Transportery Piranha część 1

Kołowe Transportery Opancerzine Piranha należą, obok rosyjskich BTR-ów, do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Proponuję prześledzic ich rozwój co przybliży Czytelnikom te pojazdy i pozwoli na zrozumienie skąd wziął się sukces tych wozów produkowanych przez niewielką, początkowo prywatną, firmę.

Fot. Producent

Kołowe Transportery Opancerzone stają się coraz bardziej rozpowszechnione i wykorzystywane przez siły zbrojne w coraz większej liczbie krajów. Jeszcze kilka lat temu, w wielu z nich, prowadzono przedmiotową dyskusję nad podwoziem bojowego wozu piechoty, czy powinien być nim pojazd kołowy czy gąsienicowy, wątpliwości na ten temat pojawiają się do dnia dzisiejszego.

Kołowe Transportery Opancerzone były w użyciu już w trakcie II wojny światowej. Od tego okresu przechodziły modyfikacje, wynikające z wymagań jakie przed nimi stawiano. Okres ostatnich kilku lat to czas intensywnego modernizowania dotychczasowych wozów i powstawania wielu nowych konstrukcji odpowiadającym aktualnym potrzebom taktycznym, operacyjnym czy też strategicznym. O zapotrzebowaniu na tego rodzaju pojazdy jako środki bojowe świadczy wiele rozwijanych programów powstania nowego kołowego transportera opancerzonego, bądź modernizacyjnych.

Obok rosyjskich transporterów z rodziny BTR pojazdy opancerzone produkowane przez firmę Mowag Motorwagenfabrik należą do najliczniej reprezentowanych wśród światowych produkcji tego typu. Na zakup transportera zdecydowało się 17 krajów w łącznej liczbie 8384 wozy. Za niewątpliwym sukcesem tych pojazdów przemawia specyficzna filozofia przyjęta przez firmę. Najlepszym sposobem na jej scharakteryzowanie jest przyjrzenie się rozwiązaniom technicznym oraz temu jak się zmieniały na przestrzeni lat.

Producent – historia i teraźniejszość

Firmę założył w roku 1950 inżynier Walter Ruf i było to aż do roku 1999 całkowicie prywatne przedsiębiorstwo. Jako siedzibę wybrał miejscowość Krezulingen w Szwajcarii, niedaleko granicy z Niemcami nad jeziorem bodeńskim. Niedługo przyszły pierwsze zamówienia, które początkowo pochodziły od armii szwajcarskiej na 1600 pojazdów. Kolejne na 750 wozów pochodziło z Niemiec. W latach 1950 -1980 firma była producentem następujących wozów:

– Wotan MR 8 4×4;

– Roland 4×4;

– Puma 6×6;

– Grenadier 4×4;

– Spy 4×4;

– Shark 8×8.

Aktualnie firma zaprzestała produkcji wymienionych pojazdów i koncentruje się na rozwoju i produkcji rodziny kołowych transporterów opancerzonych Piranha oraz Eagle. W tym celu zakład w Krezulinegn zatrudnia 560 pracowników w swojej siedzibie w Kreuzlingen (60% produkcja, 20% inżynierów, 12% administracja, 5% serwis, 3% kierownictwo). W roku 2005 nastąpiło przeniesienie firmy do całkowicie nowo wybudowanej fabryki.

Rozwój produkcji odbywa się z udziałem działu badań eksperymentalnych oraz działu badań symulacyjnych. Do dyspozycji inżynierów testujących jest tor badawczy, gdzie na powierzchni 110 000 m2 zbudowano tory testowe obejmujące przeszkody terenowe oraz różne rodzaje nawierzchni i przeszkody. W czerwcu 1999 roku właściciel firmy sprzedał ją koncernowi General Motor of Canada. Grupa GM sprzedała firmę w 2003 roku do General Dynamic European Land Combat Systems.

Firma ze względu na ograniczone możliwości produkcji we własnej siedzibie udziela licencji na swoje wyroby. W ciągu lat produkcji, licencję na produkcję transporterów Piarnha nabyły: GKN Defence (Wielka Brytania) na Piranha II, Alvin Vehicle Ltd. (Wielka Brytania) na Piranha II, FAMAE (Chile) na Piranha I, General Motors (Kanada) na Piranha II i III, KOMATSU (Japonia) na Piranha IV, czy też do programu FRES (Pirania V).

Pirania I została zainicjowana jako prywatne, obarczone ryzykiem, przedsięwzięcie obejmujące opracowanie rodziny wozów w konfiguracji napędowej: 4×4, 6×6, 8×8. Proces rozwojowy wystartował na początku roku 1970. Pierwszy prototyp zakończono budować w roku 1972. W założeniach przewidywano podatność na tworzenie wersji specjalnych: sanitarnej, przeciwlotniczej, antyczołogowej, walki elektronicznej, pożarniczej, moździerza, rozpoznawczej, pomocy technicznej. Źródłem do osiągnięcia takich możliwości miało być zaprojektowanie i zastosowanie: układu napędowego w formie tak zwanego power pack oraz centralnie, wzdłuż całego pojazdu prowadzonego układu napędowego w postaci wałów, niezależnego zawieszenia oraz przestrzeni ładunkowej na wyposażenie i uzbrojenie. Świadomie wykorzystano zalety niskiej sylwetki, która spowodowała lepsze maskowanie co połączono z pracami nad obniżeniem sygnatury akustycznej oraz termalnej.

Miejsce kierowcy znajduje się z przodu po lewej stronie, po stronie prawej znajduje się przedział silnikowy. Centralnie umiejscowiono płytę dachu, której odkręcanie umożliwia instalowanie w tym miejscu systemów wieżowych uzbrojonych w karabiny maszynowe lub działka. Pojazd Pirania I 4×4 napędzany był silnikiem Cummins Diesel 6 BTA 5.9, natomiast pozostałe typy miały silnik Detroit Diesel 6V/53T o mocy 275 KM. Jak wspomniano wszystkie koła zwieszono niezależnie wykorzystując w tym celu sprężyny śrubowe jako elementy sprężyste z przodu, natomiast w zawieszeniu tylnym zastosowano wałki skrętne. Na wszystkich kołach są amortyzatory hydrauliczne. Całkowity skok zawieszenia wynosi 320 mm. Wszystkie osie posiadają mechanizmy różnicowe samoblokujące się w zależności od różnicy w poślizgu kół. Prędkość maksymalna pojazdu wnosiła 100 km/h na drogach utwardzonych. Na wodzie pojazd napędzały dwie śruby znajdujące się z tyłu pojazdu. Pojazd wyposażono w noktowizję, wyciągarkę oraz system ochrony przed bronią masowego rażenie, układ centralnego pompowania kół. W roku 1977 Kanada dokonała pierwszego zamówienia na te wozy, które obejmowało 350 pojazdów, które później rozszerzono do 491 wozów a ich produkcję przeniesiono do Kanady na zasadach licencji. W Kanadzie transportery produkowała firma Diesel Division będąca oddziałem General Motors of Canada. Do końca roku 1981 w użyciu było 900 pojazdów, głównie w konfiguracjach 4×4 oraz 6×6. Pojazdy Pirania I znajdują się na wyposażeniu: Szwajcaria (310), Australia (15), Kanada (491), Ghana (60), USA (788), Chile (167), Nigeria (140), Arabia Saudyjska (499).

Pojazd

PIRANHA I

Załoga

Max. 15

Konfiguracja

8×8

Masa bojowa [kg]

12300

Moc jednostkowa [KM/t]

24,4

Wymiary [mm]

6365x2500x1850

Prześwit [mm]

500

Rozstaw kół [mm]

2200

Rozstaw osi [mm]

1100 – 1135 – 1040

Pr. maksymalna [km/h]

100

Zasięg [km]

780

Wzniesienie [%]

70

Pochylenie [%]

35

Rów [m]

2,0

Przeszkoda pionowa [m]

0.5

Promień skrętu [m]

7,7

Silnik

300 KM

Skrzynia biegów

Automatyczna Allison (5+1)

Układ kierowniczy

wspomagany – kierowane dwie przednie osie

Zawieszenie

niezależne, wahacze, sprężyny i amortyzatory

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze