
Właściciel Ursusa zbankrutował. Czy to koniec kultowych traktorów?
Sąd ogłosił upadłość przedsiębiorstwa Pol-Mot Holding. Zbankrutowała firma, która przez lata wytyczała historię motoryzacji, między innymi sprowadzając do Polski popularnego „Malucha” i była największym akcjonariuszem Ursusa. Czy to koniec kultowych traktorów?
Zbankrutowała firma Pol-Mot Holding, taką informację podała gazeta „Puls Biznesu”. Warszawski sąd przychylił się do wniosku Getin Noble Banku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa. Firma Pol-Mot Holding była największym akcjonariuszem będącego w upadłości producenta ciągników Ursus.
Jak podaje gazeta, firmę pogrążyły finansowe kłopoty spółek córek, których kredyty (w wysokości ponad 110 milionów złotych) poręczał i zabezpieczał holding. Chodzi o Ursus i Pol-Mot Auto, dilera samochodów osobowych takich marek jak Škoda, Peugeot, Opel, Chevrolet czy Fiat.
Andrzej Zarajczyk, wieloletni prezes i większościowy akcjonariusz Pol-Mot Holdingu, cytowany przez „Puls Biznesu”, zapowiada, że nie zamierza tak pozostawić tej sytuacji:
Oczywiście złożymy zażalenie na decyzję o upadłości. To wszystko, co mogę powiedzieć w tej chwili. Na szersze komentarze przyjdzie czas za kilka tygodni.

Pol-Mot Holding i Ursus – legendy polskiej branży motoryzacyjnej
Historia Pol-Mot Holding sięga 1968 roku, kiedy firma została powołana do obsługi całości kontaktów zagranicznych polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Pol-Mot Holding sprzedawał pojazdy znanych marek w sieci salonów samochodowych w największych miastach w Polsce. To Pol-Mot był zaangażowany w uruchomienie w Polsce na początku lat 70. produkcji Fiata 126p. W latach 90. Pol-Mot został przekształcony w spółkę i sprywatyzowany, by następnie przyjąć postać holdingu zajmującego się sprzedażą i serwisowaniem wielu marek. W czerwcu 2011 roku przejął kultową markę Urus.
Ursus to producent ciągników i maszyn rolniczych, którego historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku, chociaż pierwszy ciągnik tej marki powstał dopiero w 1922 roku. Obecnie siedziba spółki znajduje się w Warszawie, ale zakłady produkcyjne grupy zlokalizowane są w Lublinie i Dobrym Mieście k. Olsztyna.
Sytuacja finansowa firmy nie jest najlepsza. Olbrzymie długi Ursusa, którego zobowiązania w ostatnim dostępnym raporcie wynosiły ponad 395 milionów złotych, przy aktywach, których suma wynosiła niespełna 178 milionów złotych, skłoniły sąd do ogłoszenia upadłości firmy w lipcu 2021 roku.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: