Sztuczna inteligencja w samochodach wybierze Ci opcje dodatkowe i z Tobą porozmawia. Jak to działa?
Mnogość opcji dodatkowych przy konfiguracji nowego auta może przyprawić o ból głowy. Jeśli nie wiesz, co wybrać, z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja.
Spis treści
- Jak sztuczna inteligencja w samochodach pomaga w konfiguracji?
- W samochodach DS będziesz mógł pogadać ze sztuczną inteligencją
- Co to jest ChatGPT?
Skonfigurowanie idealnego samochodu w salonie to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli mówimy o markach premium, takich jak Porsche. W konfiguratorze klienci mają do wyboru kilkanaście kolorów lakieru, tyle samo różnych felg, do tego kilkadziesiąt możliwości wyboru tapicerki oraz setki pakietów, asystentów i wyposażenia dodatkowego zwiększającego komfort czy bezpieczeństwo jazdy.
Dla wielu klientów tworzenie własnego Porsche to przyjemność sama w sobie, potrafią godzinami bawić się konfiguratorem, by stworzyć auto oryginalne i niepodobne do innych. Są jednak tacy, dla których ogrom możliwości potrafi być przytłaczający i sami nie mogą zdecydować się na najlepszą opcję.
Właśnie z myślą o tych drugich, Porsche przygotowało możliwość skorzystania z dwóch narzędzi, które znacznie ułatwiają cały proces. Pierwszym jest Pre-konfiguracja, dzięki której proces tworzenia nowego auta zaczyna się od pakietu opcji rekomendowanych przez markę.
Drugie to Narzędzie Rekomendacji Opcji (Vehicle Options Recommender – VOR), w którym pomagać ma właśnie wspomniana sztuczna inteligencja.
Jak sztuczna inteligencja w samochodach pomaga w konfiguracji?
Sztuczna inteligencja podpowiada wybór opcji pasującej do bieżącej konfiguracji. System bazuje zarówno na podobieństwie elementów wybranych wcześniej przez użytkownika, jak i na wyborach innych klientów. Algorytm rekomenduje opcje, które najprawdopodobniej pasują do aktualnej konfiguracji, ale nie zostały jeszcze wybrane.
Przyjmijmy, że klient zdecydował się na czarny lakier nadwozia, ale nie wie czy lepiej pasują do niego felgi w kolorze szarym, czy czarnym. Sztuczna inteligencja pomaga m.in. w takich wyborach.
– Celem VOR jest zwiększenie wygody użytkownika, który chciałby łatwo i szybko stworzyć idealnie dopasowane do swoich potrzeb auto – mówi Artur Jakubczak, kierownik ds. szkoleń i produktu Porsche w Polsce. – Wbudowane są też w nim zabezpieczenia przed rekomendowaniem niedostępnych opcji. Jednocześnie użytkownik cały czas zachowuje kontrolę nad procesem konfiguracji i może dodawać lub usuwać opcje zgodnie ze swoimi wymaganiami – dodaje.
W samochodach DS będziesz mógł pogadać ze sztuczną inteligencją
To wcale nie chwyt marketingowy, bowiem już niedługo po raz pierwszy w Europie w samochodach marki DS, pojawi się ChatGPT. Dzięki niemu będziesz mógł nie tylko porozmawiać sobie z samochodem, ale też zapytać o ciekawe miejsce do odwiedzenia w okolicy, czy poprosić o wymyślenie bajki dla dzieci.
System wydaje się być znajomy, bo przecież dziś podobnie można sobie „pogawędzić” z Mercedesem, dzięki systemowi MBUX. Sztuczna inteligencja w autach DS ma być jednak mądrzejsza i będzie się uczyć oraz zapamiętywać wybory.
To na razie jednak opcja dla znających języki obce, bo DS ma rozmawiać tylko po francusku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku lub włosku. W tych językach samochód zrozumie, co do niego mówimy i odpowie w tym samym języku. Niewykluczone, że w przyszłości nauczy się także mówić po polsku.
Sztuczna inteligencja będzie dostępna w modelach: DS 3, DS 4, DS 7 oraz DS 9. Aby skorzystać z ChatGPT w DS-ie, wystarczy powiedzieć „ok Iris” lub nacisnąć specjalny przycisk na kierownicy. Funkcja uruchamiania jest tak samo, jak w rozwiązaniach głosowych innych marek.
Co to jest ChatGPT?
ChatGPT to model sztucznej inteligencji, stworzony przez firmę OpenAI. Technologia ta wykorzystuje modele językowe do zrozumienia i wygenerowania naturalnej i płynnej interakcji. Mając wgraną bardzo dużą ilość danych, system odpowiada na pytania, a także rozwiązuje zadania.
ChatGPT potrafi się też uczyć i zapamiętywać. Jeśli dokonamy danego wyboru podczas pierwszej opcji, przy kolejnej system podsunie nam już sugestie bliższą do naszych preferencji.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze: