Nadchodzą zmiany w przepisach dla kierowców – ułatwienia dot. praw jazdy, kart pojazdu czy rejestracji samochodu
O planowanych zmianach mówi się już od zeszłego roku. Jednak dopiero teraz do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który ma wprowadzić szereg ułatwień dla kierowców.
Czy muszę mieć przy sobie prawo jazdy?
Nadchodzące zmiany bywają nazywane pakietem deregulacyjnym. Jednym z bardziej wyczekiwanych zapisów jest zniesienie obowiązku noszenia ze sobą prawa jazdy. Zamiast tego korzystać będzie można z „cyfrowego” prawka, które będziemy mieć w swoim smartfonie, za pośrednictwem aplikacji mPojazd (będącej rozszerzeniem już dostępnej usługi mObywatel).
Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące – od kiedy do kiedy?
Jednocześnie zmieni się procedura zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Obecnie, jeśli podczas kontroli oświadczymy, że nie mamy ze sobą blankietu, będziemy zobowiązani do przekazania go starostwu powiatowemu i dopiero od tego momentu rozpocznie się bieg kary. Po nowelizacji uprawnienia zostaną nam odebrane i przywrócone po 3 miesiącach „zdalnie”.
Przeczytaj też: Epidemia epidemią, a drogówka czuwa i zatrzymuje prawa jazdy
Brak karty pojazdu i naklejki, zachowanie tablicy rejestracyjnej
Kolejne nowości, również od dawna oczekiwane przez kierowców, to uproszczenia przy rejestracji samochodu. Zlikwidowana zostanie karta pojazdu, co oznacza nie tylko jeden dokument do przechowywania mniej, ale także oszczędność 75 zł. Zniesiona będzie też konieczność stosowania naklejki kontrolnej na szybie z numerem rejestracyjnym (oszczędność 18,50 zł). Po wprowadzeniu nowelizacji pojawi się także możliwość zachowania już posiadanych tablic rejestracyjnych i przełożenia ich na nowe auto.
Rejestracja auta przez salon samochodowy, a złomowanie samochodu przez firmę
Z kolei kupując samochód w salonie, będziemy mogli upoważnić salon do zarejestrowania pojazdu w naszym imieniu i odebrania tymczasowych tablic rejestracyjnych. Z drugiej strony po zezłomowaniu auta nie będziemy musieli udawać się do urzędu – wszystkim zajmie się stacja demontażu.
Przeczytaj też: Tablice rejestracyjne – skróty i oznaczenia. Rozszyfruj miasta, organizacje i źródło napędu
Czasowe wyrejestrowanie samochodu
Na koniec niestety zła informacja – według obecnego projektu przepisów, ma się w nich pojawić zapis o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu, ale nie chodzi tu o samochody użytkowane sezonowo. Możliwość taką otrzymają jedynie właściciele aut wymagających poważnych napraw. Raz na trzy lata będzie można czasowo je wyrejestrować na czas od 3 do 12 miesięcy.
A kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia tych zmian? Najpierw nowelizacja musi przejść cały proces legislacyjny. Następnie opisywane powyżej zmiany będą wprowadzane stopniowo, zależnie między innymi od uwarunkowań technicznych, jak wdrożenie odpowiednich systemów.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: