Technologia z F1 w samochodach drogowych? Mercedes wykorzysta MGU-H
Mercedes zapowiedział, że technologia MGU-H, znana z Formuły 1, zostanie wykorzystana w ich samochodach drogowych nowej generacji.
MGU-H – Motor Generator Unit-Heat – to urządzenie, które może odzyskiwać lub magazynować energię z lub do turbosprężarki w bolidzie F1. Wykorzystuje gazy, które obracają turbinę turbosprężarki, przekształcając rozgrzane spaliny w energię elektryczną. W Formule 1 MGU-H zastosowano po raz pierwszy w 2014 roku, w momencie pojawienia się silników hybrydowych V6.
Mercedes, który zdominował erę hybrydową w F1, nieustannie podkreślał korzyści jakie branża motoryzacyjna może wynieść czerpiąc wiedzę z wykorzystania MGU-H.
Na potwierdzenie tych słów technologia prosto z toru trafi wkrótce na nasze drogi w nowych modelach Mercedes-AMG, w postaci innowacji zwanej „electric exhaust gas turbocharger” – nowej turbosprężarki, będącej połączeniem mechanizmu elektrycznego i spalinowego, opracowanej we współpracy z producentem turbo Garrett Motion.
Przeczytaj też: Bertha Benz: pierwsza kobieta w historii, która odbyła samodzielną podróż automobilem
W Formule 1 MGU-H ma za zadanie zwiększenie wydajności silnika poprzez dostarczenie dodatkowej mocy. W wersji dla samochodów drogowych MGU-H ma poprawić czas reakcji silnika i zminimalizować „turbodziury”. Najważniejszym punktem całej koncepcji będzie niewielki silnik elektryczny zintegrowany z turbosprężarką i zamontowany między stroną wydechową i sprężającą.
Prezes zarządu Mercedes-AMG, Tobias Moers, powiedział:
Wyraźnie zdefiniowaliśmy nasze cele w zakresie zelektryfikowanej przyszłości. Aby je osiągnąć, polegamy na dyskretnych i wysoce innowacyjnych komponentach oraz zespołach.
Dzięki temu posunięciu strategicznie uzupełniamy naszą technologię modułową i dostosowujemy ją do naszych wymagań wydajnościowych.
Pierwszy krok obejmuje zelektryfikowaną turbosprężarkę – będzie to przykład przeniesienia technologii z Formuły 1 na drogi. Zabieg ten sprawi, że wydajność turbodoładowanych silników spalinowych osiągnie niespotykany wcześniej poziom.
Przeczytaj też: „She’s Mercedes” Mercedes wspiera i docenia kobiety
To nie pierwszy raz kiedy Mercedes wykorzystuje technologię z F1 w swoich samochodach drogowych. Przykładowo ich Project One hypercar wykorzystuje jednostkę napędową wywodzącą się z 1,6-litrowego silnika, który zdominował epokę turbo-hybrydową F1.
Najnowsze
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
Volvo Cars Tech Hub w Krakowie obchodzi drugą rocznicę działalności. Firma chwali się, że to właśnie tam powstały kluczowe technologie dla nowego elektrycznego sedana ES90. Ale czy rzeczywiście polscy inżynierowie mieli tak duży wpływ na ten samochód? Przyjrzyjmy się faktom. -
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
-
Polskie warsztaty na skraju bankructwa? Długi sięgają 458 mln zł, a wiarygodność płatnicza spada
-
Elektryczny SUV – sprawdź model EX90 od szwedzkiej marki Volvo
Zostaw komentarz: