Testy NCAP – co oznaczają i jak się je przeprowadza?
Często możemy usłyszeć, że samochód jest bezpieczny, gdyż uzyskał określona liczbę gwiazdek w teście NCAP. Co to oznacza?
![]() |
Jak wykazują badania marketingowe przeprowadzone w Europie średnio 94% (w Polsce 77%) klientów stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu kupując nowy samochód. Średnio ponad połowa sugeruje się wynikami testów zderzeniowych (w Polsce 42%). W ostatnich kilku latach, obserwujemy jako bardzo wymierny i obrazowy sposób przedstawiania poziomu bezpieczeństwa reprezentowanego przez samochody, przyznawanie im gwiazdek w testach NCAP. Organizacja NCAP (the New Car Assessment Program) powstała w 1996. Jej głównym celem było ujednolicenie kryteriów stosowanych do oceny testów zderzeniowych. W Europie organizacja występuje pod nazwą EuroNCAP. EuroNCAP wystawia oceny poprzez przyznanie gwiazdek. W crash testach samochód może otrzymać pięć gwiazdek, natomiast w testach z pieszym cztery gwiazdki. Im bezpieczniejszy samochód tym więcej przyznanych gwiazdek. Wykryte w trakcie badań wady konstrukcyjne pogarszające bezpieczeństwo oznaczane są poprzez przekreślenie gwiazdki. Reprezentatywność przeprowadzanych testów polega na pochodzeniu badanych samochodów, które organizacja zakupuje anonimowo i za własne środki. Firmy motoryzacyjne informowane są jedynie o wynikach testu. Od 2000 roku przeprowadza się pięć rodzajów testów:
a) Zderzenie czołowe z odkształcalną barierą wykonaną z aluminium z prędkości 64 km/h. Prowadzi się ocenę sił działających na manekina zapiętego pasami.
b) Zderzenie boczne polegające na uderzeniu barierą o masie 1000 kg poruszającą się z prędkością 50 km/h w bok nieruchomego samochodu na wysokości bioder kierowcy.
c) Zderzenie przodem z pieszym przy prędkości 40 km/h.
d) Zderzenie boczne ze sztywnym słupem, w którym pojazd przy prędkości 29 km/h najeżdża bokiem na sztywny słup.
e) Wywracanie pojazdu (dachowanie).
Ilość przyznanych gwiazdek zależy od prawdopodobieństwa wyrażonego w procentach wystąpienia poważnych obrażeń, przy czym każdy test oceniany jest osobno.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Dlaczego Volkswagen Transporter jest najlepszym wyborem dla firm kurierskich i logistycznych?
Pośród wielu dostępnych na rynku modeli aut dostawczych Volkswagen Transporter wyróżnia się jako lider w swojej klasie, oferując nieprzeciętne możliwości dostosowane do potrzeb firm działających w sektorze logistycznym. Precyzja wykonania w połączeniu z przemyślanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi sprawia, że model ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących optymalnego pojazdu dla swojej floty. Wysokie standardy jakości idące w parze z ekonomiczną eksploatacją stanowią fundament sukcesu tego modelu na wymagającym rynku pojazdów użytkowych. -
Proste sposoby na zaparowane szyby w aucie. Nie sięgaj po gąbkę ani nie włączaj klimy
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
-
TEST Jaguar F-Pace SVR 1988 Edition – TEST -prawdziwi sportowcy jeszcze istnieją
-
Wyniki rankingu najwyżej wycenianych firm motoryzacyjnych na świecie – sprawdź, czy dobrze zgadujesz
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Co dziecko ma fotelik