Kierowcy masowo tracą prawa jazdy. Wszystko przez ignorowanie znaku D-42
Kiedy mowa o utracie prawa jazdy, większość kierujących myśli o przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów karnych. Widać to w statystykach, zgodnie z którymi nadal całe rzesze kierowców tracą uprawnienia do kierowania, po minięciu znaku D-42, chociaż zasady z nim związane nie są niczym nowym.
Spis treści
- Kiedy można stracić prawo jazdy? Czasem wystarczy jedno wykroczenie
- Co zrobić po utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h?
- Utrata prawa jazdy za liczbę pasażerów
- Kiedy stracę prawo jazdy za punkty karne
- Ile punktów karnych za przekroczenie prędkości w 2023 roku?
Kiedy można stracić prawo jazdy? Czasem wystarczy jedno wykroczenie
Czy jeżdżący zbyt szybko kierowcy, nie wiedzą, że łamią przepisy? Nie wiedzą, że mogą zostać za to ukarani? Oczywiście, że wiedzą. Nie przejmują się tym jedna i kalkulując, że szansa na zatrzymanie przez policję jest niewielka. A jeśli przeliczą się w swojej pewności siebie, to przecież zapłacenie jednego mandatu to jeszcze nie koniec świata.
Potem następuje wielkie zaskoczenie, kiedy poza mandatem kierowca dowiaduje się, że musi także pogodzić się z utratą prawa jazdy. Co prawda tylko na 3 miesiące, ale to i tak bardzo dotkliwa kara. Mówimy oczywiście o przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h za znakiem D-42, oznaczającym początek terenu zabudowanego.
Możecie myśleć, że to przecież nie jest nowy przepis i kierowcy od dawna wiedzą, że trzeba się pilnować w terenie zabudowanym. A jednak co roku około 50 tys. osób traci w ten sposób uprawnienia. Problem zatem wciąż istnieje.
Co zrobić po utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h?
Zrobić nie można właściwie niczego. Jeśli policjant uzna, że jechaliście i ponad 50 km/h powyżej limitu w terenie zabudowanym, zatrzymuje wam prawo jazdy. Możecie się z tym nie zgadzać i udowadniać mu, że dokonał błędnego pomiaru. Możecie nawet mieć rację, tak jak kierowca w niedawno opisywanej przez nas sprawie, w której sąd oczyścił go z zarzutów dwukrotnego przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym. Niczego to nie zmieni.
Nawet bohater tamtej historii, chociaż nie przyjął mandatów, a sąd wydał korzystny dla niego wyrok, automatycznie stracił prawo jazdy. Takie przepisy wydają się niesprawiedliwe i, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, są również niekonstytucyjne i w ogóle nie powinny obowiązywać. A mimo to, nadal policja je egzekwuje, zaś kierowcy niczego nie mogą z tym zrobić.
Ostrzegamy też przed ignorowaniem decyzji policjanta. Jeśli zostaniecie zatrzymani za kierownicą podczas 3-miesięcnego okresu karnego, zostanie on wydłużony do 6 miesięcy. Kolejnym razem całkowicie tracicie prawo jazdy.
Wypadek na Sokratesa. Sąd obniżył karę kierowcy BMW, bo miał jaskrawe i głośne auto
Utrata prawa jazdy za liczbę pasażerów
Wieźliście kiedyś więcej pasażerów, niż przewiduje homologacja waszego samochodu? W przypadku kontroli mogliście stracić za to prawo jazdy. Chociaż nie za jedną dodatkową osobę.
Zgodnie z przepisami, dopiero gdy macie przynajmniej trzech nadprogramowych pasażerów, tracicie prawo jazdy na 3 miesiące.
Kiedy stracę prawo jazdy za punkty karne
Przypomnijmy też jak wygląda kwestia utraty prawa jazdy za zbyt dużą liczbę punktów karnych, ponieważ co chwilę coś się w tej sprawie zmienia. Maksymalnie można uzbierać 24 punkty i po przekroczeniu tej wartości jesteśmy kierowani na powtórny egzamin. Jeśli go nie zdamy, trzeba od nowa przejść cały proces ubiegania się o uprawnienia.
Od 17 września 2022 roku maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie to 15, więc wystarczą dwa takie wykroczenia, by pożegnać się z uprawnieniami. Pamiętajcie też, że punkty kasują się teraz po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.
Wiele wskazuje jednak na to, że czeka nas kolejna zmiana w kwestii punktów karnych i będą się one kasowały po roku. Mają powrócić także kursy reedukacyjne, pozwalające na wykasowanie 6 punktów raz na pół roku. Ale stosowne przepisy nie weszły jeszcze w życie.
Ile punktów karnych za przekroczenie prędkości w 2023 roku?
Ponieważ ten tekst jest głównie o karach za przekroczenie prędkości, przypomnijmy jeszcze, ile punktów można dostać za zbyt szybką jazdę:
- do 10 km/h – 1 pkt.
- od 11 do 15 km/h – 2 pkt.
- od 16 do 20 km/h – 3 pkt.
- od 21 do 25 km/h – 5 pkt.
- od 26 do 30 km/h – 7 pkt.
- od 31 do 40 km/h – 9 pkt.
- od 41 do 50 km/h – 11 pkt.
- od 51 do 60 km/h – 13 pkt.
- od 61 do 70 km/h – 14 pkt.
- ponad 70 km/h – 15 pkt.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Józef Prawda - 14 maja 2023
Zawsze twierdziłem, że na drodze liczy się rozum, a nie polityka. PiS wprowadził drakońskie kary dla kierowców i tym zamierza ratować wydojone finanse państwa. Najłatwiej wydoić kierowców, bo jeszcze coś mają przynajmniej samochód. Policjanci stali się wolontariuszami PiS, których zadaniem jest łupienie kasy od kierowców. Nie znam kierowcy (zdrowo myślącego), który by zagłosował na PiS. Nie rozumiem, jak można kilkanaście razy podnieść mandaty w trakcie drożyzny i nędzy. Najbardziej ucierpią ludzie biedniejsi i oni też na pis nie zagłosują. Oczywiście gigantyczne kary PiS wprowadził, nie tylko dla kierowców, ale we wszystkich dziedzinach życia. Czas najwyższy na zmiany.
Marzena - 13 maja 2023
Czy policjanci ignorują zakaz strzelania granatnikiem przeciwpancernym w biurze/gabinecie?