Testy NCAP – co oznaczają i jak się je przeprowadza?
Często możemy usłyszeć, że samochód jest bezpieczny, gdyż uzyskał określona liczbę gwiazdek w teście NCAP. Co to oznacza?
Jak wykazują badania marketingowe przeprowadzone w Europie średnio 94% (w Polsce 77%) klientów stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu kupując nowy samochód. Średnio ponad połowa sugeruje się wynikami testów zderzeniowych (w Polsce 42%). W ostatnich kilku latach, obserwujemy jako bardzo wymierny i obrazowy sposób przedstawiania poziomu bezpieczeństwa reprezentowanego przez samochody, przyznawanie im gwiazdek w testach NCAP. Organizacja NCAP (the New Car Assessment Program) powstała w 1996. Jej głównym celem było ujednolicenie kryteriów stosowanych do oceny testów zderzeniowych. W Europie organizacja występuje pod nazwą EuroNCAP. EuroNCAP wystawia oceny poprzez przyznanie gwiazdek. W crash testach samochód może otrzymać pięć gwiazdek, natomiast w testach z pieszym cztery gwiazdki. Im bezpieczniejszy samochód tym więcej przyznanych gwiazdek. Wykryte w trakcie badań wady konstrukcyjne pogarszające bezpieczeństwo oznaczane są poprzez przekreślenie gwiazdki. Reprezentatywność przeprowadzanych testów polega na pochodzeniu badanych samochodów, które organizacja zakupuje anonimowo i za własne środki. Firmy motoryzacyjne informowane są jedynie o wynikach testu. Od 2000 roku przeprowadza się pięć rodzajów testów:
a) Zderzenie czołowe z odkształcalną barierą wykonaną z aluminium z prędkości 64 km/h. Prowadzi się ocenę sił działających na manekina zapiętego pasami.
b) Zderzenie boczne polegające na uderzeniu barierą o masie 1000 kg poruszającą się z prędkością 50 km/h w bok nieruchomego samochodu na wysokości bioder kierowcy.
c) Zderzenie przodem z pieszym przy prędkości 40 km/h.
d) Zderzenie boczne ze sztywnym słupem, w którym pojazd przy prędkości 29 km/h najeżdża bokiem na sztywny słup.
e) Wywracanie pojazdu (dachowanie).
Ilość przyznanych gwiazdek zależy od prawdopodobieństwa wyrażonego w procentach wystąpienia poważnych obrażeń, przy czym każdy test oceniany jest osobno.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Co dziecko ma fotelik