Świąteczne zakupy i prawidłowe parkowanie – znasz te 3 ważne zasady?
Świąteczne zakupy to czas, kiedy się spieszymy. Szukamy dla bliskich prezentów, jeździmy po centrach handlowych, a także parkujemy. Jak to robić dobrze i bezpiecznie?
To już ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia. To oznacza, że centra handlowe, sklepy i supermarkety są pełne klientów. Na świąteczne zakupy większość z nas do większych sklepów przyjeżdża samochodami. Warto pamiętać, w jaki sposób możemy starać się uniknąć dodatkowych problemów na parkingach przed Świętami. Szczególnie dziś, gdy gołoledź zaatakowała ulice i chodniki.
Adam Bernard, szef Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, zwraca uwagę, że wjeżdżając na parking w czasie gorącego okresu przedświątecznego, trzeba mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy. Ruch samochodów i pieszych jest bardziej nieprzewidywalny niż zwykle. Kierowcy w pośpiechu wykonują ryzykowne manewry, a piesi nie rozglądają się zbyt uważnie. Skutkiem mogą być stłuczki i kłopoty z policją.
Świąteczne zakupy i parkowanie – spokój przede wszystkim
Pamiętajmy, by na parkingu przemieszczać się z minimalną prędkością, w gotowości do nagłego hamowania i obserwować uważnie otoczenie, nie tylko w poszukiwaniu wolnego miejsca, ale w celu przewidywania ruchu pojazdów i pieszych. Jeśli w aucie znajduje się pasażer i pomaga on w znalezieniu miejsca, to bardzo ważne, żeby zachowywał się odpowiedzialnie i wskazał prowadzącemu samochód miejsce do zaparkowania na spokojnie, tak aby swoim nerwowym zachowaniem nie powodować podobnej reakcji kierowcy.
Świąteczne zakupy i parkowanie – zostaw przestrzeń innym
Na bezpieczne zaparkowanie samochodu potrzebna jest określona ilość miejsca, więc nie wolno zostawiać auta w miejscu, w którym widzimy, że może spowodować to trudność w wysiadaniu lub wsiadaniu dla nas albo osób, które zaparkowały obok. Niezależnie od tego, jak bardzo zatłoczony jest parking, starajmy się parkować dokładnie na miejscach wyznaczonych liniami. Warto też pamiętać, że nie odpinamy pasów wjeżdżając na parking przy centrum handlowym. Powinny one być zapięte przez cały czas przemieszczania się auta. To o tyle istotne, że do wielu stłuczek, a także stłuczeń dochodzi właśnie na parkingach i z powodu tego, że osoby biorące udział w stłuczce już odpięły pasy, bo przecież „zaraz wysiadają”. Pamiętajmy – dopóki auto w ruchu, dopóty pasy zapięte. Urazy mogą być też efektem nagłego hamowania.
Świąteczne zakupy i parkowanie – zapamiętaj, gdzie parkujesz
Wielu pieszych powoduje niepotrzebny ruch na dużych parkingach przy centrach handlowych, bo szukają oni miejsca, w którym zaparkowały auto. To stwarza dodatkowe zagrożenie, bo pieszy rozglądający się za swoim samochodem nie patrzy na drogę i jest mniej uważny. Dlatego aby zawczasu uniknąć takich sytuacji, starajmy się zapamiętać miejsce, w którym parkujemy, by później wrócić do auta najkrótszą drogą. W lokalizacji mogą pomóc oznakowania stosowane na różnych parkingach, a także technologia, czy aplikacje mobilne. Jeżeli macie w smartfonie uaktywnioną lokalizację, wystarczy zrobienie zdjęcia. Wraz z fotografią zapisane zostaną współrzędne GPS lokalizacji, w której wykonaliśmy fotografię.
Najnowsze
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 to siódmy w pełni elektryczny samochód wprowadzony przez chińską markę na europejski rynek. Jest to też czwarty model z serii ,,Ocean”, do której należy już Dolphin, Seal i Seal U. Pierwsze modele mają dotrzeć do klientów jeszcze w tym roku. -
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
Zostaw komentarz: