Czy można dostać mandat za zasłonięty albo nieczytelny znak drogowy? Kluczowa jest jedna rzecz
Stan oznakowania polskich dróg wciąż pozostawia sporo do życzenia, a zarządcy nie zawsze dbają o to, by było ono jasne i czytelne. Tylko co może zrobić kierowca, kiedy policjant będzie go chciał ukarać za niestosowanie się do nieczytelnego lub niewidocznego znaku?
Spis treści
- Czy można dostać mandat za nieczytelnym znakiem?
- Dostałem mandat za nieczytelny znak – co mogę zrobić?
- Kto odpowiada za oznakowanie na drodze?
Ustawienie znaków musi spełniać szereg wymogów, aby odpowiednio wcześnie informowały lub ostrzegały kierowców, a także, żeby były dla nich jasne i czytelne. Na przestrzeni lat wiele może się jednak zmienić, a najbardziej prozaicznym problemem jest rozrost okolicznych krzaków oraz drzew. Mogą one sprawić, że z czasem prawidłowo ustawiony znak, przestanie być czytelny dla kierowców.
Czy można dostać mandat za nieczytelnym znakiem?
Wiele zależy od konkretnych okoliczności. Tłumaczenie policjantom, że „nie zauważyliśmy” ograniczenia prędkości, może spowodować jedynie pobłażliwe uśmiechy. Ale jeśli znak faktycznie był na przykład całkowicie zasłonięty przez gałęzie i nie mieliście szans odczytać go, to sprawa ma się inaczej.
W takim przypadku radzimy dokładnie sprawdzić razem z funkcjonariuszami znak i zwrócić im uwagę na istniejący problem. Niestety, jeśli patrol stał za takim nieczytelnym znakiem, to zwykle nie jest to przypadek. Policjanci powinni zgłaszać zarządcy problemy z oznakowaniem, ale nadal niektórzy wolą korzystać na tych problemach, wystawiając mandaty kierowcom, którzy nie znają okolicznych dróg.
Na kierowców padł blady strach – nowe kary wyniosą nawet 86 tys. zł!
Dostałem mandat za nieczytelny znak – co mogę zrobić?
Jeśli policjanci nie przyjmują waszej argumentacji, macie prawo odmowy przyjęcia mandatu. Wtedy sprawa trafi do sądu, gdzie musicie przedstawić twarde dowody. Powinniście zrobić zdjęcia znaku z perspektywy kierowcy, zbliżenia na znak, a także miejsca, gdzie stał patrol. Jeśli rzeczywiście nie dało się zauważyć znaku lub odczytać, jaki to znak, sąd może was uniewinnić.
W przypadku gdy już przyjęliście mandat i dopiero po fakcie macie wątpliwości, czy postąpiliście słusznie, możecie odwołać się od mandatu w ciągu 7 dni do komendy policji. W swoim wniosku również powinniście zawrzeć dokumentację zdjęciową miejsca, argumentując, że nie można stosować się do znaków, których nie widać. Taki tryb odwoławczy pozwala na anulowanie mandatu, jeśli otrzymaliśmy go za coś, co nie jest wykroczeniem.
Kto odpowiada za oznakowanie na drodze?
Za oznakowanie dróg odpowiedzialni są ich zarządcy. To oni powinni upewniać się, czy na przykład ustawiono na nich odpowiednie oznakowanie, czy znaki są czytelne itd. Podczas swojej obrony można odwołać się do zarządcy z pytaniem, czy jest świadom problemu i dlaczego nic z nim nie zrobił.
Z kolei policjantowi który nas zatrzymał, można zadać pytanie, dlaczego ustawia się za niewidocznym znakiem, zamiast zgłosić ten problem do zarządcy drogi, skoro zarządca nie panuje nad tym problemem.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: