
Sztuczna inteligencja wykryje korki w mieście. Życie kierowców stanie się łatwiejsze?
Okazuje się, że sztuczna inteligencja z dużą skutecznością określa prawdopodobieństwo wystąpienia korków na poszczególnych ulicach czy też innych zdarzeń drogowych.
Krajowa sieć energetyczna to setki połączonych ze sobą czujników, rozmieszczonych po całym kraju. Sieć dostarcza nieustannie prąd do mieszkań, domów, zakładów pracy i innych miejsc. Niestety, czasem ulega ona awarii, którą bardzo trudno wykryć.
Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych opracowała sztuczną inteligencję, która uczy się modelować wzajemne połączenia sieci energetycznej i automatycznie wykrywa odchylenia od normy w czasie rzeczywistym. Badacze, by poznać warunki rozkładu prawdopodobieństwa danych, wykorzystali specjalny rodzaj modelu głębokiego uczenia, zwanego przepływem normalizacyjnym, który jest bardzo skuteczny w szacowaniu prawdopodobieństwa.
Naukowcy uważają, że czujniki zbierające i raportujące dane mogą być przydatne w systemie monitorowaniu ruchu i na przykład wykrywać korki, bądź różnego typu wydarzenia na drodze.
Badacze z USA sprawdzili system pod kątem wykrywania anomalii w danych o ruchu drogowych. Okazało się, że sztuczna inteligencja z dużą skutecznością określa prawdopodobieństwo wystąpienia korków na poszczególnych ulicach czy też innych zdarzeń drogowych.
Sztuczna inteligencja może pozytywnie wpłynąć na poprawę komfortu i funkcjonowania uczestników drogi, jednak póki co system nie jest jeszcze na tyle sprawny, by móc go wprowadzić do użytku.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: