Zasada prawej ręki – na czym polega? Nie zastosujesz, to dostaniesz mandat
Zasada prawej ręki jest na polskich ulicach stosowana często, bo to jedna z najbardziej podstawowych zasad ruchu drogowego. Nie każdy niestety potrafi wyjaśnić, na czym polega, a jeszcze mniej osób potrafi wymienić wszystkie sytuacje, w których się ją stosuje.
Spis treści
- Zasada prawej ręki – co to jest?
- Skrzyżowanie – co to jest? Definicja
- Zasada prawej ręki – kiedy ją stosować?
- Jaki mandat za niestosowanie zasady prawej ręki?
Zasada prawej ręki – co to jest?
Zasadę prawej ręki stosuje się najczęściej na skrzyżowaniach, o czym mówi art. 25, ust. 1 Prawa o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
Należy od razu zaznaczyć, że powyższa zasada to przepis ogólny. Zawsze wg hierarchii ważności patrzymy w pierwszej kolejności na policjanta – sygnały dawane przez niego są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz tzw. zasada prawej ręki. Następne w kolejności są „światła”, a potem znaki. Gdy nie ma żadnego z wymienionych to stosujemy się do zasad ogólnych.
Czy można zjechać z ronda lewym pasem? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Skrzyżowanie – co to jest? Definicja
W tym miejscu musimy zrobić jeszcze jedno zastrzeżenie, że nie każda sytuacja, w której spotykają się dwie drogi to skrzyżowanie. Zgodnie z definicją:
Skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.
Jeśli więc do drogi którą podążamy, dołącza droga gruntowa, albo uliczka osiedlowa oznakowana jako „droga wewnętrzna”, to nie jest to skrzyżowanie. Czasami w takich miejscach stawiany jest znak „D-1, droga z pierwszeństwem”, ale najczęściej nie.
Nie oznacza to jednak, że musimy w takiej sytuacji ustępować kierującym wjeżdżającym na naszą drogę. Osoba wyjeżdżająca z drogi gruntowej lub wewnętrznej, jest włączającym się do ruchu i to ona musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym.
Zasada prawej ręki – kiedy ją stosować?
To sytuacja, która sprawia problem wielu kierowcom. Jeżeli jeden pojazd zjeżdża z pasa lewego na środkowy, a w tym samym czasie pojazd z prawego też chce wjechać na środkowy, to kto ma pierwszeństwo?
W takim przypadku również stosujemy zasadę prawej ręki, a więc to kierujący z lewego pasa, musi ustąpić temu, który zjeżdża z prawego na środkowy.
Jaki mandat za niestosowanie zasady prawej ręki?
Niezastosowanie zasady prawej ręki może mieć różne konsekwencje i to od tego zależeć będzie, jaki mandat otrzymamy. Jeśli dojdzie tylko do wymuszenia pierwszeństwa, zapłacimy 300 zł i otrzymamy 5 punktów karnych.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: