Wycieraczki zostawiają smugi i piszczą? Zanim je wymienisz, sprawdź te sztuczki
Zimą często korzystamy z wycieraczek i więc ich zużycie szybko wychodzi na jaw i potrafi bardzo przeszkadzać podczas jazdy. Należy je w takim przypadku jak najszybciej wymienić, ale zanim ruszycie do sklepu po nowe, sprawdźcie kilka rzeczy.
Spis treści
- Jakie są objawy zużytych wycieraczek?
- Co zrobić, żeby poprawić pracę wycieraczek?
- Jakie wycieraczki najlepiej kupić do samochodu?
Jakie są objawy zużytych wycieraczek?
Wycieraczki w dobrym stanie powinny pracować w sposób dla nas niemal niezauważalny. Płynnie, cicho i dokładnie oczyszczać szybę. Problem pojawia się kiedy wycieraczki:
- zostawiają smugi
- pozostawiają niewytarte miejsca
- piszczą i skrzypią, chociaż szyba jest mokra
- szarpią podczas wycierania mokrej szyby
Taka praca wycieraczek potrafi irytować, ale co najważniejsze, pogarsza nasze bezpieczeństwo. Niedokładnie oczyszczona szyba zmniejsza widoczność i sprawia, że możemy z opóźnieniem zauważyć potencjalne zagrożenie. Ale nie musimy natychmiast kupować nowego kompletu.
Co zrobić, żeby poprawić pracę wycieraczek?
Gdy stwierdzimy problemy z pracą wycieraczek, najpierw powinniśmy sprawdzić ich stan. Należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
- czy wycieraczki nie są zabrudzone
- czy ramiona wycieraczek nie są wygięte
Pierwszy objaw ma miejsce, kiedy zanieczyszczenia przylegają do pióra wycieraczki i zakłócają ich pracę. Może to także prowadzić do porysowania szyby. W czasie mrozów natomiast często lód przymarza do wycieraczek i trzeba go rozkruszyć, żeby działały prawidłowo.
Aż 80 zł za godzinę parkowania! Mieszkańcy zagłosowali
Inna ewentualność to sytuacja, w której ramię nie jest ustawione pod kątem prostym w stosunku do szyby. Wycieraczka przylega wtedy do szyby pod niewłaściwym kątem, przez co może na przykład podczas ruchu do góry wycierać prawidłowo, ale jej pióro nie może wygiąć się w drugą stronę podczas ruchu w dół. Wycieranie przebiega wtedy „pod włos”, co jest mocno irytujące i nieefektywne. W takim przypadku trzeba zdjąć wycieraczki i przyłożyć ich ramiona do szyby. Jeśli okaże się, że ich końcówki nie przylegają prawidłowo, trzeba z wyczuciem wygiąć wycieraczkę (używając do tego na przykład klucza jak dźwigni), aby powróciła ona do właściwego kąta.
Jakie wycieraczki najlepiej kupić do samochodu?
Jeśli wszystko jest w porządku, a wycieraczki nadal nie działają prawidłowo, trzeba je wymienić na nowe. Na rynku są obecnie dostępne trzy ich rodzaje:
- wycieraczki tradycyjne (szkieletowe)
- wycieraczki płaskie (bezszkieletowe)
- wycieraczki hybrydowe
Pierwszy rodzaj wyróżnia się metalowym stelażem i jest typowy dla starszych samochodów. Stelaż ten ma zapewniać właściwy docisk pióra do szyby, ale nie jest ani estetyczny, ani aerodynamiczny, a do tego może rdzewieć po latach.
Wycieraczki płaskie znane są z nowych samochodów, ale da się znaleźć modele pasujące także do starszych aut. Poza lepszą estetyką oraz aerodynamiką po prostu działają lepiej.
Z kolei wycieraczki hybrydowe to rozwiązanie pośrednie. Mają niewielki stelaż, ale przypominają z wyglądu wycieraczki płaskie i również są bardzo skuteczne.
Najnowsze
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
Kierowcy, którzy nie mają szczęścia parkować w garażu, muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami związanymi z zimowymi warunkami. Najważniejsze to konieczność odśnieżania auta, skrobania szyb oraz jazda wychłodzonym samochodem w oczekiwaniu, aż wnętrze się nagrzeje. Na szczęście jest sposób, aby proces ten przyspieszyć. -
Porsche Polska w Warszawie – nowa siedziba właśnie rozpoczyna działalność
-
Test: Nissan Ariya e-4orce – 306 KM w elektryku robi różnicę
-
12-letnia Julia Angelard w stawce Kartingowych Mistrzostw Polski 2025
-
5 rzeczy, które warto wiedzieć o systemie Apple CarPlay
Zostaw komentarz: