Wyższe ceny na stacjach paliw? Wszystko przez wzrost cen ropy naftowej

Ta informacja nie ucieszy kierowców. Eksperci prognozują, że wzrost cen ropy naftowej wymusi podwyżki cen paliw na stacjach

Drożejąca systematycznie ropa naftowa i obserwowane od końca grudnia wzrosty hurtowych cen paliw musiały w końcu przełożyć się na podwyżki detalicznych cen paliw, informują eksperci z BM Reflex. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała średnio 6 gr/l do 5,78 zł/l, olej napędowy natomiast 8 gr/l do średniego poziomu 5,84 zł/l.

Szykuje się obniżka cen paliw! Dobre wiadomości dla kierowców

Bardzo prawdopodobne, że zanim ceny paliw na stacjach spadną w wyniku obniżki stawki podatku VAT, ostatni tydzień stycznia przyniesie podwyżki detalicznych cen diesla i benzyn średnio o 5-7 gr/l. W ostatnim tygodniu bowiem hurtowe ceny benzyn i diesla  wzrosły odpowiednio o 11 gr/l i 9 gr/l netto, a poziom marż detalicznych jest niski.

Ceny ropy naftowej Brent ustanowiły w mijającym tygodniu nowe tegoroczne maksima w rejonie 89,50 USD/bbl i był to najwyższy poziom cen od października 2014 roku. BM Reflex informuje:

Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w górę o 0,2 mln bbl/d  prognozy konsumpcji ropy naftowej w 2022 roku. Zgodnie z najnowszymi szacunkami światowa konsumpcja ropy naftowej wzrośnie w tym roku 3,3 mln bbl/d  do nowego rekordowego poziomu 99,7 mln bbl/d – 0,2 mln bbl/d powyżej wartości z roku 2019, czyli sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. MAE spodziewa się spadku wolnych mocy przerobowych OPEC+ z aktualnego poziomu 5 mln bbl/d do 2,6 mln bbl/d, zakładając kontynuację polityki podażowej  OPEC+ i utrzymanie sankcji wobec Iranu. Zapasy ropy naftowej w krajach OECD spadły w listopadzie  do najniższego poziomu od siedmiu lat.

rezerwy paliwowe

W pierwszym kwartale tego roku popyt na ropę naftową OPEC ma spaść do 27,89 mln bbl/d czyli poziomu na jakim kształtowała się produkcja kartelu w grudniu. Zakładając jednak wzrost produkcji ropy naftowej w styczniu i lutym łącznie o 0,8 mln bbl/d można spodziewać się nadwyżki podaży ropy naftowej w I kwartale. OPEC oczekuje systematycznego wzrostu zapotrzebowania na swoją ropę – w IV kwartale popyt ma wzrosnąć do 29,84 mln bbl/d czyli będzie blisko 2 mln bbl/d wyższy w porównaniu z I kwartałem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze