Załatali dziury w drodze gruntowej asfaltem! Fantazja drogowców zaskoczyła mieszkańców poznańskiego osiedla
Fantazja polskich drogowców nie zna granic, o czym przekonali się mieszkańcy jednego z poznańskich osiedli. Na jednej z ulic drogowcy zabrali się za łatanie dziur za pomocą asfaltu. Niby nic dziwnego, ale rzecz w tym, że droga jest... gruntowa.
Na ulicy Wicherkiewicz na poznańskich Podolanach drogowcy załatali dziury w drodze gruntowej asfaltem, co wzbudziło dość spore poruszenie wśród mieszkańców osiedla. Jedna z mieszkanek na lokalnej stronie w mediach społecznościowych spytała:
Czy łatanie dziur w drodze gruntowej za pomocą asfaltu jest jakąś nową techniką w Poznaniu?
Przeczytaj też: Przerażający wypadek busa z autobusem miejskim. Jak mogło do niej dojść?
Inni mieszkańcy osiedla też zadawali sobie to pytanie. Rada Osiedla Podolany zwróciła się w tej sprawie z zapytaniem do Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu i otrzymała odpowiedź, że „to jest tymczasowe układanie masy na zimno aby zapewnić przejezdność tymczasową mieszkańcom”.
Słowa te nie przekonały jednak mieszkańców o słuszności inwestycji, a gdy sprawa nabrała rozgłosu odniósł się do niej rzecznik ZDM w Poznaniu, który tłumaczy, że ulica Wicherkiewicz jest w części gruntowa, a w części utwardzona pofrezem. I to właśnie na tej drugiej części prowadzone był prace z użyciem masy asfaltowej:
Ważne jest przede wszystkim to, że odcinek, który łatamy asfaltem nie jest gruntowy – jest utwardzony materiałem pofrezowym, dlatego go nie równamy, a łatamy ubytki:
Ulica Wicherkiewicz jest w części gruntowa, a w części utwardzona pofrezem. Odcinek gruntowy był wczoraj równany. Dziś Zakład Robót Drogowych prowadził prace na drugim odcinku. Ubytki w nawierzchni były tam łatane masą asfaltową. Zastosowanie punktowo pofrezu lub tłucznia byłoby nieskuteczne, nie można właściwie zagęścić takiego materiału na tak utwardzonej drodze. Niezagęszczony materiał zostałby wyrzucony z ubytków przez koła przejeżdżających samochodów.
Ponowne rozłożenie pofrezu na całym odcinku ulicy spowodowałoby podniesienie niwelety jezdni w stosunku do istniejących zjazdów i zalewanie posesji przy opadach deszczu, bo droga ta nie ma odwodnienia. Przebudowa drogi wymaga najpierw budowy kanalizacji deszczowej.
W taki sposób są prowadzone również prace doraźne, utrzymaniowe na innych tego typu ulicach w Poznaniu.
Przeczytaj też: W Straży Miejskiej też cwaniakują, byle nie stać w korku
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: