Zakopianka zostanie rozbudowana. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg – znamy szczegóły
Zakopianka, czyli droga krajowa nr 7 od Krakowa do Zakopanego, pozostaje jedną z najbardziej nieprzyjaznych i zakorkowanych dróg w Polsce. Stopniowo i pomału się to jednak zmienia, wraz z kolejnymi planami poprawy jej oraz rozbudowy. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na przebudowę jej odcinka w Libertowie.
Rozbudowa Zakopianki w Libertowie – tunel i nowa infrastruktura dla pieszych
Ogłoszony przez GDDKiA przetarg zakłada kompleksową przebudowę układu drogowego w Libertowie. Zostanie zlikwidowane skrzyżowanie zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Z drogi krajowej nr 7 będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod Zakopianką wybudowany zostanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. Będzie on zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy, a w pobliżu wspomnianego skrzyżowania powstanie kładka, zastępująca przejście dla pieszych.
Przebudowa Zakopianki w Libertowie zakłada także usunięcie skrętu w prawo w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa), skrętu w prawo w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic) oraz możliwości wyjazdu z tych ulic na DK7. Drogi odcięte od Zakopianki będą połączone drogami łącznikowymi. W tym miejscu także pojawi się kładka dla pieszych, zastępująca obecne przejście.
Zmiany na DK7 w Libertowie w ramach przebudowy Zakopianki
Jak już wspomnieliśmy, w ramach rozbudowy samej Zakopianki, zostanie także zostanie poprawiona i uzupełniona sieć dróg lokalnych, co pozwoli kierowcom na korzystanie z tunelu i wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic. Poszerzona zostanie droga łącznikowa po wschodniej stronie DK7 w Libertowie.
GDDKiA przebuduje także wjazdy na posesje i wybuduje dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do Zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod Zakopianką.
Inwestycja przewiduje także powstanie jeszcze trzeciej kładki, ciągu pieszo-rowerowego (wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie) oraz dwóch przepustów nad potokiem Olszynka na drogach dojazdowych.
Na realizację wszystkich tych zadań wykonawca będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca).
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: