Dwa razy użyjesz telefonu w aucie i tracisz prawo jazdy. A kiedy telefon jest w uchwycie?
Obecny taryfikator mandatów i punktów karnych bywają bardzo surowe i kierowcy mogą zaskakująco szybko pożegnać się nawet z uprawnieniami. Tak jest na przykład w sytuacji korzystania z telefonu komórkowego w samochodzie.
Spis treści
- Używanie telefonu w samochodzie – co mówią przepisy?
- Ile wynosi mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy?
- Czy można korzystać w czasie jazdy z telefonu w uchwycie?
- Czy można korzystać z telefonu w korku?
Używanie telefonu w samochodzie – co mówią przepisy?
Każdy chyba wie, że za kierownicą nie powinien korzystać z telefonu. A jeśli zamierza gdzieś dzwonić, to może to robić wyłącznie korzystając z zestawu głośnomówiącego. Wprost mówią o tym przepisy Kodeksu drogowego:
Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
https://www.motocaina.pl/artykul/autostrada-a2-a4-bezplatne-koncesja-termin-471849.htmlTen przepis zawiera również informację, o której mało kto wie. Zabronione jest nie tylko trzymanie telefonu, ale również mikrofonu. Jeśli podłączyliście do telefonu przewodowe słuchawki z mikrofonem i trzymacie w ręce mikrofon, aby rozmówca lepiej was słyszał, to również narażacie się na mandat.
Ile wynosi mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy?
Obecny taryfikator mandatów bardzo surowo karze kierujących, którzy nie stosują się do zakazu używania telefonów. Mandat 500 zł może nie jest aż taki dotkliwy, ale za takie wykroczenie dostajecie także 12 punktów karnych. Limit wynosi obecnie 24, więc wystarczą dwie sytuacje, w których zostaniecie złapani na korzystaniu z telefonu i jesteście na granicy utraty prawa jazdy. Jeden dodatkowy punkt i po sprawie.
Czy kolumnę wojskową można wyprzedzić? Patrz na chorągiewki
Czy można korzystać w czasie jazdy z telefonu w uchwycie?
Spójrzmy jeszcze raz na cytowane wcześniej przepisy. Mówią one o zakazie korzystania z telefonu podczas jazdy, jeśli wymaga to trzymania go w ręku. Gdy zatem telefon macie zamocowany w uchwycie, możecie swobodnie z niego korzystać.
To logiczne, ponieważ wtedy używanie smartfona nie różni się niczym od używania dotykowego ekranu w samochodzie. Możecie więc ustawiać nawigację czy wybierać do kogoś numer. Zalecamy jednak ostrożność, bo telefon może znacznie bardziej rozpraszać, szczególnie gdy ktoś do nas napisze na komunikatorze. Jeżeli odpowiedź nie może zaczekać, korzystajmy z opcji dyktowania wiadomości.
Czy można korzystać z telefonu w korku?
Przepisy mówią o zakazie korzystania z telefonu „podczas jazdy”, co sugeruje, że gdy nie jedziemy, sięgnięcie po smartfona jest dozwolone. To niestety pułapka. Jeżeli stoimy na światłach lub w korku, to nasz pojazd nadal uczestniczy w ruchu. Jest to więc zatrzymanie, a nie postój i za to też można dostać mandat. Policja sprawdza to czasami przy użyciu dronów.
Dopiero gdy zatrzymamy się na jakimś parkingu, możemy mówić o postoju i wtedy dozwolone jest sięgnięcie po telefon.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: