Jak jeździć, kiedy pasy i znaki zasypał śnieg? Czasem zmienia to zasady, czasem trzeb użyć wyobraźni
Nie widzisz czegoś? To sobie to wyobraź. Brzmi jak mało udany żart, szczególnie w kontekście znaków drogowych, ale zimą czasami naprawdę trzeba stosować taką zasadę. Wynika to z przepisów.
Spis treści
- Jak jeździć, kiedy linie na drodze zasypał śnieg?
- Czy zasypany śniegiem znak nadal obowiązuje?
- Jak jeździć podczas opadów śniegu
Jak jeździć, kiedy linie na drodze zasypał śnieg?
W trakcie intensywnych opadów śniegu, linie na drodze mogą być zasypane przez dłuższy czas, utrudniając kierowcom poruszanie się po drogach. W takich sytuacjach często pomagają znaki pionowe, określające na przykład przed skrzyżowaniami, który pas ruchu prowadzi w którą stronę.
Pasy ruchu natomiast powinniśmy sobie wyobrazić. Wynika to z ich definicji:
Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.
Pasy ruchu mogą być więc nieoznaczone i jeśli obok siebie zmieszczą się dwa pojazdy wielośladowe, to znaczy, że mamy do czynienia z dwoma pasami ruchu. Trzeba po prostu zwizualizować sobie ich przebieg. Pamiętać też trzeba o obowiązku poruszania się przy prawej krawędzi jezdni. Jazda środkiem ponieważ nie widać wyznaczonych pasów, jest niedopuszczalna. W przypadku nieoznaczonych pasów, zabronione jest też wyprzedzanie z prawej strony.
Ledwie widoczne uszkodzenie i rachunek na 86 tys. zł. Witajcie w świecie elektryków
Podobnie jak pasy ruchu, powinniśmy na zaśnieżonej drodze wyobrażać sobie inne znaki poziome, takie na przykład jak miejsca warunkowego zatrzymania.
Czy zasypany śniegiem znak nadal obowiązuje?
Pokryte śniegiem znaki pionowe to rzadki widok, ale przy intensywnych opadach śniegu oraz mocnym wietrze, jest to możliwe. W przypadku gdy znak jest zupełnie nieczytelny, policja nie powinna nas karać za niestosowanie się do niego, ale trzeba być bardzo ostrożnym.
Funkcjonariusza nie przekona raczej sytuacja, w której znak będzie tylko trochę pokryty śniegiem. Pamiętajmy też, że znaki takie jak ustąp pierwszeństwa przejazdu, stop, czy droga z pierwszeństwem przejazdu, mają charakterystyczne kształty nie bez powodu. Nawet całkowicie zakryte, pozwalają bezbłędnie rozpoznać ich znaczenie.
Jak jeździć podczas opadów śniegu
Przede wszystkim rozważnie i ostrożnie. Nawet jeśli mamy dobry samochód i nowe opony zimowe, warunki panujące o tej porze roku potrafią zaskoczyć. Należy unikać gwałtownych manewrów i zdecydowanie ograniczyć prędkość.
Dobrym pomysłem jest też przetestowanie przyczepności. Jeżeli nikt za nami nie jedzie, możemy na chwilę mocniej wcisnąć hamulec, aby przekonać się, jak pojazd zareaguje. Może okazać się, że pod warstwą śniegu jest trochę lodu i przyczepność jest niewielka. Zwalniać powinniśmy też przed zakrętami, szczególnie gdy skręcamy o 90 stopni. Jeśli wpadniemy wtedy w poślizg, nie będzie już czasu na zredukowanie prędkości.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: