Wyposażenie kempingowe na motocykl. Jaki namiot, śpiwór, kuchenkę wybrać na 2 koła?

Jeżeli wyprawa motocyklowa ma być odległa lub z dala od cywilizacji – to warto zabrać podstawowe wyposażenie kempingowe na motocykl. Pozwoli ono na bezpieczne przenocowanie i ugotowanie posiłków.

Jest wiele sklepów oferujących wyposażenie kempingowe, jednak wybierając swój własny zestaw na motocykl, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to kompaktowe, małe rozmiary oraz łatwość spakowania lub przymocowania do motocyklowego bagażu. Nie bez znaczenia jest komfort korzystania z wybranych akcesoriów.

Wyposażenie kempingowe na motocykl. Jaki namiot, śpiwór, kuchenkę wybrać?

Spis treści

Zobacz także: Co spakować w długą podróż motocyklową?

Jaki namiot?

Wybór półki cenowej i producenta namiotu zostawimy do indywidualnej decyzji, ale skupić się możemy na tym, jaki ten namiot powinien być.  Na motocyklu mamy ograniczoną przestrzeń bagażową, więc najłatwiej będzie przetransportować namiot pakowany do podłużnej, wąskiej torby. Nawet, gdyby taka torba nie zmieściła się w kufrze, to można ją łatwo doczepić siatką bagażową.

Dobrze, żeby taki namiot miał łatwą konstrukcję i technikę składania. Te najszybciej rozkładane namioty są pakowane w torbę w formie koła, która kompletnie nie sprawdzi się w motocyklowym transporcie.

Wyposażenie kempingowe na motocykl
Namioty

Do namiotu będziemy musieli włożyć sporo rzeczy: torby, ubrania motocyklowe, kask – dlatego warto brać nieco większy model. To znaczy, przy 1 motocykliście sprawdzi się namiot 2-osobowy, przy dwóch 3-osobowy. Będzie to gwarancją wygody i swobodnego przemieszczania się wewnątrz namiotu.

Warto przed zakupem sprawdzić wodoodporność namiotu, jakość i trwałość materiału, z którego został wykonany oraz ilość otworów wentylacji. Przydaje się też przedsionek, gdzie można zostawić buty, czy suszyć ubrania.

Jaki śpiwór i mata?

W wyborze „łóżka” do namiotu warto zwrócić uwagę, nie tylko na wygodę jego użytkowania, ale i na wymiary po jego złożeniu. Najwygodniejsze materace składają się niestety do dużej kwadratowej formy, którą ciężko przetransportować motocyklem.

Lekkie, kompaktowe materace i śpiwory zwykle są oznaczane wersją „Lite”. Najbardziej kompaktowe będą materace pompowane np. w kształcie mumii, które jednak łatwo przebić. Warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy z łatkami i klejem do materacy.

Wyposażenie kempingowe na motocykl
Maty kempingowe

Różne maty, materace samopompujące również się sprawdzą. Nie będą z pewnością tak wygodne jak pompowany materac, ale zdecydowanie trwalsze. A możliwość ich zrolowania ułatwi transport na motocyklu. W najmniejszym stopniu da się skompresować matę piankową składaną, ale jej prostokątny kształt nadal da się w prosty sposób przytroczyć do motocyklowego bagażu.

Motocykliści coraz chętniej korzystają z dodatkowych bagażników, mocowanych na kufrze centralnym. W ten sposób zyskują więcej miejsca do przewozu większych rozmiarowo, a nadal lekkich rzeczy, jak namiot czy śpiwór.

Jaka kuchenka i naczynia?

Tutaj liczą się najbardziej takie parametry jak kompaktowość i wytrzymałość. Najmniejsze kuchenki gazowe to chyba te w kształcie „pajączka”, które mieszczą się w małym pudełeczku. Do nich potrzebujemy dokupić wężyk i nabój z gazem. Gotowanie na otwartej przestrzeni ułatwi nam składana, aluminiowa osłona przed wiatrem.

Na rynku jest duży wybór lekkich naczyń kempingowych. W największym garnku zwykle można schować mniejsze, a rączkę transportować oddzielnie. Pokrywka może z powodzeniem zastąpić małą patelnię. Czyli pakując do bagażu wielkość jednego garnka – możemy przetransportować cały zestaw naczyń.

Wyposażenie kempingowe na motocykl
Naczynia, garnki kempingowe

Można też kupić naczynia składane w harmonijkę, zwykle silikonowe, odporne na wysokie temperatury. Mogą to być garnki, czajniki, czy kubeczki – bardzo sprytne rozwiązanie na zmniejszenie objętości bagażu. Zamiast kompletu sztućców wystarczy zestaw łyżko-widelca. Ostry nóż w etui warto zabrać oddzielnie, ponieważ może się przydać nie tylko do przygotowywania posiłków.

Na biwaki w dzikiej naturze warto zabrać zapas wody. I wcale nie trzeba transportować wielkich, plastikowych kanistrów. Pojemniki na wodę mogą być kompaktowe, wykonane z tworzywa (w formie worka) lub silikonu.

Jakie przybory toaletowe?

W zależności na jak długo jedziemy i jak daleko od cywilizacji – tyle trzeba ze sobą zabrać toaletowych przyborów i kosmetyków. W drogeriach są już całe działy kosmetyków w małych opakowaniach, stworzonych specjalnie do podróży samolotem, które świetnie się sprawdzą jako mini kosmetyki na podróż. Są też składane szczoteczki do zębów, czy szczotki do włosów.

Można też skorzystać z zestawów małych opakowań z tworzywa, do których możemy przelać ulubione kosmetyki. Nie ma też co przesadzać z ilościami, jeżeli w każdym sklepie po drodze możemy dokupić brakujące rzeczy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze