Wkrótce będziemy jeździć samochodami z tworzyw sztucznych?
Jednym z najważniejszych trendów w przemyśle automotive jest projektowanie coraz bezpieczniejszych pojazdów, które jeszcze lepiej chronią zdrowie i życie użytkowników w razie wypadku. Jaki wpływ będą miały na to tworzywa sztuczne w samochodzie?
Projektowanie i produkcja samochodów to skomplikowany proces, w którym trzeba pogodzić pozornie przeciwstawne kwestie, jak wytrzymałość konstrukcji i zmniejszenie jej wagi czy redukcja kosztów produkcji przy jednoczesnym zapewnieniu jej ekologicznego charakteru. Nowoczesne polimery, jak np. spieniony polipropylen EPP w pełni odpowiadają na wyzwania, przed jakimi stoi sektor automotive. Ten nowoczesny materiał łączy wysoką wytrzymałość mechaniczną z niewielkim ciężarem, a dzięki elastycznym technologiom przetwórstwa pozwala na ekonomiczną produkcję części o wymaganych parametrach estetycznych i użytkowych. Jego wszechstronność jest bardzo ceniona szczególnie w procesie opracowywania koncepcji konstrukcyjnych samochodów.
Ekspandowany polipropylen jest wytrzymały mechanicznie i doskonale pochłania energię uderzeń, nie ulegając przy tym zniszczeniu. Dzięki temu idealnie nadaje się do produkcji niektórych elementów pasywnych systemów bezpieczeństwa w samochodach. Jednocześnie jest bardzo plastycznym materiałem o niskim ciężarze. Łatwo dopasowuje się do ograniczonej przestrzeni oraz pozwala na łatwe i dokładne odzwierciedlenie kształtu zawartego w specyfikacji. Do przykładowych zastosowań EPP można zaliczyć wypełnienia zderzaków, elementy maskownicy chłodnicy, panele drzwiowe, zagłówki, wypełnienia podłogowe czy amortyzatory.
Materiał ten jest dostępny w szerokiej gamie gęstości, co umożliwia dobór rozwiązania optymalnego pod względem parametrów związanych z wytrzymałością i wagą danego komponentu. Co więcej, tworzywo EPP cechuje się długą żywotnością. Nie ulega korozji, a jego właściwości nie zmieniają się w kontakcie z wodą czy substancjami chemicznymi. Dzięki temu znajduje ono powszechne zastosowanie w produkcji części samochodowych, jak również zwrotnych opakowań transportowych, w których są one przewożone i magazynowane.
Czytaj również: Wnętrza samochodów z recyclingu coraz bliżej wdrożenia
Szacuje się, że samochody są odpowiedzialne za 12% łącznej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Koncerny muszą więc coraz mocniej skupiać się na projektowaniu samochodów, które wywierają obniżony wpływ na środowisko naturalne i emitują mniej szkodliwych spalin. Oczekuje tego od nich także rynek, o czym świadczy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych. Dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) pokazują, że w drugim kwartale 2019 roku zwiększyła się ona o 37,8%.
Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma dobór odpowiednich materiałów. Ze względu na niewielką wagę spieniony polipropylen pozwala zwiększyć wydajność energetyczną nie tylko samochodów z silnikiem spalinowym, ale także elektrycznych. Jego wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna sprawia, że znajduje on zastosowanie przy produkcji elementów takich, jak podsufitki, zabudowy podłóg i bagażników. Jest ponadto mono-materiałem, który nadaje się do recyklingu w 100% i nie generuje odpadów.
Nie zawiera lotnych związków organicznych, substancji niszczących powłokę ozonową czy metali ciężkich. Jednocześnie jest ekonomiczny, gdyż pozwala skrócić czas montażu pojazdów i zmniejszyć koszty ich produkcji. Dzięki temu, że umożliwia wytwarzanie elementów metodą formowania wtryskowego, zapewnia wysoką produktywność przy niewielkich kosztach ogólnych. Materiał ten idealnie sprawdza się w przypadku średnich i dużych serii produkcyjnych w branży samochodowej. Cechuje się wysoką elastycznością i można go łatwo łączyć z innymi materiałami, takimi jak: stal, metale, gąbki, pianki, powłoki tekstylne i skórzane, itd.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: