Urządzenie wykrywające drony zadziałało! Polska firma była odpowiedzialna za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej na F1 w Austrii
Coraz częściej drony powodują niebezpieczne sytuacje na imprezach masowych, więc ich organizatorzy myślą o odpowiedniej ochronie, ludzi i obiektów. Podczas niedawnego GP F1 w Austrii to polska firma dostarczyła urządzenie wykrywające drony.
Spis treści
- Zabezpieczenie Grand Prix Formuły 1 przed incydentami z dronami
- Urządzenie wykrywające drony nad imprezą
- Wypróbowane na wojnie
Na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii jeden z najtrudniejszych wyścigów Formuły 1, odbywający się na torze Red Bull Ring w austriackim Spielberg, został objęty ochroną przez polski system antydronowy firmy Advanced Protections System, która dostarczyła urządzenie wykrywające drony. Po co? Otóż, w dobie rosnącej popularności dronów, które znajdują zastosowanie zarówno w celach rekreacyjnych, jak i profesjonalnych, kwestia ochrony antydronowej staje się kluczowa w kontekście zabezpieczenia imprez masowych.
Technologie wykrywania i neutralizowania dronów to obowiązkowy element planowania i realizacji imprez masowych: wydarzeń sportowych, koncertów czy festiwali. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo uczestników, infrastruktury czy wartościowego sprzętu. Dlatego właśnie, podczas Grand Prix Formuły 1 (27-30 czerwca 2024 r.), na torze Red Bull Ring, polski zespół APS, współpracujący z austriackimi służbami bezpieczeństwa, wykrył i zapobiegł kilku niebezpiecznym incydentom z udziałem dronów.
Przeczytaj też: Jak zacząć swoją przygodę z dronami?
Zabezpieczenie Grand Prix Formuły 1 przed incydentami z dronami
Zawody Formuły 1 w Austrii to ogromne wydarzenie sportowe – w tym roku przyciągnęło 225 tysięcy widzów i uczestników. Red Bull Ring, na którym odbywała się impreza, to tor o długości 4318 km, z 10 zakrętami – jeden z najszybszych obiektów tego typu w kalendarzu Formuły 1. Na tak dużym obszarze mogą wystąpić przeróżne sytuacje, które wpłyną na przebieg wydarzenia.
Polska firma została poproszona o zabezpieczenie terenu rywalizacji i zapobieżenie potencjalnym zagrożeniom wynikającym z zakłóceń nad przestrzenią zawodów. Jakie były cele tej współpracy?
1. nieprzerwanie imprezy, które mogło spowodować atak paniki i poważne konsekwencje organizacyjne,
2. nieprzerwanie transmisji czasu antenowego, dzięki czemu wszystkie zobowiązania wobec sponsorów zostały spełnione,
3. zapobiegnięcie i niedopuszczenie do ataku.
Urządzenie wykrywające drony nad imprezą
Drony, mimo swojej użyteczności, mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, zwłaszcza kiedy są wykorzystywane niezgodnie z przepisami lub z zamiarem wyrządzenia szkody. Incydenty z użyciem dronów na dużych zgromadzeniach ludzi mogą prowadzić do paniki, zakłóceń, a nawet bezpośredniego zagrożenia życia. FIA i władze toru Red Bull Ring zatrudniły do ochrony strefy nad obiektem polską spółkę technologii antydronowych, która dostarczyła urządzenie wykrywające drony i systemy SKYctrl, wykorzystujące technologię radarów FIELDctrl 3D MIMO.
Urządzenie wykrywające drony klasyfikuje i neutralizuje nieautoryzowane drony. Korzystają z sztucznej inteligencji i mają zapewniać ochronę przestrzeni powietrznej nad torem, czy inną imprezą. Podczas Grand Prix Austrii, skutecznie zabezpieczyły wydarzenie, neutralizując drony, które nie były akredytowane podczas imprezy przez ogrganizatorów lub media.
„Ochrona antydronowa jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa imprez masowych. Nasze systemy wykazały się bezkonkurencyjną szybkością reakcji oraz zdolnością do detekcji i neutralizacji zagrożeń, co było kluczowe podczas tak dużego wydarzenia sportowego, jakim jest Grand Prix Austrii Formuły 1. Można powiedzieć, że w detekcji i neutralizacji dronów jesteśmy najszybsi”, podkreśla komandor rezerwy Dariusz Wichniarek szef pionu rozwoju biznesu APS.
Najszybszy dron na świecie? Szybszy niż samochód F1? Zobacz!
Wypróbowane na wojnie
Systemy SKYctrl zostały wypróbowane w różnych warunkach i są stosowane na całym świecie, w tym przez Siły Zbrojne Ukrainy. Ich efektywność potwierdzają zastosowania w ochronie infrastruktury krytycznej, takiej jak lotniska czy instalacje wojskowe.
Integracja systemów antydronowych w infrastrukturę państwową, czy bezpieczeństwa imprez masowych powinna stać się standardem, aby tworzyć kontrolowane środowisko, w którym chronieni są ludzie i obiekty.
Źródło informacji: APS
Najnowsze
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 to siódmy w pełni elektryczny samochód wprowadzony przez chińską markę na europejski rynek. Jest to też czwarty model z serii ,,Ocean”, do której należy już Dolphin, Seal i Seal U. Pierwsze modele mają dotrzeć do klientów jeszcze w tym roku. -
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
Zostaw komentarz: