Szykuje się zmiana przepisów dotyczących tablic rejestracyjnych. Kierowcy czekali na nią od dawna
Kradzieże tablic rejestracyjnych jest niezwykle prosta i do tego niemal bezkarna. Złodzieje nie boją się kradzieży tablic, bo i nie ma czego. To okradziony kierowca ma problem i czasami musi się jeszcze gęsto tłumaczyć. Na szczęście nowe przepisy to zmienią.
Kradzieże tablic rejestracyjnych nie są już tak częstym problemem, jak były lata temu, ale wciąż się zdarzają. Najczęściej tablice są kradzione przez tych, którzy planują jakiś niezgodny z prawem czyn, jak choćby kradzież paliwa. W takiej sytuacji to okradziony ma problem i musi się gęsto tłumaczyć policji.
Złodzieje nie boją się kradzieży tablic, bo i nie ma czego. Obecnie zgodnie z prawem kradzież przedmiotu, którego wartość nie przekracza 500 złotych, jest jedynie wykroczeniem. W praktyce grozi za to grzywna, areszt lub ograniczenie wolności.
Straty materialne w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych nie są ogromne, bo wydanie nowych tablic dla samochodu osobowego kosztuje 80 złotych, ale nim się je otrzyma, trzeba zgłosić kradzież na policji, a następnie dwa razy odwiedzić odpowiedni urząd.
Poseł Marek Matuszewski napisał interpelację do ministra sprawiedliwości, pytając czy planowane są może zmiany w kwestii kradzieży tablic rejestracyjnych. Okazuje się, że taka zamiana jest planowana.
Odpowiadający na interpelację w imieniu ministra sekretarz stanu Marcin Warchoł stwierdził: „(…) kradzież tablic rejestracyjnych pojazdu (…), powinna stanowić przestępstwo niezależnie od wartości jego przedmiotu”. Urzędnik argumentuje przy tym, że tablice rejestracyjne różnią się od innych rzeczy, ponieważ stanowią identyfikację pojazdów, a ich przypisanie do samochodów zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, a także możliwość ustalenia sprawcy ewentualnego wykroczenia czy przestępstwa.
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, do wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości wpisano już nowelizację Kodeksu karnego, która ma zawierać następujący zapis:
Art. 306c. § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, albo taką tablicę podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej albo przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu.
Aktualnie projekt nowelizacji jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Zanim zmiany wejdą w życie minie jeszcze trochę czasu.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: