Test: Alfa Romeo Giulia Veloce Q4 – uwodzi każdym kilometrem
W świecie motoryzacji nadchodzi zmierzch sedanów. Auta z tym rodzajem nadwozia cieszyły się kiedyś wielką popularnością. Świat przechodzi jednak nieustanne przemiany i tak jak Maria Callas musiała pogodzić się z obecnością Jackie Kennedy, tak jak Ferrari musiało w Le Mans uznać wyższość Forda, tak i sedan powoli ustępuje miejsca crossoverom, hatchbackom i kombi.
Gdy byłam mała, uważałam małe hatche za zabawki, a kombi za opasłe auta dla tatuśków. SUV-y nie były jeszcze tak popularne jak teraz, więc ich nawet nie brałam pod uwagę. Kochałam za to linię sedanów. Musicie mnie zrozumieć – zostałam wychowana w czasach, gdy na ulicach królowały skrajne względem siebie Daewoo Espero i Mercedesy W201. Jadąc na wakacje, spałam zawsze na wykończonej czymś na kształt weluru, tylnej kanapie Audi 80 B4 mojego taty. Uwielbiałam sedany za to, że łączyły w sobie aspekt praktyczny, wygodę i elegancję ukrytą w prostym, ale pewnym nadwoziu. Podobała mi się ich uniwersalność – to mogło być auto flotowe, rodzinne lub limuzyna dla prezesa. Obecnie ich zawężająca się oferta wywołuje we mnie nostalgię, ale pociesza mnie też pewna myśl – jeśli sedany naprawdę umierają (a może jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa?), to robią to tak jak żyły. W większości pięknie, z klasą i w dobrym stylu.
Chcecie przykład? Alfa Romeo Giulia. Najlepiej w testowanej przez nas, cudownie nazwanej wersji Veloce. Tłumaczone z włoskiego słowo to nic innego jak przysłówek „szybko”. Mogłabym uznać, że to mówi o Giulii w zasadzie wszystko, ale nie odmówię sobie tej przyjemności by wam o niej trochę opowiedzieć.
Con te per sempre. Z Tobą na zawsze
W stylistyce Alfy Romeo gołym okiem widać włoską pasję. Giulia sprawia wrażenie kobiety niełatwej do zdobycia. Takiej, która wydaje się trochę zimna i wymagająca specjalnego podejścia, w istocie jednak – gdy już uda nam się ją do siebie przekonać, w całości oddaje się kierowcy. Nie robi tego jednak z musu, czy z braku wyboru. Uważnie słucha poleceń, bada jego zamiary i wspiera go w pokonywaniu kilometrów dlatego, że tak postanowiła. Ma przy tym margines niezależności – pomimo napędu na cztery koła, potrafi uciec tyłem, dając się zabawić. Gdy już się w niej zakochasz, nie zapomnisz o niej. Ten samochód idealnie pokazuje, za co fani Alfy Romeo tak uwielbiają tę markę. Giulia zdecydowane wyróżnia się z tłumu, jest piękna, uwodzicielska i przyciąga wzrok każdego. Jest przy tym wierna, subtelna i w absolutnie żaden sposób nie ostentacyjna. Doskonale wyraża włoski romantyzm – widząc siebie jadącą przez malownicze kręte drogi, co jakiś czas przystającą na kawę z widokiem na turkusowe jeziora lub lawendowe łąki, wyobrażam sobie, że jadę właśnie takim autem.Podczas gdy lampy LED z tyłu dostępne są w każdej wersji wyposażenia, standardowe światła halogenowe z przodu, w Veloce zastąpione zostały bi-ksenonami ze światłami do jazdy dziennej DRL (ang. Daytime Running Light). Ostre, jakby lekko zmrużone, ale odważne spojrzenie reflektorów rozdzielone zostało pięknym trilobo, dumnie zwieńczonym logo marki. Wrażenie elegancji potęguje chromowane wykończenie litery „V”, okalającej charakterystyczną osłonę chłodnicy. U jej podstawy rozciągają się poziomo kolejne wloty powietrza, a dolna część przedniego zderzaka wyprofilowana została tak, by przy okazji pełnić rolę splittera. Całość jasno daje do zrozumienia, że gotowa jest chłonąć przecinany wiatr. Nocą, grafitowe 10-ramienne 18″ felgi ze stopów lekkich, z matowym wykończeniem, subtelnie odbijają światło latarni. Dotąd moimi ulubionymi lakierami w tym modelu były niebieski Blu Montecarlo oraz bordowy Rosso Monza, jednak po zobaczeniu na żywo śnieżnobiałej Giulii Bianco Trofeo, zaczynam mieć nowego faworyta.
Z boku auto mocno przywodzi na myśl BMW serii 3, które zresztą jest bezpośrednią konkurencją propozycji Alfy Romeo. W przypadku Włoszki całość jednak wygląda mniej wulgarnie. Tył jest przyjemnie zaokrąglony, a w wersji Veloce podkreślają go dwie grube rury wydechowe, rozdzielone ciemnym dyfuzorem. Samochód pod warstwą elegancji skrywa przyjemną wulgarność, ale robi to subtelniej od niemieckiej konkurencji.
Wymiary i masy Alfa Romeo Giulia Veloce Q4:
Długość: | 4643 mm |
Szerokość: | 2024 mm |
Wysokość: | 1450 mm |
Masa własna: | 1530 kg |
Rozstaw osi: | 2820 mm |
Pojemność bagażnika: | 480 l |
Giulia jest dość sztywno zestrojona, a jednak potrafi sprawić, że drogi pełne nierówności, dziur i typowo polskich asfaltowych „ulepów” wydają się być gładsze. Może być jeszcze lepiej, bo za dopłatą (niemałą, bo ponad 11 tys. zł.) można nabyć pakiet obejmujący aktywne zawieszenie, z amortyzatorami dostosowującymi się do wybranego trybu jazdy i blokadę tylnego dyferencjału. Dwulitrowy rzędowy benzyniak z turbiną generuje doskonałe 280 KM mocy przy 5250 obr./min oraz 400 Nm, dostępnych od 2250 obrotów. W samochodzie ważącym półtorej tony to więcej niż wystarczająco. Turbosprężarka angażuje się w proces przyspieszania od niskich prędkości, natomiast sam silnik został umieszczony tuż za przednią osią, dzięki czemu Giulia jest świetnie wyważona, szczycąc się idealnym rozkładem masy 50/50, a w dodatku ma wyczuwalnie nisko osadzony środek ciężkości. Naciśnięcie pedału gazu do oporu powoduje nienachalny zryw, który rozpędza auto od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,2 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 240 km/h, a automatyczna 8-biegowa skrzynia subtelnie zmienia biegi i nawet przy ostrym przyspieszaniu nie szarpie przesadnie samochodem. Silnik w trybie sportowym wydaje przy tym bardzo przyjemny pomruk, a to za sprawą (niestety) systemu wzmacniającego jego dźwięk.
Za pomocą dedykowanej gałki na panelu środkowym można wybierać tryb jazdy. Pokrętło umieszczone tuż pod ręką opartą o podłokietnik, kusi literami tworzącymi wymowny napis DNA. Przekaz jest prosty – kod genetyczny tego samochodu stworzony został przez mechanikę emocji, tak bardzo cenioną we włoskiej motoryzacji. Każda litera odpowiada konkretnym ustawieniom:
- Dynamic oznacza sportową charakterystykę pracy silnika, nastawiając auto na osiągi i wydajność. Układ kierowniczy jest dokładniejszy, hamulce wyczulone, a elektronika delikatnie uśpiona, pozwalając na dynamiczną jazdę.
- Natural to tryb komfortowy, idealny do jazdy po mieście i na autostrady.
- Advanced Efficiency to z kolei ustawienie najbardziej ekonomiczne, którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i oszczędność energii.
Skoro o oszczędnościach mowa… Spalanie w mieście podczas naszego testu wynosiło średnio 12-13 litrów, a potrafiło osiągnąć i pułap 15 l/100 km. To źle wróżyło przed udaniem się w długodystansową podróż, a jednak! Z licznikiem wskazującym na ok. 150 km/h spalanie spadło do 10 litrów, a sporadycznie nawet poniżej 9 l/100 km. Najprzyjemniejsze było to, że nawet jadąc z wysoką prędkością wciąż reakcja na dodanie gazu była zdecydowana i czuć było nieustanny zapas mocy pod pedałem.
Amor regge senza legge. Miłość nie zna zasad
Kierownica trójramienna – dość cienka, ale odpowiedniej wielkości – kręci się przyjemnie, dając precyzyjną reakcję na kołach. Brakowało mi manetek przy kolumnie, bo w Giulii aż prosi się o samodzielne operowanie biegami z wysokości kierownicy. Ta przyjemność wymaga jednak dodatkowej opłaty 1400 zł. Wersja Veloce oznacza natomiast powiększone zaciski i tarcze hamulcowe, które mają odpowiednio 33 cm z przodu i 32 cm z tyłu. Skutecznie wyhamowują auto i nie są przy tym przeczulone. Podczas jazdy świetnie spisują się także fotele skórzane z możliwością regulacji m.in. poduszek bocznych, które zapewniają dobre podparcie i wygodę nawet na długich dystansach. Wprawdzie widoczność wokół samochodu jest trochę ograniczona przez blisko postawione słupki A i B, ale odpowiednio duże lusterka oraz opcjonalne czujniki ułatwiają orientację wokół samochodu i manewrowanie.
Jazda tym sedanem jest szalenie intuicyjna i prosta. Alfa dostarcza mnóstwo radości, ale nie popycha nas do szaleństw. Nawet gdy dociśniecie pedał gazu i napawacie się coraz szybciej pokonywanymi kilometrami, robicie to spokojnie, z klasą. Łatwo w niej zatracić się w myślach, dlatego warto stale mieć na uwadze lokalne ograniczenia prędkości. Zapanowanie nad instynktami nie będzie jednak graniczyło z cudem, bo spokojna, wręcz powolna jazda w Giulii jest tak samo odprężająca jak wybranie trybu dynamicznego i wyprzedzanie pozostałych samochodów.Non c’è rosa senza spine. Nie ma róży bez kolców
Miłość, poza euforią, jest także akceptacją wad. Giulia nie jest doskonała. Jej cena jest za wysoka, brakuje jej zaawansowania technologicznego, posiada kilka dziwnych i trochę niezrozumiałych dla mnie cech, jak na przykład wyjątkowo małe i wąskie przednie drzwi. Ma też swoje humory w postaci nieuzasadnionych komunikatów o błędach systemu lub zaskakujących usterek, które potrafią same zniknąć. Ale jest przy tym elegancka i w pewien sposób ponadczasowa, o czym najlepiej świadczy wersja poliftowa na 2020 rok. W jej bryle nie zmieniono w zasadzie nic. Dodano tylko nowe lakiery i wzory felg, reszta dotyczyła projektu wnętrza, rozwoju technologii i podzespołów, o czym możecie przeczytać TUTAJ. Design nadwozia jest jednak identyczny z wersją oferowaną dotąd na rynku. To pokazuje, że gdy raz zrobisz coś świetnie, nie ma sensu na siłę tego poprawiać.
Deska rozdzielcza obszyta skórą z elementami drewna jest zaskakująco wąska, przez co kojarzy mi się z Mazdą Mx-5. Jej projekt w Giulii jest bardzo prosty, a ustawienia audio i systemu obsługuje kilka pokręteł na konsoli centralnej. Tradycyjne zegary rozdzielone zostały małym wyświetlaczem TFT 3,5″ z najważniejszymi informacjami, jak pokonana trasa i średnie zużycie paliwa. Za pomocą przycisku na dźwigni od wycieraczek można przełączać ekrany. Przenosząc wzrok z zegarów na prawo, oczom ukazuje się ogromna tafla matowanego szkła. Wydaje się, że auto wyposażono w ogromny ekran multimedialny, ale po włączeniu zapłonu okazuje się on niemożliwie mały. Ulokowany na samym środku tafli, zaledwie 6,5-calowy wyświetlacz wygląda niestety dość śmiesznie. Dopiero za dopłatą, rośnie do niecałych 9″ i nabywa nowe funkcje jak chociażby nawigacja 3D. Testowana przez nas wersja miała standardowy system, pozbawiony obsługi map, z bardzo prostym interfejsem. Cóż, za ponad 200 tys. zł oczekiwałabym czegoś więcej. Za dopłatą możecie zaserwować sobie świetny system audio Harman Kardon, wchodzący w skład rozbudowanego pakietu Audio Sound Theatre. Obejmuje on 14 głośników łącznie z subwooferem, a przy okazji białe podświetlenie strefy stóp oraz wybranych elementów drzwi.
Giulia zaskoczyła mnie tym, jak bardzo jest… „przytulna”. Mimo że nie sprawia takiego wrażenia z zewnątrz, to w istocie dość małe auto. Nie jest niemożliwie ciasna, ale myśląc o nabywcach wyobrażam sobie raczej parę z maksymalnie jednym dzieckiem, a najlepiej singla. Z danych technicznych dowiecie się, że bagażnik pomieści przyzwoite 480 litrów. Aby uzyskać więcej przestrzeni, można złożyć kanapę dzieloną w stosunku 40/20/40. W istocie jednak jej złożenie nie zapewni nam nie wiadomo jakich możliwości, przez nisko poprowadzony sufit w tunelu bagażowym. W sedanie nie powinno to nikogo dziwić. Z przeciśnięciem wózka czy grubej walizki może być problem, lepiej powinno pójść z nartami. Z tyłu fotele są świetnie wyprofilowane i wygodne, jednak miejsca na nogi jest niezwykle mało. Ktoś o wzroście wyższym niż 170-175 cm, może czuć dyskomfort, zwłaszcza jeżeli usiądzie za wysokim kierowcą.Dlatego idealnie w tym aucie odnajdzie się singiel, ewentualnie para. Kierowca otrzymuje bowiem od Alfy Romeo doskonałą pozycję za kierownicą, a z odpowiednim pakietem także możliwość elektrycznego regulowania sportowego fotela obszytego skórą w ośmiu płaszczyznach. Do tego podgrzewanie zarówno siedzisk jak i kierownicy, no i nie zapominajmy o regulacji odcinka biodrowego. To wszystko pozwala dopasować się do samochodu i czerpać z jazdy maksimum wrażeń. Pomagają w tym także systemy jak czujniki parkowania (opcja), wyraźna kamera cofania (opcja), tempomat, wspomaganie hamowania awaryjnego, system ostrzegający przed nieplanowaną zmianą pasa i czujniki zmierzchu oraz deszczu (standardowe).
L’amore è cieco. Miłość jest ślepa
Potrafi więc wydać na, w porównaniu do konkurencji, dość ubogo wyposażone auto 204 800 zł. Na tyle właśnie katalogowo wyceniona jest Giulia Veloce Q4. Dodatkowe pakiety potrafią podnieść jej cenę o kolejne kilkadziesiąt tysięcy, a niestety bez nich będzie raczej trudno w pełni się nią cieszyć. Wersja podstawowa, nazwana tak samo jak model, startuje od 161 tys. zł za silnik 2.0 o mocy 200 KM z automatem i napędem na tył. Dla klientów biznesowych Alfa Romeo przygotowała specjalną edycję Business za dużo przystępniejsze 129 900 zł. Dostępne są także jednostki wysokoprężne 2.2 JTDM o mocy 160, 190 lub 210 KM, w cenie od 163 700 zł do 234 600 zł.
Absolutnie najcudowniejszą odmianą jest jednak, napędzana generującym 510 KM mocy silnikiem 2.9 V6, wersja Quadrifoglio, zarezerwowana dla tych, którzy naprawdę znają się na temacie i pragną przede wszystkim niepodrabialnych wrażeń. To jednak również nie są tanie rzeczy, bo auto w tej konfiguracji wyceniono na 390 800 zł.
Secondo noi. Naszym zdaniem
Podkreślmy to jeszcze raz – Giulia nie jest propozycją dla osób słuchających głosu rozsądku, ani też dla tych, którzy muszą liczyć się z absolutnie każdą wydaną złotówką. Podchodząc do niej, poczujecie jednak dumę i po raz kolejny pogratulujecie sobie wyboru. Wyłączając silnik i zamykając drzwi, odwrócicie się za każdym razem by jeszcze raz spojrzeć na nią przed odejściem. To nie jest samochód wybitnie praktyczny, nie jest też niezawodny. Jeśli jednak ją kupicie, nawet gdy nie mogliście sobie na to pozwolić, rozkocha was w sobie. W nosie będziecie mieli jej wady, za każdym razem liczyć będzie się dla was tylko to jak bajecznie się prowadzi i jak trudno wam się z nią rozstać. Cenicie w życiu namiętność? Proszę bardzo, mamy auto dla Was.
TO NAM SIĘ PODOBA:
- Prowadzenie
- Praca zawieszenia
- Skrzynia biegów
- Pozycja za kierownicą
- Ponadczasowy, elegancki styl nadwozia
- Przyzwoite spalanie w trasie
TO NAM SIĘ NIE PODOBA:
- Karykaturalnie mały ekran multimedialny
- Wysokie spalanie w mieście
- Mała przestrzeń we wnętrzu
- Wysoka cena
Dane techniczne Alfa Romeo Giulia Veloce Q4:
Silnik: | Benzynowy R4 |
Pojemność skokowa: | 1995 cm3 |
Moc: | 280 KM przy 5250 obr./min |
Maksymalny moment obrotowy: | 400 Nm przy 2250 obr./min |
Skrzynia biegów: | automatyczna 8-biegowa |
Prędkość maksymalna: | 240 km/h |
Przyspieszenie 0-100 km/h | 5.2 s |
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Pięknie napisane!
Anonymous - 5 marca 2021
Idealna sceneria dla tego testu 🙂 Wesołych Świąt!