System e-TOLL. Jak zainstalować i do czego służy aplikacja e-TOLL i e-TOLL BILET?
Opłaty za przejazd państwowymi odcinkami autostrady A2 i A4 od 1 grudnia 2021 roku będą pobierane na nowych zasadach. Wymagana będzie aplikacja na telefon lub kupienie przed wjazdem na dany odcinek specjalnego biletu.
1 grudnia 2021 roku z państwowych, płatnych odcinków autostrad A2 Konin- Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica znikną bramki. Pobór opłat na nich przejęła Krajowa Agencja Skarbowa. Od tego dnia każdy kierowca, wjeżdżający na autostradę samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5t lub motocyklem, zobowiązany będzie posiadać ważny bilet autostradowy. W przeciwnym razie grozi mu mandat 500 złotych.
By opłacić przejazd autostradą należy kupić e-bilet autostradowy u partnerów systemu e-TOLL (np. na stacjach benzynowych) lub zainstalować państwową aplikację e-TOLL PL.
Jak zainstalować aplikację e-TOLL?
Do korzystania z aplikacji potrzebne jest Internetowe Konto Klienta. Można je założyć na stronie etoll.gov.pl. Przy wykorzystaniu aplikacji mObywatel lub Profilu Zaufanego cały proces wymaga jedynie potwierdzenia danych, jak np. miejsca zamieszkania, adresu e-mail czy numeru telefonu. Dla osób, które nie korzystają z aplikacji mObywatel lub Profilu Zaufanego przewidziano możliwość „klasycznego” założenie konta z loginem i hasłem.
Po zalogowaniu należy dodać numer rejestracyjny pojazdu, którym będziemy się poruszać po płatnych odcinkach. Pełne dane zostaną zaciągnięte z bazy CEPiK. Trzeba także wpłacić minimum 20 złotych na nasze konto, co można zrobić przelewem lub np. BLIK-iem. Alternatywą jest rozliczenie z odroczoną płatnością.
Jak pobrać aplikację e-TOLL?
Aplikację e-TOLL pobieramy ze sklepu odpowiedniego dla systemu operacyjnego naszego telefonu, a jej zainstalowanie jest bezpłatne. Po uruchomieniu aplikacja wygeneruje identyfikator, który wpisujemy przy dodawaniu pojazdu do swojego konta KAS.
Aplikację uruchamiamy przed wjazdem na płatny odcinek autostrady, a oprogramowanie samo naliczy odpowiednią kwotę. Co ważne, aplikacja musi mieć cały czas dostęp do lokalizacji, bateria nie może być w stanie oszczędzania energii i cały czas musi mieć dostęp do Internetu.
Co jeśli wyczerpią się środki na koncie lub rozładuje telefon w czasie jazdy?
Gdy podczas jazdy wyczerpią się środki na koncie, kierowca może jechać dalej do celu, ale gdy skończy przejazd, musi przelać na konto brakującą kwotę (lub więcej) w ciągu 3 dni roboczych.
Jeśli rozładuje się telefon. Jeśli telefon straci sygnał GPS na dłużej niż 15 minut, kierowca będzie miał obowiązek zjechać najbliższym zjazdem lub zatrzymać się w miejscu obsługi podróżnych. Kto tego nie zrobi, zapłaci karę 500 złotych.
Kary będzie można uniknąć, wnosząc należną opłatę za przejazd w ciągu 3 dni, podając dane geolokalizacyjne. Można to będzie zrobić w panelu e-TOLL, ale trzeba pamiętać gdzie straciliśmy zasięg, o której to się stało i którym zjazdem zjechaliśmy.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: