Tajną broń drogówki każdy może mieć na telefonie. Sposób jest bardzo prosty
Kto by zapamiętał wszystkie zawiłości prawne, zasady i kruczki Kodeksu drogowego? Do tego jeszcze szeregi procedur, wyjątków oraz innych zawiłości, które dotyczą ruchu drogowego. Nawet policjanci mają z tym problem, ale od tego mają swoją tajną broń TaPo24.
Spis treści
- Jak działa tajna broń drogówki?
- Co można znaleźć w policyjnej aplikacji TaPo24?
- Policyjna aplikacja to wcale nie pomysł władz centralnych
- Jak skorzystać z policyjnej aplikacji TaPo24?
Jak działa tajna broń drogówki?
Jeśli macie prawo jazdy, to pewnie doskonale znacie przepisy ruchu drogowego oraz dotyczących go rozporządzeń? No właśnie – nie znacie. Można mieć naprawdę dużą wiedzę na temat zasad ruchu drogowego, ale każdego zapisu nikt nie spamięta. Co może rodzić problemy w nietypowych i rzadko spotykanych sytuacjach.
Policjanci mają jednak na to sposób, aby nie dać się zagiąć w żadnej sytuacji. Korzystają z aplikacji TaPo24, będącej bazą wiedzy, w której funkcjonariusze drogówki mogą szybko znaleźć wszelkie interesujące ich informacje. Skrót pochodzi od „Taryfikator Policyjny”, a 24 podkreśla jej dostępność przez całą dobę. 24 to także maksymalna liczba punktów karnych, jaką może zebrać kierowca, ale nie tylko o taryfikatorze można się z aplikacji dowiedzieć.
Co można znaleźć w policyjnej aplikacji TaPo24?
Aplikacja ta zawiera wszystkie przepisy ruchu drogowego, które można łatwo w niej wyszukiwać, dzięki stosownej wyszukiwarce. Znajdziemy tam także:
- listę znaków drogowych
- taryfikator mandatów
- taryfikator punktów karnych
- procedurę kontroli trzeźwości
- procedurę kontroli stanu technicznego pojazdu
- procedurę zatrzymania dokumentów
Wiesz, co oznaczają litery i cyfry na radiowozach? Każdy może odczytać policyjny szyfr
Policyjna aplikacja to wcale nie pomysł władz centralnych
Za to niezwykle przydatne narzędzie dla drogówki, odpowiedzialnych jest dwóch policjantów – st. sierż. Jakub Drzymała i sierż. szt. Damian Wieszołek. Jak wyjaśnił swoje motywacje pierwszy z nich w rozmowie z Gazetą Policyjną:
Prywatnie interesuję się elektroniką i programowaniem, postanowiłem zaprojektować narzędzie, które usystematyzuje informacje i będzie dostępne wszędzie tam, gdzie policjant mógłby ich potrzebować.
Drugi odniósł się natomiast do darmowości aplikacji:
Zależy nam, by policjant używający aplikacji nie musiał wyłączać wyskakujących okienek reklamowych, dlatego w aplikacji nie ma reklam. Pracujemy nad TaPo24 i w portalach społecznościowych pro bono.
Jak skorzystać z policyjnej aplikacji TaPo24?
Policyjna aplikacja została stworzona zmyślą o urządzeniach z systemem Android i jest normalnie dostępna w sklepie z aplikacjami. Kierowcy również mogą z niej korzystać, aby dokształcać się z zakresu prawa o ruchu drogowym.
TaPo24 może być też użyte jako broń obosieczna – jeśli mamy wątpliwości, co do zasadności zatrzymania nas przez policję, zawsze możemy sięgnąć do aplikacji. Jeśli mamy rację, łatwo to policjantowi udowodnimy.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze:
Sabina - 16 października 2023
Standardowo… przystojny „ciacho” policjant i grubaskowata „pączusiowata” policjantka.
keku - 16 października 2023
Nic, co jest publikowane przez funkcjonariusza reżimu magdalenkowskiego, nie powinno być uważane za godne zaufania. Gdzie jest kod aplikacji? Kto przeprowadził audyt, i przez kogo ten audyt był finansowany?