w takiej sytuacji byli pod wpływem alkoholu lub narkotyków prawdopodobnie stracą uprawnienia dożywotnio.
Zdaniem policji chętnych do jazdy bez „prawka” nie brakuje. W 2020 roku uprawnienia straciło 106,7 tys. kierowców – policjanci szacują, że co najmniej połowa z nich i tak korzysta z samochodu. To fatalne informacje dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Gorąco apelujemy o ostrożność i poszanowanie bezpieczeństwa swojego, jak i innych na drodze.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: