Superszybka stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie – kto może z niej skorzystać i ile to kosztuje?
W budynku Royal Wilanów przy ulicy Klimczaka 1 w Warszawie do użytku została oddana pierwsza w Warszawie stacja super szybkiego ładowania samochodów elektrycznych o mocy sięgającej 100 kW.
Po polskich drogach pod koniec 2020 roku jeździło już ponad 20 tys. samochodów elektrycznych (dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W porównaniu z 2019, ich liczba na przestrzeni jednego roku wzrosła o ponad połowę, można więc mówić już o prawdziwym boomie. Ten sektor motoryzacji rozwija się bardzo dynamicznie – dla wielu kierowców aspekt ekologiczny ma przy wyborze nowego samochodu kluczowe znaczenie i coraz chętniej decydują się na modele zasilane tylko prądem lub w formule hybrydowej.
Nie dziwi więc, że coraz więcej deweloperów i zarządców budynków komercyjnych decyduje się na instalację rozwiązań, dedykowanej tej grupie prowadzących pojazdy. Nowa, czterostanowiskowa, ogólnodostępna i zarazem najszybsza jak do tej pory stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Warszawie już działa. To w tej chwili jedyne miejsce o takich parametrach (2 złącza dysponujące prądem stałym o mocy 100 kW) w stolicy, przystosowane do obsługi wszystkich, a nie tylko wybranych modeli samochodów. Stacja zlokalizowana jest na poziomie -1, w ramach parkingu podziemnego budynku usługowo-biurowego Royal Wilanów, położonego w centralnym punkcie dzielnicy Wilanów– przy ul. Klimczaka 1, naprzeciwko wilanowskiego ratusza. Jej zaletą są aż cztery stanowiska ładujące, co umożliwia zasilenie do czterech pojazdów jednocześnie.
Dwa z nich dysponują szybkim złączem typu DC CCS, pozostałe posiadają złącze standardowe zasilane prądem zmiennym (AC). Nowo uruchomiona stacja dysponuje kablem typu high power, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy stacji. W porównaniu z szybką ładowarką DC o mocy 50 kW, czas ładowania samochodu skraca się średnio o około 40-50%.
Korzystanie ze stacji jest odpłatne – aby to zrobić, należy pobrać mobilną aplikację Ecotap Poland i ustawić preferowaną metodę płatności. Jest dostępna zarówno w AppStore i Google Play, a bezpośredni odnośnik do niej znajduje się także w aplikacji Royal Wilanów. Koszt 1 kWh dla użytkowników Ecotap Poland wynosi 1,80 PLN. Po naładowaniu pojazdu system wysyła użytkownikowi wiadomość oraz dodatkowo oferuje jeszcze 15 darmowych minut na powrót i odpięcie pojazdu od zasilania. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,50 PLN/min.
Co ważne, w trakcie korzystania ze stanowisk ładujących nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty parkingowej. Aby zostać z niej zwolnionym, należy walidować bilet w Biurze Obsługi Parkingu. Ze stacji ładowania może skorzystać każdy, przez 24h na dobę, niezależnie od tego czy jest klientem bądź użytkownikiem obiektu.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: