Sokół 4×4 – polski, w pełni elektryczny pojazd zaprezentował swoje możliwości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego
Sokół 4×4 to polski, w pełni elektryczny pojazd, który został stworzony metodą ekokonwersji polegającej na elektryfikacji spalinowego samochodu terenowego.
Sokół 4×4 został stworzony na bazie Land Rovera Defendera 110. Samochód wyposażono w silnik elektryczny o mocy około 300 KM oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 85 kWh, który umożliwia pokonanie na jednym ładowaniu trasy o długości od 200 do 300 km. Pojazd dysponuje reduktorem, dzięki któremu zyskuje dwa przełożenia – terenowe oraz drogowe.
Pomysłodawcą projektu Sokół 4X4 jest Albert Gryszczuk, który w 2018 roku opracował samonośną platformę do indywidualnej zabudowy wyposażoną w 100% elektryczny napęd dostosowany do jazdy w warunkach terenowych. Sokół 4×4 może operować zarówno w warunkach wysokiego zapylenia czy zasolenia, jak i w miejscach o wysokiej wilgotności i pokonywać przeszkody wodne o głębokości około 80 cm. Samochód posiada ponadto, opracowany przez polskich inżynierów, system do diagnostyki online EVACT.
Przeczytaj też: Tak właśnie wygląda polski samochód elektryczny w nadwoziu hatchback oraz SUV. Znamy nazwę, logo i hasło!
Jak ujawnili twórcy pojazdu, platforma Sokół 4×4 może stać się podstawą do budowy wyspecjalizowanych środków transportu, dedykowanych do pracy w najcięższych warunkach terenowych – między innymi samochodów specjalistycznych dla kopalń odkrywkowych, samochodów dla straży granicznej i innych służb oraz samochodów rajdowych. Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 5.11.1 „Międzydziedzinowe SOKÓŁ – Wdrożenie Innowacyjnych Technologii Środowiskowych”.
Sokół 4×4 był już testowany m.in. w Kopalni Węgla Brunatnego PGE w Turowie i odkrywce „Szczerców” KWB Bełchatów, a także przez służby graniczne i służby leśne. A na początku września o zaletach i właściwościach terenowych pojazdu mogli się przekonać przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las Energii” testowali „elektryki” ze Zgorzelca na trasie Hala Kondratowa – Dolina Goryczkowa – Małe Ciche – Tarasówka – Zgorzelisko – Morskie Oko.
Przeczytaj też: Izera to szansa dla polskich producentów z branży automotive?
Jerzy Fijas, kierownik projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Las Energii”, powiedział:
Testowanie pojazdów elektrycznych Sokół 4×4 było możliwe dzięki współpracy w ramach projektu „Las Energii”. Ze strony służb Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały przygotowane trasy, które pozwalały przetestować i sprawdzić realną sprawność tego samochodu. Podsumowując: nie było takich przeszkód, których pojazd ze Zgorzelca by nie pokonał. Myślę, że w kontekście poszukiwania aut, które spełniają oczekiwania takich podmiotów jak Tatrzański Park Narodowy, zarządzających obszarami cennymi przyrodniczo, jest to pojazd spełniający takie wymogi. Nie tylko pod względem technicznym, ale również pod kątem zeroemisyjności i braku hałasu.
Kolejne testy Sokoła 4X4 w Tatrzańskim Parku Narodowym będą miały miejsce prawdopodobnie jeszcze w październiku.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Czy to jest legalne- nazywac w Land Rovera polskim pojazdem?