![](https://www.motocaina.pl/thumbor_image/1920/864/1/0/!2F2021!2F03!2F653d85f44579e87da6df7ba5457b8de136f1559b.jpg)
Zakaz jazdy ciężarówek w święta – w jakie dni w Polsce, Niemczech i Francji?
Trzy i pół tysiąca złotych łącznie może stracić firma za jazdę ciężarówką w okresie objętym zakazem. Uwaga, bo ukarani mogą zostać także kierujący pojazdem i zarządzający transportem. Eksperci Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców przypominają, że okres między 20 a 22 kwietnia to dni, kiedy przejazd tirami w znacznym stopniu będzie ograniczony ze względu na zakazy ruchu wydane dla pojazdów powyżej 12 ton DMC.
W Polsce
Na terenie Polski to rozporządzenie ministra transportu z dn. 31 lipca 2017 roku określa adresatów i dni obowiązywania zakazu ruchu dla ciężarówek. Ograniczenia wydawane dla pojazdów ciężarowych dotyczą tych samochodów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton
z wyłączeniem autobusów oraz aut należących do:
- policji
- ITD
- straży granicznej
- służby celnej
- sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej
- Biura Ochrony Rządu
Także jednostki ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa chemicznego i służb ochrony radiologicznej oraz pozostałych pojazdów wyszczególnionych w ustawie nie są objęte tymi przepisami.
Rozporządzenie nie dotyczy m.in. przewoźników dokonujących przewozu towarów spożywczych i określonych jako szybko psujące się, takich jak: mięso, ryby, produkty mleczarskie czy też kwiaty, zatem kierowcy tych pojazdów mogą przemieszczać się bez obaw. Natomiast większość pozostałych winno liczyć się z ryzykiem mandatu w wysokości od 200 do 500 PLN. Kara w wysokości 1000 PLN od września ubiegłego roku grozi także zarządzającemu transportem, a dwa razy tyle będzie musiał zapłacić przewoźnik za naruszenie ograniczeń w ruchu. Łączna strata za jazdę w zakazach wyniesie zatem 3 500 PLN, nie licząc zakazu dalszej jazdy, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcia pojazdu z drogi w bezpieczne miejsce – mówi Jakub Ordon, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. Należy pamiętać, że w dniu ustawowo wolnym od pracy zakaz ruchu dla ciężarówek obowiązuje w godzinach 8:00-22:00, zaś w dniu poprzedzającym święto pojazdy te nie mogą poruszać się między 18:00 a 22:00 – dodaje.
W 2019 roku na terenie Polski obowiązują świąteczne zakazy ruchu:
- 21 kwietnia – Wielkanoc
- 22 kwietnia – Wielkanoc
- 1 maja – Święto Pracy
- 3 maja – Święto Państwowe
- 9 czerwca – Zielone Świątki
- 20 czerwca – Boże Ciało
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
- 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Dzień Niepodległości
- 25 grudnia – Boże Narodzenie
- 26 grudnia – Boże Narodzenie
W Niemczech
U zachodniego sąsiada zakazy ruchu obejmują całą sieć dróg we wszystkie niedziele oraz święta od północy do godziny 22. Ograniczenia dotyczą pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, a także wszystkich samochodów z przyczepami, niezależnie od ciężaru.
W Niemczech niektóre dni świąteczne obowiązują tylko w określonych landach, jak np. Poniedziałek Zielonoświątkowy, który w tym roku przypada na 10 czerwca, a obchodzi się go w Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii i w Nadrenii Palatynatu i Saara – zauważa ekspert OCRK.
Ciężarówki, realizujące przewozy kombinowane (drogowo-kolejowe lub portowo-drogowe), są wyłączone spod zakazu, podobnie jak samochody przewożące towary, które mogą się szybko zepsuć. Jakich zakazów w święta kierowcy powinni się spodziewać w tym roku?
- 19 kwietnia – Wielki Piątek
- 22 kwietnia – Wielkanoc
- 1 maja – Święto Pracy
- 30 maja – Wniebowstąpienie
- 10 czerwca – Poniedziałek Zielonoświątkowy (wybrane landy)
- 3 października – Dzień Zjednoczenia Niemiec
- 31 października – Dzień Reformacji (wybrane landy)
- 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych (wybrane landy)
- 25 grudnia – Boże Narodzenie
- 26 grudnia – Boże Narodzenie
We Francji
Zakazy ruchu we Francji, podobnie jak w Niemczech, dotyczą ciężarówek i zestawów pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony. Podróżując przez tę republikę, należy liczyć się z tym, że regułą jest tam brak możliwości jazdy w soboty od godziny 22 i w przeddzień świąteczny – także od 22:00 do niedzieli lub święta do 22:00, choć też zdarzają się wyjątki.
- 20 kwietnia – Wielka Sobota w godz. 22-24
- 21 kwietnia Wielkanoc – zakaz całodobowy
- 22 kwietnia Wielkanoc
- 1 maja – Święto Pracy
- 8 maja – Dzień Zwycięstwa
- 29 maja – w godz. 22-24
- 30 maja – Wniebowstąpienie
- 8 czerwca – w godz. 22-24
- 9 czerwca – Zielone Świątki – zakaz całodobowy
- 10 czerwca – Zielone Świątki
- 13 lipca – w godz. 22-24
- 14 lipca – Dzień Bastylii – zakaz całodobowy
- 14 sierpnia – w godz. 22-24
- 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP
- 31 października – w godz. 22-24
- 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Dzień Pamięci
- 24 grudnia – w godz. 22-24
- 25 grudnia – Boże Narodzenie
- 31 grudnia – w godz. 22-24
W Europie
Każde europejskie państwo we własnym zakresie reguluje kwestie związane z wydawaniem zakazów dla pojazdów ciężarowych. W obszarach państw takich jak: Belgia, Dania, Holandia czy też Wielka Brytania nie ustanawia się ogólnokrajowych zakazów, a jedynie lokalne. W Grecji zakazy ruchu wydawane dla ciężarówek dotyczą pojazdów o ładowności powyżej 1,5 tony i obowiązują na określonych drogach. W Czechach i na Węgrzech zakazami objęte są pojazdy i zestawy o DMC powyżej 7,5 tony. Należy też obserwować znaki pionowe – takie dodatkowe ograniczenia dla niektórych rodzajów pojazdów wprowadziły polskie miasta m.in. Warszawa, Wrocław, Toruń, Gliwice, czy Sopot.
Latem też jest inaczej
W Polce od ostatniego czerwcowego weekendu do 1 września nie można jeździć ciężarówką w:
- piątki 18:00-22:00
- soboty 8:00-14:00
- niedziele 8:00-22:00
Niemcy zakaz wakacyjny wprowadzili od 1 lipca – 31 sierpnia. Obowiązuje on na niektórych autostradach i drogach federalnych. W tym okresie tirami nie można poruszać się w soboty w godzinach 7-20. Węgrzy w wakacje wprowadzili zakaz jazdy od soboty od godz. 15 do niedzieli do 22:00. Zaś w Czechach ograniczenia obowiązują w piątki między 17:00 a 21:00 oraz w soboty
w godzinach 7 – 13. Zakazy ruchu dla ciężarówek są dla kierowców prawdziwą zmorą. Nic dziwnego, zważywszy, że w każdym z państw ustanawiane są oddzielnie, a nawet w obrębie jednego kraju może wyglądać to różnie.
Najnowsze
-
Kto może żądać badania trzeźwości kierowcy autokaru? Oto jak wygląda bezpieczeństwo dzieci jadących autobusem na ferie
Na trwających feriach zimowych wg. MEN przebywa obecnie 957 tys. dzieci. To czas, kiedy najmłodsi często korzystają z transportu autobusowego, podróżując na zimowiska czy obozy. To także czas wzmożonej aktywności nietrzeźwych kierowców na drogach. -
Cena paliwa spadnie? Do końca ferii czekają nas zmiany na stacjach
-
Kierunkowskaz na rondzie włączają niedouczeni kierowcy – kiedy możesz to zrobić a kiedy nie wolno?
-
Elektroniczne winiety Węgry – co warto wiedzieć o węgierskim systemie opłat drogowych?
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Zostaw komentarz: