Wycieraczki piszczą i zostawiają smugi? Nie kupuj nowych, tylko uratuj stare
Po początkowym uderzeniu ciepła, aura obecnie nie zachwyca, a przy takiej pogodzie bardzo istotna jest kondycja naszych wycieraczek. Zużyte nie zapewniają nam odpowiedniej widoczności, pogarszając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ale nie zawsze źle wytarta szyba, to powód, by kupować nowe wycieraczki. Czasami nadal można uratować stare.
Spis treści
- Po czym poznać zużyte wycieraczki?
- Jak poprawić pracę wycieraczek?
- Jaki rodzaj wycieraczek kupić do auta?
Po czym poznać zużyte wycieraczki?
Zwykle problemy z wycieraczkami są łatwe do zauważenia. Albo inaczej – kiedy zauważamy pracę wycieraczek, to znaczy, że jest z nimi problem. Mamy na myśli sytuacje, kiedy wycieraczki:
- zostawiają smugi
- pozostawiają niewytarte miejsca
- piszczą i skrzypią, chociaż szyba jest mokra
- szarpią podczas wycierania mokrej szyby
Gdy zauważymy te objawy, trzeba jak najszybciej interweniować. Taka praca wycieraczek jest nie tylko irytująca, ale pogarsza naszą widoczność, co może być niebezpieczne. Ale czy znaczy to, że trzeba od razu kupować nowe wycieraczki?
Jak poprawić pracę wycieraczek?
Wycieraczki to element eksploatacyjny, więc naturalne jest, że z czasem się zużywają i ich guma traci swoje właściwości. Czasami nie jej starość jest tutaj problemem. Zanim więc wymienimy wycieraczki warto sprawdzić dwie rzeczy:
- czy wycieraczki nie są zabrudzone
- czy ramiona wycieraczek nie są wygięte
Pierwszy objaw ma miejsce, kiedy zanieczyszczenia przylegają do pióra wycieraczki i zakłócają ich pracę. Może to także prowadzić do porysowania szyby.
Chciał ukarać kierowcę Audi na oczach policji. Więcej już nie pojeździ
Druga sytuacja to przypadek, kiedy ramię nie jest ustawione pod kątem prostym w stosunku do szyby. Wtedy wycieraczka przylega do szyby pod złym kątem i na przykład podczas ruchu do góry działa prawidłowo, ale jej pióro nie może wygiąć się w drugą stronę podczas ruchu w dół. Wycieranie przebiega wtedy „pod włos”, co jest mocno irytujące i nieefektywne. Należy wtedy zdjąć wycieraczki i przyłożyć ich ramiona do szyby. Jeśli ich końcówki nie przylegają prawidłowo, trzeba z wyczuciem wygiąć wycieraczkę (używając do tego na przykład klucza jak dźwigni), aby powróciła ona do właściwego kąta.
Jaki rodzaj wycieraczek kupić do auta?
Jeśli wszystko jest w porządku, a wycieraczki nadal nie działają prawidłowo, trzeba je wymienić na nowe. Na rynku są obecnie dostępne trzy ich rodzaje:
- wycieraczki tradycyjne (szkieletowe)
- wycieraczki płaskie (bezszkieletowe)
- wycieraczki hybrydowe
Pierwszy rodzaj wyróżnia się metalowym stelażem i jest typowy dla starszych samochodów. Stelaż ten ma zapewniać właściwy docisk pióra do szyby, ale nie jest ani estetyczny, ani aerodynamiczny, a do tego może rdzewieć po latach.
Wycieraczki płaskie znane są z nowych samochodów, ale da się znaleźć modele pasujące także do starszych aut. Poza lepszą estetyką oraz aerodynamiką po prostu działają lepiej.
Z kolei wycieraczki hybrydowe to rozwiązanie pośrednie. Mają niewielki stelaż, ale przypominają z wyglądu wycieraczki płaskie i również są bardzo skuteczne.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze: