
W Polsce zarejestrowano prawie 10 tys. aut elektrycznych. Nie w 2020 roku. Wszystkich w sumie
Elektromobilność to przyszłość motoryzacji, a rynek samochodów elektrycznych rozwija się niezwykle dynamicznie. Wszyscy o tym słyszeliśmy, ale mało kiedy oprócz procentowych wzrostów, podaje się na jakie liczby się te procenty przekładają.
Według Instytutu Samar w ubiegłym roku zarejestrowano dwukrotnie więcej „wtyczkowozów”, niż w 2019 roku. Imponujące, prawa? A ile to jest „dwa razy więcej”, zapytacie? Otóż 9996 sztuk. Dużo? Wszystkich samochodów osobowych sprzedano w 2020 roku 488 002 sztuk, więc „wtyczkowozy” stanowią ledwie 2 proc. sprzedaży. Zwróćmy także uwagę, że dane Samaru nie mówią tu o samochodach elektrycznych. Pod pojęciem „wtyczkowozu” kryją się zarówno elektryki jak i hybrydy plug-in – pojazdy o zupełnie różnym rodzaju napędu, grupie docelowej i z zupełnie różnego przedziału cenowego.
Rozwój elektromobilności w Polsce – propaganda czy rzeczywistość?
Skupmy się więc na samych elektrykach, których do końca 2020 roku było w Polsce 9751 egzemplarzy. Wszystkich kiedykolwiek zarejestrowanych. Symboliczna liczba w zestawieniu z ponad 20 milionami aut osobowych jeżdżących po naszych drogach (dokładnych danych nie zna nikt z uwagi na sporo tak zwanych „martwych dusz” – pojazdów dawno nieistniejących, ale niewyrejestrowanych). Minimalnie więcej niż elektryków jest w Polsce plug-inów – 10 430 sztuk.
Przyszłość elektryków na rynku wtórnym w Polsce zależy od… polityków?
Liderem naszego rynku aut na prąd jest Nissan (2029 rejestracji), głównie za sprawą swojego bestsellera – Leafa (1795 aut). Drugie miejsce wśród producentów i wśród modeli należy do BMW i jego i3 (1568 aut). Najniższy stopień podium zajmuje Renault (1005 rejestracji), a jego Zoe jest trzecim ulubionym elektrykiem Polaków (622 aut). Czwarte miejsce na naszym rynku należy do Tesli (944 rejestracji), co jest o tyle warte odnotowania, że dopiero w zeszłym roku podjęto działania mające na celu stworzenie oficjalnego przedstawicielstwa marki w Polsce. Najpopularniejszy model marki to Model S, który z liczbą 481 egzemplarzy trafił na piąte miejsce rankingu, uznając wyższość Skody Citigo iV (518 aut). Ten mieszczuch jest jedynym elektrykiem marki, a i tak zapewnił jej piąte miejsce wśród producentów.
Najnowsze
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
Volvo Cars Tech Hub w Krakowie obchodzi drugą rocznicę działalności. Firma chwali się, że to właśnie tam powstały kluczowe technologie dla nowego elektrycznego sedana ES90. Ale czy rzeczywiście polscy inżynierowie mieli tak duży wpływ na ten samochód? Przyjrzyjmy się faktom. -
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
-
Polskie warsztaty na skraju bankructwa? Długi sięgają 458 mln zł, a wiarygodność płatnicza spada
-
Elektryczny SUV – sprawdź model EX90 od szwedzkiej marki Volvo
Zostaw komentarz: