Zamarznięte szyby od środka w samochodzie. Skrobaczka to za mało na ten problem
Szyby zamarzające zimą to codzienność kierowców, którzy nie mają możliwości parkowania w garażu. Zjawisko zupełnie naturalne, ale czasami zdarzy się, że szyby zamarzną też od środka. Co jest tego przyczyną i jak sobie z nią radzić?
Spis treści
- Co zrobić, kiedy szyby w samochodzie zamarzną od środka?
- Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka?
- Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?
Co zrobić, kiedy szyby w samochodzie zamarzną od środka?
Wilgoć pojawiająca się w nocy i przymrozki to prosty przepis na zamarznięte szyby w samochodzie. Można się z tym problemem rozprawić za pomocą skrobaczki, ale użyć środka do odmrażania szyb. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w matę przynajmniej na przednią szybę, dzięki czemu wilgoć nie będzie osiadała na szkle. Założenie jej i późniejsze złożenie trwają znacznie krócej, niż skrobanie szyby. Nie ryzykujemy też podrapaniem szkła.
Sposób ten nie działa jednak, kiedy szyba zamarznie nam od środka. Nie jest to częste zjawisko, ale może się pojawić. Niewielkie mamy wtedy szanse na poradzenie sobie z problemem za pomocą ciepłego nawiewu na szybę (silnik musiałby się najpierw rozgrzać, a to na mrozie chwilę trwa i powyżej minuty jest niezgodne z prawem), więc najprościej skorzystać ze skrobaczki.
Zdecydowanie natomiast nie korzystajcie z odmrażacza w sprayu. Zadziała skutecznie, tylko potem będziecie musieli wywietrzyć kabinę, aby móc wsiąść do samochodu.
Czy system start/stop trzeba wyłączać zimą? Eksperci nie mają wątpliwości
Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka?
Każdy kto choć trochę uważał na fizyce wie, że lód robi się z wody, ale skąd woda we wnętrzu samochodu? Jeżeli w kabinie panuje wilgoć, to może ona osadzić się na szybach, a potem pod wpływem spadającej temperatury zamarznąć.
Zimą o wilgoć w samochodzie najłatwiej, kiedy nie otrzepujecie dokładnie butów ze śniegu, ale nawet gdy to robicie, zawsze możecie wnieść trochę śniegu, który roztopi się i wsiąknie w dywaniki i wykładzinę samochodu. Źródłami wilgoci w aucie mogą być:
- stary filtr kabinowy
- materiałowe dywaniki (warto zimą zamienić je na gumowe)
- wilgocią mogą nasiąknąć też wykładziny w samochodzie oraz tapicerka
- stare i sparciałe uszczelki mogą sprawiać, że wilgoć dostaje się do wnętrza
Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?
Podstawa w zapanowaniu nad wilgocią w aucie to regularna wymiana filtra kabinowego oraz dokładne umycie szyb od środka. Brud i tłuszcz jaki się na nich osadza, zwiększa zjawisko parowania.
Jeżeli o nie pomaga, może okazać się, że macie w kabinie sporo wilgoci. Najlepiej wtedy umieścić w aucie trochę kociego żwirku, który chłonie wilgoć i pozwala skutecznie osuszyć wnętrze samochodu.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze: