
Wypadek na motocyklu. Oto 5 wskazówek, dzięki którym zmniejszysz ryzyko kolizji
Przy pierwszych oznakach wiosny słychać już motocyklowe wydechy na ulicach. Zwolennicy motocykli wskazują na wyjątkową frajdę, jaką daje jazda jednośladem. Przeciwnicy na spore niebezpieczeństwo jej towarzyszące. Na szczęście można temu niebezpieczeństwu przeciwdziałać. Oto kilka wskazówek, dzięki którym każdy z nas może zmniejszyć ryzyko śmiertelnego wypadku na motocyklu.
Liczba motocyklistów na polskich drogach wzrasta, a wraz z nią, niestety, liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2019 roku na polskich drogach doszło do 2630 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zginęło 295 z nich. Główną przyczyną wypadków była nadmierna prędkość, ale i wymuszenia pierwszeństwa na motocyklistach.
Przeczytaj też: Śmiertelny wypadek na motocyklu
Dlatego organizacje zajmujące się bezpieczeństwem na drogach apelują do motocyklistów, by ci skupili się na podnoszeniu swoich umiejętności i poznawaniu swoich ograniczeń:
Umiejętna i precyzyjna jazda motocyklem daje wiele satysfakcji. Ale jeśli jedziesz z dużą prędkością, nie ma miejsca na błędy.
Jednocześnie organizacje apelują do innych użytkowników dróg, aby uważniej obserwowali otoczenie, próbując zmniejszyć liczbę kolizji motocyklowych:
Ważne, by inni kierowcy i piesi zwracali szczególną uwagę na motocyklistów, zwłaszcza na skrzyżowaniach.
Oto 5 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, dzięki którym zmniejszysz ryzyko kolizji:
- Upewnij się, że twój motocykl po zimie jest sprawny, ubezpieczony i dopuszczony do ruchu, zanim wyjedziesz nim na drogi.
- Wykorzystaj początek sezonu motocyklowego, by zainwestować w trening z profesjonalistą, który pomoże ci odświeżyć i polepszyć umiejętności jazdy.
- Zadbaj o odpowiedni ubiór. Jedną z głównych przyczyn wypadków motocyklowych jest niezdolność kierowców samochodów do wykrywania i rozpoznawania motocykli w ruchu drogowym. Dlatego noś odzież odblaskową i jeźdź w sposób, który daje innym większe szanse na zobaczenie cię.
- Nie wyjeżdżaj poza swoją strefę komfortu, zwłaszcza jeśli jeździsz w grupie. Jeśli twoi znajomi pokonują zbyt szybko zakręty, pozwól im odjechać i dołącz do nich na następnym skrzyżowaniu. Nie szalej, by zaimponować innym.
- Staraj się nie rozwodzić zbytnio nad swoimi błędami. Planuj wycieczki z dużym wyprzedzeniem, przewiduj kolejne zagrożenia. Kiedy zatrzymujesz się na przerwę, zastanów się nad wszystkim, co nie poszło zgodnie z planem, zapytaj, czego się nauczyłeś i jak możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo, że w przyszłości powtórzy się to samo.
Przeczytaj też: Suzuki GSX-R 600 – czy istnieje motocykl idealny?
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: