Wyższe kary za jazdę po alkoholu. Od 1 stycznia kierowcom grożą surowe konsekwencje
Jazda samochodem po spożyciu alkoholu zawsze była, jest i będzie wyjątkowo głupim i niebezpiecznym pomysłem. Od 1 stycznia 2022 roku, kierowcy, którzy wsiądą za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu mocno odczują w portfelu swoją głupotę.
Nie trzeba wielkiej ilości alkoholu, by zdolność do bezpiecznego prowadzenia samochodu drastycznie spadła, a trzeźwienie po nocnej imprezie może trwać dłużej niż mogłoby się wydawać.
Od 1 stycznia 2022 roku kary za jazdę po alkoholu zdecydowanie się zaostrzyły.
Prowadzenie po użyciu alkoholu
Prowadzenie po użyciu alkoholu, to przypadek, w którym kierująca osoba ma we krwi od 0,2 do 0,5 prom. alkoholu. Zgodnie z polskim prawem prowadzenie w takim stanie jest wykroczeniem. Obecnie znowelizowany art. 87 Kodeksu wykroczeń mówi:
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Wspomniane w przepisach 2500 złotych to najniższa możliwa kwota grzywny. Sąd może orzec karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
Prowadzenie w stanie nietrzeźwości
Za prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 prom., grozi do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów, sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie przynajmniej 5000 złotych, a także grzywna.
Recydywiści zapłacą więcej
17 września 2022 roku zmienią się zasady dla osób popełniających wykroczenie w ramach recydywy. Od tego momentu osoba po raz drugi ukarana prawomocnie w ciągu dwóch lat za jazdę po użyciu alkoholu zapłaci podwójną stawkę grzywny – minimalnie 5000 złotych.
Trzeba również pamiętać, że grzywna może nie być jedyną karą finansową, którą odczuje sprawca. Zgodnie z nowymi przepisami informacje o naruszeniach przepisów, w tym o jeździe po użyciu alkoholu, są udostępniane ubezpieczycielom. Towarzystwa będą je traktować jako dodatkowy czynnik wpływający na wysokość składki. Przyłapana przez policję osoba będzie więc musiała zapłacić więcej przy zawieraniu następnej polisy OC.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: