
Taryfikator mandatów 2022. Za te wykroczenia kierowcy płacą najwyższe mandaty
Nowy taryfikator mandatów mocno uderza po kieszeniach kierowców, którzy łamią przepisy. Od stycznia 2022 roku każde wykroczenie jest traktowane surowiej niż dotychczas, a niektóre z nich kosztują majątek. Za jakie wykroczenia kierowcy płacą najwyższe mandaty?
Po raz pierwszy od 1998 roku radykalnie zmieniono kwoty mandatów, które mogą otrzymać kierowcy. Od 1 stycznia 2022 roku osoba łamiąca przepisy mocno tego pożałuje. Najważniejszą zmianą w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym jest wyraźny wzrost wysokości mandatów. Od 1 stycznia 2022 roku maksymalna kwota grzywny w postępowaniu mandatowym będzie wynosiła aż 5000 złotych.
Od 1 stycznia piraci drogowi szybciej tracą prawa jazdy. Maksymalna liczba punktów karnych, jakie będzie można nałożyć za wykroczenie drogowe, wzrośnie z 10 do 15 punktów. Według nowych przepisów punkty znikną dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu (dziś jest to rok od nałożenia ich), a do tego zostaną zlikwidowane kursy redukujące ich liczbę.
Za jakie wykroczenia kierowcy płacą najwyższe mandaty?
Najdroższe przewinienia w taryfikatorze mandatów 2022
- Niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie – 5000 zł
- Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 71 km/h – 2500 zł
- Jazda rowerem (lub odrębnego rodzaju pojazdem innym niż mechaniczny) po alkoholu – 2500 zł
- Wjazd na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2000 zł
- Wjazd na przejazd kolejowy: przy opuszczonych zaporach, gdy zapory są już opuszczone, ich opuszczanie się rozpoczęło lub gdy ich podnoszenie się nie zakończyło – 2000 zł
- Wjazd na przejazd kolejowy, gdy sygnalizator wskazuje czerwone światło – 2000 zł
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w sytuacji, gdy takowe posiada – 1500 zł
- Jazda wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych – 1500 zł
- Wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – 1500 zł
- Naruszenie zakazu wyprzedzania – 1000 zł
- Spowodowanie kolizji – 1000-5000 zł
Warto przypomnieć, że gdy sprawa trafi do sądu, wówczas grzywna sięga nawet 30 000 złotych. Należy też pamiętać, że w przypadku recydywy (to samo wykroczenie w ciągu 2 lat) kara wzrasta nawet do 5000 złotych.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: