Volvo stawia na polskich ekspertów. W Krakowie ruszy Tech Hub
W Krakowie powstaje Volvo Tech Hub, jeden z czterech głównych ośrodków badawczych szwedzkiej marki na świecie.
Spis treści
- Volvo Tech Hub w Krakowie – to czwarty tego typu ośrodek Volvo na świecie
- Volvo Tech Hub w Krakowie – nad czym będą pracować polscy specjaliści?
- Volvo Tech Hub w Krakowie – kiedy start?
- Volvo Tech Hub zbuduje przyszłe oprogramowanie aut
- Volvo Tech Hub – co dalej z Android Automotive OS?
Na dzisiejszej konferencji prasowej, w której uczestniczyliśmy, Jim Rowan, prezes firmy Volvo Cars, osobiście ogłosił najnowszą inwestycję Volvo w Polsce. Niebawem w Krakowie ruszy Volvo Tech Hub, centrum badawczo-rozwojowe, w którym do końca roku zatrudnienie znajdzie ok. 120 osób. W kolejnych latach szwedzka marka planuje zatrudnić nawet do 600 polskich ekspertów: głównie informatyków i programistów.
Volvo Tech Hub w Krakowie – to czwarty tego typu ośrodek Volvo na świecie
Dotychczas Volvo korzystało z trzech własnych ośrodków badawczo-rozwojowych: dwa z nich znajdują się w Szwecji (w Lund i Sztokholmie), trzeci w Indiach, w Bangalore. Najnowsza, krakowska placówka będzie zatem jednym z czterech głównych hubów technologicznych szwedzkiej marki. Oprócz tego Volvo dysponuje centrami inżynieryjnymi w Goeteborgu w Szwecji i w Chinach (Szanghaj).
Volvo Tech Hub w Krakowie – nad czym będą pracować polscy specjaliści?
Inżynierowie w Krakowie dołączą do globalnej puli talentów, aby zwiększyć tempo innowacji poprzez rozwój oprogramowania w istotnych dla Volvo Cars obszarach – od podstawowych technologii bezpieczeństwa opartych na głębokim zrozumieniu przyczyn wypadków, poprzez algorytmy percepcji i wspomagania kierowcy aż po oprogramowanie do autonomicznej jazdy.
Kolejnymi wyzwaniami inżynierskimi, przed jakimi staną specjaliści z nowego, krakowskiego Tech Hubu Volvo Cars to m.in. opracowanie funkcji łączności nowej generacji oraz wsparcie prac rozwojowych szwedzkiej marki poprzez analitykę danych.
Volvo Tech Hub w Krakowie – kiedy start?
Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez przedstawicieli marki, Tech Hub w Krakowie zostanie uruchomiony do końca tego roku. Na początek zatrudnienie w nim znajdzie około 120 inżynierów. W połowie dekady Volvo zamierza zatrudnić w Krakowie od 500 do 600 osób. Krakowscy eksperci będą ściśle współpracować z głównymi centrami inżynieryjnymi w Chinach i Szwecji, a także z innymi centrami technologicznymi na całym świecie.
Volvo Tech Hub zbuduje przyszłe oprogramowanie aut
Volvo już teraz deklaruje, że przyszłe, w pełni elektryczne pojazdy będą w znacznej mierze oparte na oprogramowaniu. Jak deklarują przedstawiciele marki, samochód Volvo przyszłości będzie w pełni elektryczny, w coraz większym stopniu sprzedawany przez Internet, napędzany najnowocześniejszymi komputerami głównymi z własnym oprogramowaniem i z czasem będzie stawał się coraz lepszy dzięki regularnym aktualizacjom. Takie podejście wręcz wymusza inwestycje w rozwój własnych kompetencji w zakresie tworzenia efektywnego kodu, który zasili przyszłe jednostki obliczeniowe modeli Volvo.
Volvo Tech Hub – co dalej z Android Automotive OS?
W trakcie sesji pytań i odpowiedzi Jim Rowan odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące przyszłości Android Automotive OS w samochodach Volvo, potwierdził, że marka nie rezygnuje z rozwiązań Google’a, a pytanie, czy Volvo nie obawia się konkurencji ze strony Google’a, CEO Volvo skomentował słowami: „Z tego co wiem, Google nie robi samochodów”. Zatem mamy oficjalne potwierdzenie, że pracując nad własnym oprogramowaniem Volvo nie zamierza na razie rezygnować z Android Automotive OS.
Jesteśmy firmą zorientowaną na cel i technologię, więc nasza nowa generacja samochodów Volvo będzie czymś więcej niż tylko transportem. Będą to komputery na kołach, zaprojektowane tak, aby można je było aktualizować zdalnie za pomocą nowego oprogramowania. Oznacza to, że nasz krakowski hub technologiczny i rozwój własnych możliwości w zakresie tworzenia oprogramowania są kluczem do naszego przyszłego sukcesu – mówi Jim Rowan, CEO Volvo Cars.
Volvo wciąż aktywnie poszukuje wykwalifikowanych specjalistów do nowej, krakowskiej placówki. Jeżeli masz programistyczne i inżynierskie kompetencje, interesujesz się motoryzacją, być może będzie to dla Ciebie ciekawa propozycja. Aplikacje można składać na przygotowanej przez Volvo stronie internetowej.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: