Ewa Kania

Czy wolno wyprzedzać z prawej strony? Kierowcy mylnie rozumieją prostą zasadę

To bardzo zastanawiające, że nawet wśród kierowców, którzy sporo wiedzą o przepisach ruchu drogowego, nie brakuje osób, mających problemy z określeniem, kiedy można wyprzedzać z prawej strony. Zwykle pomijają lub nie rozumieją jednego przepisu.

Spis treści

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony w terenie zabudowanym?

Kwestia wyprzedzania z prawej strony w mieście nie budzi zwykle kontrowersji. Ogólnie przyjmuje się, że jest to dozwolone i rzeczywiście zgodnie z przepisami:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Zwróćmy jednak uwagę, na kwestię pasów ruchu. Mogą one być niewyznaczone – jeśli dwa pojazdy mieszczą się obok siebie, to pasy ruchu też są dwa. Ale zabronione jest wtedy wyprzedzanie z prawej strony.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony w terenie niezabudowanym?

Na to pytanie odpowiedzi pojawiają się już różne. Jedni mówią, że nie można, inni (ci bardziej zorientowani), mówią, że warunkiem jest obecność trzech pasów ruchu. Taka interpretacja wynika z tych zapisów:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Czyli trzeba czekać aż trafimy na drogę trzypasmową? Bynajmniej. Osoby, które tak twierdzą, nie znają dalszej części przepisów:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej.

Co to znaczy? Znaczy to, że docieramy do sedna sprawy. Trzeba na początek przypomnieć, czym jest droga, a czym jezdnia. Droga to:

Wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Rejestracja samochodu od 1 stycznia 2024 roku. Kierowcy muszą uważać na nową pułapkę

Czyli pasy ruchu składają się na jezdnię, a ta razem z poboczem i chodnikiem tworzą drogę. Co więcej, droga może być też dwujezdniowa. Już rozumiecie?

Większość dróg pozamiejskich, jeśli wyznaczono na nich przynajmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ma pośrodku pas zieleni, często z barierami energochłonnymi. W ten sposób tworzy się drogę z dwoma jezdniami jednokierunkowymi. A na jezdniach jednokierunkowych (z wyznaczonymi pasami ruchu) można wyprzedzać z prawej strony.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony na autostradzie?

Z tego co napisaliśmy powyżej wynika jasno, że na każdej drodze szybkiego ruchu można wyprzedzać z prawej strony. Zarówno na drogach ekspresowych jak i autostradach, jezdnie oddzielone są od siebie. Trzeba tylko uważać, ponieważ wielu kierowców nie spodziewa się takiego manewru, a przy dużych prędkościach, może prowadzić to do niebezpiecznych sytuacji.

Kiedy nie można wyprzedzać prawym pasem?

Jak widzicie, wbrew obiegowej opinii, wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe w większości sytuacji. Trzeba tylko pamiętać o wyjątkach, kiedy taki manewr jest zabroniony. A zabrania się go:

  • gdy pasy ruchu na jezdni nie są wyznaczone
  • jeśli poza terenem zabudowanym są tylko dwa pasy w każdą stronę, nie oddzielone barierami lub pasem zieleni (jezdnia dwukierunkowa z czterema pasami ruchu)
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi

Dwa pierwsze wyłączenia już omówiliśmy wcześniej. Natomiast dwa kolejne nie wymagają chyba szerszego komentarza. Prawy pas co do zasady wykorzystywany jest przez pojazdy jadące wolniej (choć w Polsce różnie z tym bywa), więc jeśli zdecydujemy się na wyprzedzanie prawym pasem, musimy mieć dobrą widoczność oraz pewność, że zaraz nie pojawi się przed nami jakiś samochód, poruszający się ze znacznie mniejszą prędkością. Zbliżając się do wierzchołka wzniesienia lub pokonując ostry (ślepy) zakręt, nie mamy dostatecznej widoczności, aby ocenić, czy zaraz nie dogonimy jakiegoś pojazdu i zrobi się niebezpiecznie.

Na koniec przypomnijmy, że wielu polskich kierowców nie zna tych zasad. Mogą więc nie spodziewać się, że nagle inny samochód zacznie wyprzedzać ich z prawej strony. Tym bardziej, że zwykle taki manewr stosuje się, kiedy ktoś uporczywie blokuje lewy pas, co samo w sobie źle świadczy o jego znajomości przepisów i orientacji w otaczającej go sytuacji drogowej. Dlatego wyprzedzając inny pojazd z prawej strony, trzeba zachować dodatkową ostrożność i rozwagę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze