Wiedziałeś, że twoje auto ma ukrytą czerwoną linkę? To ostatnia deska ratunku
Samochód, jak każde urządzenie, może się zepsuć. Powodów awarii może być naprawdę sporo, ale chyba nie ma bardziej irytującego jak usterka, która unieruchamia pojazd na dobre, bo nie można go zatankować. Całe szczęście, że producenci samochodów pozostawili nam deskę ratunku.
Spis treści
- Czerwona linka w bagażniku. Do czego służy?
- Co jest powodem zacinania się klapki wlewu paliwa?
- Awaryjne otwieranie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego
- Naprawa klapki wlewu paliwa – koszt
Czerwona linka w bagażniku. Do czego służy?
Pewnie nawet tego nie wiecie, że w bagażniku waszego samochodu znajduje się ukryta czerwona linka, która może was uratować w awaryjnej sytuacji. Pozwala ona na awaryjne otworzenie klapki wlewu paliwa.
Zwykle znajduje się ona gdzieś w zakamarku bagażnika, najczęściej pod jakąś klapką lub zaślepką. Jeśli mamy problem z niej znalezieniem, warto rzucić okiem do instrukcji obsługi.
Co jest powodem zacinania się klapki wlewu paliwa?
Przez lata producenci stosowali różne sposoby na zabezpieczenie wlewu paliwa. Starsze pojazdy miały w niej po prostu zamek, później klapka nie posiadała zamknięcia, a zamek stosowano w korku. Obecnie zwykle klapka zamykana jest za pomocą cięgła lub przycisku w kabinie.
Ruszyłeś na zielonej strzałce, a ta właśnie zgasła. Grozi ci mandat czy nie?
Takie rozwiązanie jest wygodne, ale może ulec awarii. Linka może zerwać lub naciągnąć się, elektryczny silniczek odmówić współpracy, albo ogólnie cały mechanizm poddać się ze starości i zabrudzenia.
Awaryjne otwieranie gniazda do ładowania samochodu elektrycznego
Teoretycznie podobne problemy mogą mieć kierowcy samochodów elektrycznych, w których gniazda do ładowania ukrywane są pod klapkami do złudzenia przypominającymi te od wlewu paliwa. Niektóre zamykane są wraz z centralnym zamkiem, inne zwalniane przyciskiem, a niektóre sterowane elektrycznie. W razie problemów, je także można otworzyć awaryjnie, ale umiejscowienie odpowiedniej linki czy przełącznika różni się w zależności od modelu i umiejscowienia gniazda ładowania. Najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi lub zadzwonić do autoryzowanego serwisu.
Naprawa klapki wlewu paliwa – koszt
Koszt naprawy klapki wlewu paliwa może wyraźnie różnić się, zależnie od tego, co dokładnie się zepsuło, jaki system zastosowano w naszym samochodzie oraz co to za auto.
W przypadku typowych problemów z klapką i modelu którejś z popularnych marek, naprawa powinna kosztować około 100 zł.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: