Sony ZV E1 – chcesz być wideoblogerem? Ten sprzęt może pomóc
Sony ZV E1 to najnowszy i najmniejszy na świecie pełnoklatkowy aparat cyfrowy, promowany przez producenta jako idealne narzędzie do wideoblogowania.
Spis treści
- Sony ZV E1 – mały, ale z potencjałem
- Sony ZV E1 – automatyka ostrości ze sztuczną inteligencją
- Sony ZV E1 – łatwa regulacja zoomu, także cyfrowego i animacje poklatkowe
- Sony ZV E1 – funkcje audio
- Sony ZV E1 – także do streamingu na żywo
- Sony ZV E1 – dostępność i cena
Sony ZV E1 to nowy aparat cyfrowy z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu i wymiennymi obiektywami. Zdaniem producenta to idealny sprzęt dla wideoblogerów, którym zależy na jak najwyższej jakości tworzonych przez nich materiałów. Jeżeli zatem marzysz o karierze wideoblogera, niekoniecznie motoryzacyjnego, to warto ten sprzęt poznać bliżej.
Sony ZV E1 – mały, ale z potencjałem
Model Sony ZV E1 jest w momencie swojego rynkowego debiutu najmniejszym i najlżejszym na świecie aparatem pełnoklatkowym z wymiennymi obiektywami. System mocowania wymiennej optyki zastosowany w tym modelu to doskonale znany użytkownikom sprzętu japońskiej marki system E-Mount, z którego korzysta wiele innych modeli zaawansowanych aparatów cyfrowych Sony. Oznacza to bardzo szeroki zakres obiektywów, z jakimi może współpracować nowy model. O stabilizację zarejestrowanych kadrów, zarówno zdjęć jak i filmów, dba wbudowany w korpus 5-osiowy, optyczny stabilizator obrazu i dynamiczny, aktywny tryb stabilizacji, który może uzupełniać system stabilizacji wbudowany w zamontowany przez użytkownika obiektyw, lub zapewniać stabilny obraz w przypadku korzystania z obiektywów bez systemu stabilizacji obrazu. Podgląd obrazu i dotykową obsługę umożliwia otwierany na bok ekran LCD z regulacją nachylenia. Rozmieszczenie elementów sterujących i właściwości uchwytu zoptymalizowano specjalnie do vlogowania.
Sony ZV E1 – automatyka ostrości ze sztuczną inteligencją
Sony chwali się, że nowy aparat wyposażony jest w automatykę ostrości opartą na sztucznej inteligencji. System ten ma działać w czasie rzeczywistym i rozpoznawać różne, charakterystyczne obiekty w kadrze (człowiek, portret, twarz, zwierzę, samochód, owad, ptak itp.), na których obraz będzie automatycznie wyostrzony, dostępna jest również opcja śledzenia ostrości poruszających się obiektów. Algorytm korzystający z wyuczonych wzorców kształtu lepiej sprawdza się w automatyce ustawiania ostrości na poruszających się obiektach. Np. wiele aparatów potrafi automatycznie wykrywać oczy czy twarz, tutaj rozwinięto to rozwiązanie, bo dzięki sztucznej inteligencji aparat rozróżnia osoby w różnych pozach, dzięki czemu kadr pozostanie ostry również, gdy filmowana czy fotografowana postać jest odwrócona.
Sony ZV E1 – łatwa regulacja zoomu, także cyfrowego i animacje poklatkowe
Dzięki aparatowi ZV-E1 regulacja zoomu może być środkiem twórczej ekspresji. Dźwignia zoomu u góry uchwytu pozwala ustawiać ogniskową w obiektywach z elektryczną regulacją zoomu oraz używać funkcji „Wyraźny zoom obrazu” (Clear Image Zoom), czyli zoomu cyfrowego podczas pracy z obiektywami stałoogniskowymi i bez elektrycznej regulacji zoomu. Pomaga to zrealizować wiele projektów z użyciem mniejszej liczby obiektywów. Oprócz filmów 4K w 60 klatkach na sekundę (standardowy zapis), czy nawet 120 klatkach na sekundę (opcja dla użytkowników serwisu Creators’ Cloud) oraz zdjęć, aparat może również generować animacje poklatkowe ukazujące powolny ruch chmur, osób i innych obiektów. Animacje te są generowane w samym aparacie. Interwał między obrazami może wynosić od 1 do 60 sekund, łatwo jest więc przekształcić wolną akcję w przyjemną w oglądaniu animację poklatkową. Sony chwali się, że wydajność procesora BIONZ XR wzrosła w tym modelu nawet 8-krotnie w porównaniu z poprzednim modelem (Sony ZV-E10).
Sony ZV E1 – funkcje audio
Dla wideoblogerów dźwięk ma co najmniej tak duże znaczenie jak obraz. Aparat ZV-E1 jest wyposażony w mikrofon z trzema kapsułami. Umożliwia on wybór charakterystyki kierunkowej i przechwytywanie czystego dźwięku w plenerze, gdzie problemem może być wiatr i hałas z zewnątrz. Dostarczana w zestawie osłona przeciwwiatrowa pomaga znacznie osłabić niepożądane odgłosy wiatru. Do wyboru są cztery ustawienia charakterystyki kierunkowej: Automatyczne, Przód, Wszystkie kierunki i Tył. Aparat automatycznie dostosowuje kierunek przechwytywania do rozpoznawanych twarzy, ułatwiając dokonywanie nagrań z dobrym dźwiękiem. Model Sony ZV E1 wyposażono także w stopkę MI (Multi Interface) z cyfrowym łączem audio, a także w gniazda mikrofonowe i słuchawkowe.
Sony ZV E1 – także do streamingu na żywo
Aparat można podłączyć do portu USB komputera lub smartfona i może on wówczas pełnić funkcję kamery internetowej o rozdzielczości 4K. Nie trzeba się też obawiać, że zabraknie energii, bo aparat można bezpośrednio zasilać przez złącze USB PD (Power Delivery). Aparat ZV-E1 zapisuje metadane dotyczące stabilizacji obrazu i obrotu korpusu. Dane te mogą przydać się podczas edycji w bezpłatnym programie komputerowym Catalyst Browse lub płatnym Catalyst Prepare, ponieważ pozwalają szybko i dokładnie ustabilizować montowany film. Podczas edycji można także skompensować zmiany kąta widzenia obiektywu.
Sony ZV E1 – dostępność i cena
Nowy aparat dla wideoblogerów jest już dostępny w sklepach w Polsce, body w oficjalnym sklepie Sony Centre wyceniono na 12 999 zł.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze: