
Zakup samochodu elektrycznego. Oto powody, dla których Polacy biorą pod uwagę przesiadkę do auta na prąd
Ponieważ przyszłość motoryzacji, czy nam się to podoba czy nie, jest elektryczna, coraz więcej osób rozważa zakup samochodu na prąd. Jakie są główne przyczyny, dla których Polacy zaczynają brać pod uwagę przesiadkę do elektryka? Niektóre odpowiedzi zaskakują!
Jakie są powody, dla których Polacy zaczynają brać pod uwagę przesiadkę do auta na prąd? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsze badanie zrealizowane przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen skupia się kierowcach, którzy deklarują, że rozważają zakup samochodu elektrycznego (to 23% wszystkich przebadanych Polaków).
Grupę badanych, która na pytanie „Czy rozważasz zakup samochodu elektrycznego?” odpowiedziała „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”, zapytano: „Co sprawiło, że rozważasz zakup samochodu elektrycznego?”. Respondenci nie musieli ograniczać się do wyboru tylko jednej przyczyny.
Najczęściej zaznaczaną odpowiedzią były informacje, które ankietowani znaleźli na temat samochodów elektrycznych w Internecie czy prasie („Przekonało mnie to, co czytałem lub oglądałem na temat aut elektrycznych”). Wskazało na nią 51% badanych. Nieco mniej, bo 36% odpowiedziało, że punktem zwrotnym była dla nich możliwość przejechania się samochodem elektrycznym. Dla jednej czwartej (25%) bezpośrednim impulsem do rozważania takiego zakupu było zobaczenie auta elektrycznego na ulicy („Spodobały mi się auta elektryczne, jakie widziałem na ulicach”).
Przeczytaj też: Samochody elektryczne są drogie, nieekologiczne i „bez duszy” – jak jest naprawdę?
Sam impuls jednak nie wystarczy, by podjąć decyzję o zakupie samochodu elektrycznego. Rozważający zakup auta na prąd na pytanie „Jakie są według Ciebie najważniejsze powody, które przemawiają za zakupem samochodu elektrycznego?” wymieniają najczęściej:
• ochronę środowiska (61%),
• niskie koszty eksploatacji (40%),
• możliwość ładowania samochodu w domu (35%),
• przywileje, czyli darmowe parkowanie w płatnych strefach, możliwość jazdy buspasami (28%),
• bardzo cichą pracę silnika elektrycznego (23%).
Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii, znaczna część tej grupy nie mieszka w domach jednorodzinnych i wcale nie traktuje samochodów elektrycznych jako potencjalnie drugich lub trzecich aut w ich gospodarstwach domowych.
Aż 44% osób rozważających wspomniany zakup mieszka w blokach. Odsetek ten jest jeszcze większy, jeśli pod uwagę weźmiemy tylko tych badanych, którzy stanowczo (odpowiedź „zdecydowanie tak”) rozważają zakup samochodu elektrycznego. Wówczas wynosi on aż 48%. Innymi słowy, niemal połowa Polaków zdecydowanie biorących pod uwagę zakup samochodu elektrycznego mieszka w blokach.
43% ankietowanych, którzy rozważają przesiadkę do samochodu elektrycznego, twierdzi, że gdyby kupili auto na prąd, byłoby ono jedynym autem w ich gospodarstwie domowym. Dla 44% samochód elektryczny byłby jednym z dwóch samochodów w domu, a dla 13% – jednym z trzech lub więcej.
Przeczytaj też: Ten elektryk przechodzi do historii. To ostateczna decyzja producenta
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: