Słyszysz niepokojące dźwięki pod maską? Ta aplikacja rozpozna problem twojego samochodu i skróci wizytę w serwisie
Diagnostyka samochodu poprzez aplikację na smartfonie? Jak się okazuje w dobie cyfryzacji nie ma rzeczy niemożliwych, szczególnie dla czeskiego producenta samochodów, który stworzył specjalną aplikację Sound Analyser, rejestrującą wszystkie dźwięki w trakcie jazdy. Jak działa i jak może pomóc?
Aplikacja Sound Analyser potrafi zarejestrować dźwięki wydawane przez dany pojazd podczas jazdy i porównać je z dostępnymi w bazie wzorcami. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności aplikacja wykorzystuje algorytm, aby określić, czym różnice mogą być spowodowane i jakie mogą być ich przyczyny. W ten sposób Sound Analyser może skrócić czas spędzany przez samochód w serwisie i podnosić poziom obsługi klienta.
Aplikacja dzięki sztucznej inteligencji może szybko ocenić aktualny stan pojazdu. W tym celu program uwzględnia różne parametry charakterystyczne dla danego modelu i analizuje profil jego użytkowania. Dzięki temu ułatwia pracę serwisantom, którzy przy użyciu smartfona czy tabletu mogą skorzystać z analizy dostępnej w aplikacji.
Mimo że aplikacja jest zaawansowana technologicznie, jej obsługa jest intuicyjna: dźwięki pojazdu wydawane podczas jazdy mogą być nagrywane za pomocą smartfona. Następnie algorytm porównuje nagranie z zapisanymi wzorcami i na tej podstawie podaje wynik wraz z opisem. Oprogramowanie jest w stanie rozpoznać dziesięć wzorców – z dokładnością do ponad 90 procent – dla komponentów takich jak: układ kierowniczy, sprężarka klimatyzacji i sprzęgła w skrzyni biegów DSG. Aplikacja jest również przystosowana do rozpoznawania kolejnych wzorców dźwiękowych.
Sound Analyser wykorzystuje algorytmy sieci neuronowych. Aplikacja najpierw konwertuje plik audio na spektrogram, który wizualnie przedstawia sygnały akustyczne. Korzystając ze sztucznej inteligencji, obraz ten jest następnie porównywany z zapisanymi wzorcami w celu zidentyfikowania odchyleń.
Aplikacja na smartfony była testowana w 14 krajach – w tym w Niemczech, Rosji, Austrii i Francji – od czerwca 2019 r.
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach
Zostaw komentarz: