Według nowych obostrzeń rodzinnymi vanami pojedzie tylko połowa osób? To skomplikowane
Od początku epidemii pojawiło się wiele obostrzeń, między innymi dotyczącymi liczby osób podróżujących jednym pojazdem, które nie odnosiły się jednak do zwykłych, używanych prywatnie samochodów. Ostatnio pojawiła się jednak nowelizacja, która to zmieniła. A potem wprowadzono nowelizację tej nowelizacji.
Do tej pory sprawa była prosta – jadąc swoim prywatnym samochodem mogliśmy zabrać ze sobą tyle, osób, na ile jest on zarejestrowany. Ograniczenia podobne jak w przypadku transportu zbiorowego (zajęta tylko połowa miejsc siedzących), dotyczyło dopiero pojazdów mogących przewieźć więcej, niż 9 osób.
Wymiana opon dozwolona w trakcie pandemii – Ministerstwo Zdrowia potwierdza!
Niedawno wprowadzone przepisy zmieniły to jednak i rozszerzyły obostrzenie także na samochody przystosowane do przewozu „powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób”. Trochę zawiły sposób powiedzenia „auta 8- i 9-osobowe”. Nadal nic nie zmienia to właścicielom siedmioosobowych minivanów oraz SUV-ów, ale przecież nie tylko takie auta znajdziemy na rynku. Duże vany pokroju Volkswagena Trasportera, Toyoty Proace, Opla Zafiry Life czy Mercedesa Vito, już załapują się na nowe obostrzenie. Co to oznacza dla ich posiadaczy?
Tak jak napisaliśmy w tytule – to skomplikowane. Zgodnie z przepisami może nimi podróżować maksymalnie kierowca oraz troje pasażerów. Nie dotyczy to jednak osób zamieszkujących wspólnie w jednym gospodarstwie. Czyli mając dużą rodzinę dalej możemy podróżować w komplecie, ale jeśli podwozimy do szkoły nie tylko swoje dzieci, ale także robimy przysługę sąsiadom, nowe prawo nas ogranicza.
Kierowca ma koronawirusa – czy kwarantannę musi odbyć także jego samochód?
Przy okazji wprowadzania tej nowelizacji, rządzący przeoczyli fakt, że w ten sposób bardzo utrudnią pracę rozmaitym służbom, w tym policji czy straży pożarnej. Jadąc na akcję vanem, nie mogliby zajmować wszystkich dostępnych miejsc. Dopiero kolejna nowelizacja, zrobiła dla nich wyjątek, który poza wspominanymi służbami obejmuje także między innymi ABW, CBA, SOP oraz straż graniczną. Przy okazji pozwolono także sportowcom jeździć na zgrupowania w komplecie.
Oprócz powyższych zmian, zajęto się także kwestią noszenia maseczek w samochodach. Do tej pory bez nich mogły jechać tylko osoby dzielące jedno gospodarstwo domowe. Obecnie w prywatnych samochodach obowiązek ten jest zniesiony.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: