Technologia z F1 w samochodach drogowych? Mercedes wykorzysta MGU-H
Mercedes zapowiedział, że technologia MGU-H, znana z Formuły 1, zostanie wykorzystana w ich samochodach drogowych nowej generacji.
MGU-H – Motor Generator Unit-Heat – to urządzenie, które może odzyskiwać lub magazynować energię z lub do turbosprężarki w bolidzie F1. Wykorzystuje gazy, które obracają turbinę turbosprężarki, przekształcając rozgrzane spaliny w energię elektryczną. W Formule 1 MGU-H zastosowano po raz pierwszy w 2014 roku, w momencie pojawienia się silników hybrydowych V6.
Mercedes, który zdominował erę hybrydową w F1, nieustannie podkreślał korzyści jakie branża motoryzacyjna może wynieść czerpiąc wiedzę z wykorzystania MGU-H.
Na potwierdzenie tych słów technologia prosto z toru trafi wkrótce na nasze drogi w nowych modelach Mercedes-AMG, w postaci innowacji zwanej „electric exhaust gas turbocharger” – nowej turbosprężarki, będącej połączeniem mechanizmu elektrycznego i spalinowego, opracowanej we współpracy z producentem turbo Garrett Motion.
Przeczytaj też: Bertha Benz: pierwsza kobieta w historii, która odbyła samodzielną podróż automobilem
W Formule 1 MGU-H ma za zadanie zwiększenie wydajności silnika poprzez dostarczenie dodatkowej mocy. W wersji dla samochodów drogowych MGU-H ma poprawić czas reakcji silnika i zminimalizować „turbodziury”. Najważniejszym punktem całej koncepcji będzie niewielki silnik elektryczny zintegrowany z turbosprężarką i zamontowany między stroną wydechową i sprężającą.
Prezes zarządu Mercedes-AMG, Tobias Moers, powiedział:
Wyraźnie zdefiniowaliśmy nasze cele w zakresie zelektryfikowanej przyszłości. Aby je osiągnąć, polegamy na dyskretnych i wysoce innowacyjnych komponentach oraz zespołach.
Dzięki temu posunięciu strategicznie uzupełniamy naszą technologię modułową i dostosowujemy ją do naszych wymagań wydajnościowych.
Pierwszy krok obejmuje zelektryfikowaną turbosprężarkę – będzie to przykład przeniesienia technologii z Formuły 1 na drogi. Zabieg ten sprawi, że wydajność turbodoładowanych silników spalinowych osiągnie niespotykany wcześniej poziom.
Przeczytaj też: „She’s Mercedes” Mercedes wspiera i docenia kobiety
To nie pierwszy raz kiedy Mercedes wykorzystuje technologię z F1 w swoich samochodach drogowych. Przykładowo ich Project One hypercar wykorzystuje jednostkę napędową wywodzącą się z 1,6-litrowego silnika, który zdominował epokę turbo-hybrydową F1.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: